Subaşı Köyü Yenişehir Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Subaşı Köyü Yenişehir Bursa konusu
    Subaşı Köyü Yenişehir Bilgileri - Subaşı Köyü Hakkında - Subaşı Köyü Tanıtımı - Subaşı Köyü Resimleri

İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Bursa
    Bilgiler
    Nüfus 950 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 16900
    Alan Kodu 0224
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Bursa
    İlçe Yenişehir
    Web Sitesi
    Subaşı, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

köyün tarih

Subaşı Köyünün adı,çeşitli söylentiler sonucunda oluşmuştur.Bu söylentilerden birine göre daha önceden yerleşim yeri olarak kurulmuş olan köy,hemen yanı başından geçen akarsuyun tehlikelerinden kurtulmak,verimli olan üretimi daha iyi değerlendirmek ve küçük bir dağın eteğinde bulunan içme suyuna kavuşmak amacıyla suyun çıktığı “Kayaaltı” mevkiine taşınmış ve burayı yerleşim yeri olarak benimsemişlerdir.Suyun başına yerleştikleri için köyün adı Subaşı Köyü,okulun adı da Subaşı Köyü İlkokulu olarak isimlendirilmiştir.
    Köy okulu ilk kez 1928 yılında eğitmenli olarak eğitim-öğretime açılmış,1935 yılında şimdiki Kaya altı mevkiinde (Eski Okul)beş yıllık okul olarak geliştirilmiştir.
    Daha sonra 1973 yılında şimdiki yerinde (Harmanlar Mevkii) kurulmuş,aynı binada 1977-1978 eğitim-öğretim yılında Ortaokul olarak hizmete açılmıştır.1989-1990 eğitim-öğretim yılında aynı binada hizmet veren İlkokul ve Ortaokul kısımları birleştirilerek İlköğretim Okulu olarak faaliyete geçmiştir.1991-1992 eğitim-öğretim yılında okulun bünyesinde Anasınıfı açılmıştır.

Okulumuz 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Merkez Okul kapsamına alınmış,aynı yıl Akbıyık Köyü,1998-1999 eğitim-öğretim yılında da Çiçeközü ve Yazılı köyü bünyesine katılarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Köy camisi köyün kuruluş tarihinde yapılmış halen aynı yerde bulunmaktadır.Köyde tarihte ün yapmış herhangi bir kimse yoktur.

KÜLTÜR

Köy halkı ESKİ örf ve adetlerini,gelenek göreneklerini devam ettirmekle beraber değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışmaktadır.Köy yöresine has yemekleri yoktur. fakat bayram v düğünlerde lokum denilen cevizli ekmeklerini hala yapmaktadırlar.Düğünlerde eski adetleride pek kalmamıştır.Fakat hala devam eden tavuk alma, gelin alayı gibi adetler hala devam etmektedir.Her yıl mayıs ayının ilk pazar günü köyün çamlık mevkisinde baharın gelişiyle beraber hıdırellez yapılmaktadır.Köyde güven ve birincil ilişkiler mevcuttur. Evlerin kapıları kilitlenmez..

Coğrafya

Bursa iline 55 km, Yenişehir ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 950

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.yenişehir de açılan cam fabrikası köy ekonomisine oldukça iyi katkı sağlamıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mustafa ÖZKAN
    2004 - Mehmet CAKA
    1999 - Ersin TEMEL
    1994 - Ali MUTLU
    1989 - Bahattin MUTLU
    1984 - Hüseyin DÜNDAR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Ayrıca Çiçeközü,Akbıyık ve Yazılı köylerindeki öğrenciler burda eğitim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur anc

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş