Tüfekçikonak Köyü İnegöl Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tüfekçikonak Köyü İnegöl Bursa konusu Tüfekçikonak Köyü İnegöl Bursa Hakkında - Tüfekçikonak Köyü İnegöl Bursa Tanıtımı - Tüfekçikonak Köyü İnegöl Bursa Bilgileri - Tüfekçikonak Köyü İnegöl Bursa Resimleri

İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

Tarihi
    Köy;1878 harbi olarak bilinen 93 osmanlı Rus harbi sonrası Kafkas ve balkanlardan Anadoluya göçler olmuştur .Anadolunun müslümanlaştırılması ve Türkleştirilmesi amacıyla Sultan 2.Abdülhamit han tarafından göçler teşvik edilmiştir. Köy,Gürcistanın acara bölgesi Batum yöresinden gelmiştir.köylü gürcü dilini konuşur.

Kültür
    Kafkaslardan Osmanlı topraklarına göç eden Müslüman Gürcü(???) toplumunun bir bölümü olan köy halkı, önceleri daha önce edindikleri kendilerine has gelenek-görerek ve adetlerinin gereklerini yaşamışlardır. Düğün, sünnet, cenaze ve diğer sosyal faaliyetlerine göre yapmıştırlar, ancak daha sonra intibak ettikleri Türk Kültür ve Geleneklerine göre değiştirmeler olmuştur.Tüfekçikonak köyünün ilk kurucusu Enver ÖZDEMİR dir. Allah Razı olsun.(Köyün güncel sorunlarını buraya yazmayın...)

Tüfekçikonak köyünün ilk Devlet memuru İstanbul - Fatih medreselerinde eğitim gören ve öğretmen olan Hacı Nuri Özbek olmuştur. Ayrıca birçok iş adamı yetiştiren köy, maddi ve manevi yardımları ile her geçen gün daha düzenli ve güzel görünümü ile dikkat çekmektedir. Köyde eski kültür ve gelenekleri devam ettirmek amacıyla yapılan köy meydanın iki binada; köy konağı, okuma salonu, düğün salonu ve kahvehane mevcuttur. ayrıca memurlar yetiştiren köy son zamanlarda yeni işadamlarıda yetiştirmiştir. inegöl ve çevresinde iş yapan çeşitli firma sahipleri tüfekçikonaklıdır.trt istanbul radyosundan emekli ömer canseven, işadamı HALUK ÖZBEK, bunlardan bazılarıdır. şu an yeni nesilde çok sayıda üniversite mezunu ve okuyanı mevcuttur.istanbulda yaşayan tüfekçikonaklı öner canseven hemşerilerine köye sahip çıkmaları konusunda ricacıdır...

Coğrafya
    Bursa iline 69 km, İnegöl ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim
    Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Köy Muhtarı:
    HÜSEYİN ORDU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:
    0 (224) 722 21 94

Cep Telefonu:
    0 (535) 725 45 17

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000/329

1997/520

İle Uzaklığı:69 km