Sugözü Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sugözü Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas konusu Koyulhisar Sugözü Köyü - Sugözü Köyü Hakkında - Sugözü Köyü Tanıtımı - Sugözü Köyü Resimleri

İlçe: KOYULHİSAR

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: TEMEL KORKMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-352 11 03

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 1638

İle Uzaklığı: 193 km

İlçeye Uzaklığı: 23 km

Rakım: 710 m

Tarihi

1400’lü yıllardan itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanan Sugözü Köyü’nde bulunan Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan cami ve çeşme önemli tarihi yapılardır. Eskiden “Eksi” ismi ile anılan köy, Türkçe isim değişikliği ile birlikte zengin su kaynaklarına sahip olmasından dolayı Sugözü ismini aldı.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır,ancak ogrenci sayisinin yetersiz olmasi nedeniyle okulda ogretmen yoktur.Ogrenciler tasimali egitim adi verilen sistemle koyun bagli bulundugu Koyulhisar ilcesinde egitim gormektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Yapimi tamamen kotdeki insanlarin maddi destegiyle saglanan koy konagi binasi ve Kelkit Cay i uzerinde yer alan bir de kopru vardir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş