Sofular Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sofular Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak konusu Sofular Köyü - Sofular Köyü Merkez- Sofular Köyü Hakkında -Sofular Köyü Resimleri

Zonguldak
    Bilgiler
    Nüfus 535 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 67000
    Alan Kodu 0372
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Zonguldak
    İlçe Merkez
    Sofular, Zonguldak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kayıtlı bilgi olmamakla beraber, genel söylentilere göre;çaycuma ilçesinin perşembe beldesi civarından göçen dindar velioğulu ve demirci ustası köye yerleşmiştir.Kendilerinin dindarlığından dolayı sofu dendiği için köye sofuoğlu denmiş ve daha sonrada köyün ismi sofular olarak kalmıştır.Günümüzde köyde demircioğlu soyisminin çoğunlukta olmasıda, sofuoğlunun demirci ustası olmasından kaynaklandığı rivayet edilir.Velioğulları ise Cumhuriyet sonrası soyad kanunuyla Sönmez soyismini almışlardır.Halen günümüzde Çaycuma ilçesinde Veliköy ve Demirciköy adında boş mezralar vardır.

Coğrafya
    Zonguldak merkezine 28 km uzaklıktadır.ayrıca sofular köyünde 3800 metre uzunluğunda sarkıt ve dikitlerin bulunduğu doğa sporlarına uygun mağara bulunmaktadır

İklim
    Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 535
    1997 547

Ekonomi
    T.T.K.Kömür işletmeleri ve özel kömür işletmeleri vardır. Kısıtlı iş imkânından dolayı İstanbul ve Bursa'ya göç vermiştir
    Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmakt

sofular koyu çok buyuk sansı kaybettı HALIT SÖNMEZI çok aralar muhtarlık çoluk çocuk işi degıl katılıyorum gerçekten halit sönmeze yakışırdı yenı gelenın o koltugu doldurması imkansız çocukların işi degil

katılıyorum tabi ben bayram sönmez bizden birinin muhtar olması çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum

Altyapı bilgileri
    Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. internette vardır

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş