Susuzyayla Köyü İvrindi Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Susuzyayla Köyü İvrindi Balıkesir konusu
    Susuzyayla Köyü İvrindi Bilgileri - Susuzyayla Köyü Hakkında - Susuzyayla Köyü Tanıtımı - Susuzyayla Köyü Resimleri

İlçe: İVRİNDİ - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: CELİL ÖZDİL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:

0 (536) 403 23 50

Balıkesir
    Bilgiler
    Nüfus 379 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 10770
    Alan Kodu 0266
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Balıkesir
    İlçe İvrindi
    Web Sitesi

Susuzyayla, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi olarak toplama olduğu bilinmektedir göl mevkisi ve lazlardan gelenlerle toplanmasıyla azda başka köylerden gelenlerle toplanmıştır[köyümüzün adı ilk kuruldugu yerde su olmadıgı ve günümüzdekiteknolojinin odönemde olmamasından dolayı susuzyayla olarak konmuştur]

Kültür

Köyümüzde eski gelenek ve görenekler üzülürek söylüyorum kaybolmaya yüz tutmuştur. bunun sebebi ise genç nüfusun köyden göçüdür.ama düğünlerimizde bayramlarımızda geleneklerimiz ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. bunlar ise sınırlı sayıdadır.

coğrafya

Balıkesir iline 54 km, İvrindi ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İvrindi ilçemizin güney batısında yer alan susuzyayla köyü, güneyinde pelitören kuzeyinde yağlılar ve kaleobası doğusunda küçükyenice gözlüçayır ve batısında osman köy köyleriyle çevrilidir. köyün geçmişi 100 ila 150 yıl önceye dayanır heybetli duruşuyla köyün doğusunu çevreleyen TÜRKMEN DAĞI dır. efsanevi ve heybetli duruşuyla köye bakan TÜRKMEN DAĞI herzaman şair ve ozanlara ilham kaynağı olmuştur.

TÜRKMEN DAĞI GIRAN TARLAYLA BAKIŞIR KOCA ÇALDA KARA KOYUN MELEŞİR PAPATYA NERGİS GÜL İLE SÖYLEŞİR BİR BAŞKASIN VATANIMDA YAYLAM..

TÜRKMEN DAĞI bir çok doğal su kaynağını bağrında büyütür yöre halkının tabiriyle çelik gibidir suları Akpınarı Şartlağı daha niceleri ve halkın geçim kaynağını sağlayan hayvancılık türkmen dağının eteklerinde yapılır koyunların yünleri kesilir yöre kadınlarının maharetli elleriyle çoraba kilime nakış nakış işlenir.. ilçenin en büyük kücük baş potansiyeli burada dır.

BİRBAŞKA OLUR BAHARLAR BU DİYARDA, BİRBAŞKA AÇAR ÇİÇEKLERİ, BİRBAŞKA ÖTER KUŞLARI SEHER VAKTİNDE YAYLAM BAŞKADIR; KEŞKEĞİ,PEYNİRİ,YOĞURDU,KINALI KUZULARI .. HARMANDALI MUĞLA ZEYBEĞİ OYNAR EFELERİ, EFENDİDİR ÇOBANLARI, ÇİFTCİSİ,SÖFÖRÜ BAŞ ÜSTÜNDE TAC DIR MİSAFİRİ BİRDE KİRAZI, TATLI DİLLİDİR YÖRÜK KIZLARI MAHARETLİDİR KINALI ELLERİ BİR BAŞKADIR YAYLAM (ebabil]]

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.KIŞLARI SOĞUK VE KARLI YAZLARI SEİNDİR O YAZ SICAKLARINDA KAHVENİN ÖNÜNE OTURUP POYRAZ RÜZGARININ HAFİF ESİNTİSİNDE ÇAY İÇMENİNKEYFİ BİR BAŞKADIR GÖNÜL NE KAHFE İSTER NE KAHFEHANE GÖNÜL SOHBET İSTER KAHFE BAHANE SÖZÜNÜDE UNUTMAMAK LAZIM 04,03,2009 HAYAT VE YAŞAMAK DİYORSANIZ TAM OKSİJEN DEPO
    SU BİR YER BEN GEZDİM GÖRDUM TAVSİYE EDERİM ADRİANA LİMA

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 379
    1997 424

köy nüfusu kılaz yörüklerinden oluşmaktadıR

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ekonomik durumu kötüdür emekli oranı düşüktür ama son yıllarda emeklilik oranında hızlı bir artış vardır.fakat kızları çok güzel alımlıdır ve çalılıdır.gençler ise dürüst ve efendidirler.köyümüzde son iki yıldır meyvacılıga dönüş vardır.yaklaşık 6.000 civarında kiraz agacı dikildi.ilk yıl bazı tarlalardaki kirazlar kurudu nedeni buişteki tcrübesizliktir.kuruyan agaçların yerlerine yeni meyveler daha biliçli olarak dikildi.şuanda engüzel meyve agacı alibeyin agaçları bu yıl meyvelerini yicez nasip olursa.dikilen kirazlar köyümüzün gelecegine maddi manevi katkıda bulunacaktır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadııır.bu DÖNEM CELİL ÖZDİL SEÇİLMİŞTİR

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır köyde kanalizasyon mevcuttur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş