SUDO (E-Dergi) 3. Sayı Download

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Siraç tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    SUDO (E-Dergi) 3. Sayı Download konusu
    SUDO (E-Dergi) 3. Sayı Download

Sürüm : 3. Sayı

Boyut : 10.6 Mb

Kullanım İzni : Açık kaynak kodlu (GNU/GPL)

Dil : Türkçe

İşletim Sistemi :
    Windows (Tümü)

Üretici Firma :
    Ubuntu Türkiye

Tanıtım:
    SUDO, Ubuntu ve Linux üzerine hazırlanmış, ücretsiz olarak dağıtılan ve içerisinde birbirinden güzel yazılar bulunan mükemmel bir e-dergi.

SUDO, Resmi Ubuntu Türkiye sitesi bünyesinde kurulan ve gönüllülerden oluşan Dergi Tayfasının bir ürünü.

Her ay gönüllüler ortak olarak Ubuntu Türkiye altında buluşup bu e-derginin hazırlanması için çalışmaktalar.

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun üçüncü sayısının içerisinde yer alanlar;

Open source software proves affordable, flexible for NIH, DoD
    Açık kaynak ve güvenlik üzerine mükemmel bir yazı.

Linux üzerinde erişim izinleri
    Yeni Linux kullanıcısıysanız bu yazı tam size göre. Ne nedir gibi soruların cevaplarının hepsi bu yazıda.

Conky
    İnternet ortamında ya da YouTube'da gördüğünüz o mükemmel masaüstü görüntüleri nasıl yapılıyor? Bu yazıyı okuyun anlayacaksınız.

İnceleme: SMPlayer
    Windows üzerinde GOM Player kullananlar benim gibi Linux dağıtımlarına geçtiklerinde sıkıntı yaşıyorlar. Bu sıkıntıyı yaşayan yazarımız bizi bu sıkıntıdan kurtarıyor, teşekkürler.

Scribus
    SUDO bu yazılımla hazırlanıyor. İnternet ortamından nasıl yayıncılık yapılabileceğini anlatan çok hoş bir yazı.

Espeak
    Yazıları sesli olarak okutmak için Windows kullanıcıları sıkıntı çekerken Ubuntu kullanıcıları böyle bir sıkıntı çekmiyor. Espeak isimli kurulu gelen uygulama ile bu sıkıntı aşılmış. Bu yazı ile Espeak'e ait ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Amarok 2
    Bildiğimiz Amarok yenilendi güzelleşti. İlk sürüme göre neler yeni, değişen özellikler neler gibi soruların cevapları bu yazıda.

Linux ve Grafik
    3D Max, Corel Draw, PhotoShop kullanıyor ve Ubuntu'ya geçmek istiyorsanız alternatifler ve açıklamaları bu yazıda.

Bash Extended Globbing
    Programlamaya giriş için güzel bir yazı.

Shell script'e başlangıç
    Komut satırına giriş için hazırlanmış herkese hitap eden ve özellikle açık kaynak forumlarında sıkça sorulan sorulara cevap niteliğinde olan bir yazı.

Çocuklara da özgürlük
    Özgür yazılıma atılacak ilk adım çocukluktan başlamalı. Çocuğunuz varsa bu yazıyı mutlaka okuyun.

Bilginin bilişim alanında gelişimi ve üretimi
    Sosyalleşme, bilim ve bilgi üzerine harika bir yazı. Özellikle iletişim öğrencilerine tavsiye ederim.

Gimp ile renk düzeltme
    Gimp üzerine hazırlanan yazı dizisi devam ediyor. Bu sayıda renk düzenleme konusuna girilmiş.

Editör Yorumu; Bu sayı tasarım açısından daha hafif tutulmaya çalışılmış. Ancak içerik açısından oldukça doyurucu.

Ben çok beğendim, özellikle ikinci sayıya göre içerik çok daha fazla ve kaliteli yazılar hazırlanmış. Ücretli dergiler kadar doyurucu bir dergi ortaya çıkmış.

Özellikle Linux dağıtımları (Ubuntu) ile yeni tanışacak ya da tanışmak isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu dergiyi okuduktan sonra Linux korkusunu yeneceğinize eminim.

Dergide, usta kullanıcıların dahi yararlanabilecekleri önem arz eden yazılar bulunmakta. Ubuntu Türkiye SUDO ekibine bize böyle bir kaynak hazırladıkları için teşekkür ediyorum.

Not: E-dergi "pdf" olduğu için PDF tarayıcılarıyla okunabilir. Örneğin: Adobe Reader, Foxit Reader.

SUDO (E-Dergi)

Bu Sayfayı Paylaş