Son Kuşlar

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Fatma tarafından 3 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Fatma

Fatma Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Son Kuşlar konusu [​IMG]

Adana Devlet Tiyatrosu

Semih SERGEN

SON KUŞLAR

Yönetmen: Haluk CÖMERT
    Dekor: Malike BAŞKAN
    Kostüm: Berna CÖMERT
    Işık: Zeynel IŞIK
    Yönetmen Yrd.: Serap DOĞAN
    Işık Asistanı: Ahmet ERDEM
    Müzik : Levent ÜNAL
    Oynayanlar:

Sibel : Serap DOĞAN
    Ercan : Sanlı BAYKENT
    Feyzo : Koray KARACA
    Tahir : Cantuğ TURAY
    Mama : Başak GÜLEÇ
    Klarnet : Orhan DENİZ

Semih SERGEN 70'li yılların sonlarında İzmir Devlet Tiyatrosu'nda oynanacak bir oyunun çalışmalarına başladığı sırada, yaşadığı ilginç bir olaydan sonra kaleme almış
    Son Kuşlar'ı…
    Provaların yoğunluğundan ve stresinden kurtulmak için gittikleri barlardan birinde rastlamış kahramanımıza. Ve çok etkilendiği olayı kısaca şöyle anlatıyor yazarımız;
    "Arkadaşlarla biraz sohbet ettikten sonra bir ara lavaboya gittim. Erkek kadın tuvaletleri
    yan yanaydı ve tuvaletlerin tavanları yoktu. Yandaki tuvalette bir kadın ağlayarak arkadaşına hayat hikayesini anlatıyordu. Belli ki sarhoştu ama tertemiz bir İstanbul Türkçesiyle dert yanıyordu dostuna. Fakat asıl dikkatimi çeken başından geçenleri anlatırken sık sık Sait Faik'ten söz etmesi, Orhan Veli'den, Neyzen Tevfik'ten mısralar çakıştırmasıydı. Sait Faik'in tadına doyum olmayan güzellikteki hikayesi, eğer duyduklarımı bir oyun halinde sergileyebilirsem ne hoş bir çelişki olur diye düşündüm ve hemen o gece oyunun adını da "Son Kuşlar" koyarak yüzünü görmediğim; tuvalette ağlayan, Sait Faik'in hikayelerinden ve daha pek çok ünlü şairimizin ünlü mısralarını eksiksiz söyleyen acılı genç kızın hikayesini oyun haline getirdim."
    Herkesin hayatında vardır AŞK !!! ...

2. Google

Google Özel Üye

paylaşım için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş