SUDO (E-Dergi) 2. Sayı Download

'S-T' forumunda NeslisH tarafından 1 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

SUDO (E-Dergi) 2. Sayı Download konusu SUDO (E-Dergi) 2. Sayı

Sürüm : 2. Sayı

Boyut : 5.6 Mb

Kullanım İzni : Ücretsiz (Freeware)

Dil : Türkçe

İşletim Sistemi : Windows (Tümü)

Üretici Firma : Ubuntu Türkiye

Virüs Kontrolü : Tarandı, Temiz

Tanıtım:
    SUDO, Ubuntu ve Linux üzerine hazırlanmış, ücretsiz olarak dağıtılan ve içerisinde birbirinden güzel yazılar bulunan mükemmel bir e-dergi.

SUDO, Resmi Ubuntu Türkiye sitesi bünyesinde kurulan ve gönüllülerden oluşan Dergi Tayfasının bir ürünü.

Her ay gönüllüler ortak olarak Ubuntu Türkiye altında buluşup bu e-derginin hazırlanması için çalışmaktalar.

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun ikinci sayısının içerisinde yer alanlar;

İçindekiler;

Kaffeine
    Kaffeine isimli özgür görüntü ve ses oynatıcısı hakkında güzel bir inceleme.

Erkan KAPLAN ile Söyleşi
    Linux Sevenler (Lapis) topluluğunun babası, Lapis'in kurucusu, Lapis Linux dağıtımının ilk geliştiricisi, camianın saygı duyduğu Erkan KAPLAN ile yapılan hiç bir yerde okuyamayacağız çok özel bir röportaj.

Amarok
    Özgür yazılımlara örnek teşkil eden, Linux dağıtımlarında ses çalıcısı dendiğinde ilk akla gelen, Windows kullanıcılarının bile kıskandığı Amarok'un ayrıntılı incelemesi.

Revelation
    Ubuntu üzerinde şifrelerinizi güvenle saklamanın yolu bu yazıda anlatılıyor. Bu iş için biçilmiş kaptan olan Revelation en ince ayrıntısına kadar incelenmiş.

IRC İstemcileri
    Ubuntu'ya geçtiğiniz, Windows'da Mirc kullanıyordunuz. Şimdi kara kara IRC ağlarına nasıl bağlanacağınızı düşünüyorsunuz, işte bu yazı bu derdinize derman olacak.

Avidemux
    Video kesme, biçme ve değiştirme işlemleri için en büyük yardımcınız olan Avidemux yazılımının ayrıntılı incelemesi. Özellikle Windows Movie Maker'ı kullananlar bu yazıyı çok sevecek.

Linux ve Müzik
    Linux ile Müzik yapmanın yolunu merak ediyorsanız, amatör ya da profesyonel müzisyenseniz bu kaynak çok işinize yarayacak. Linux ile Müzik yapımı üzerine oluşturulan bütün programlar bu yazıda incelenmiş.

XAMPP
    Ubuntu masaüstü sürümünü bir sunucu makineye çevirebilirsiniz. Bilgisayarınızı bir web sunucusu gibi kullanmak için gereken bütün programlar ve açıklamaları bu yazıda. Sunucu ile ilgilenenlerin şiddetle okumasını tavsiye ediyorum.

Gimp ile Rötuş
    Özgür resim düzenleme yazılımı, PhotoShop rakibi Gimp ile ilgili yazılar bu sayıda da devam ediyor. Gimp ile bir resim üzerinde rötuş işlemleri bu sayıda ele alınmış.

Editör Yorumu; Bu sayıyı da çok beğendim. İlk sayıdaki ufak hatalardan arındırılmış ve tasarımı çok daha profesyonel olmuş.

Özellikle Linux dağıtımları (Ubuntu) ile yeni tanışacak ya da tanışmak isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu dergiyi okuduktan sonra Linux korkusunu yeneceğinize eminim.

Dergide, usta kullanıcıların dahi yararlanabilecekleri önem arz eden yazılar bulunmakta. Ubuntu Türkiye ekibine bize böyle bir kaynak hazırladıkları için teşekkür ediyorum.

Not: E-dergi "pdf" olduğu için PDF tarayıcılarıyla okunabilir. Örneğin: Adobe Reader, Foxit Reader.

SUDO (E-Dergi) 2. Sayı

Bu Sayfayı Paylaş