Sinop - Merkez - Atatürk Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 29 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sinop - Merkez - Atatürk Lisesi konusu Sinop Atatürk Lisesi - Sinopta Bulunan Liseler

Bünyesinde Genel lise ve Yabancı dil Ağırlıklı Lise bulunan okulumuz, 1883 yılında Mekteb-i İdadi (Lise) olarak yapılmaya başlanmış ve altı yılda tamamlanarak 1889 yılında bugünkü “Öğretmenevi” binasında eğitim-öğretime başlamıştır. Daha sonra, 1954 yılında “Sinop Lisesi” adını alarak lise ve ortaokul kısımlarıyla birlikte aynı binasında faaliyetini sürdürmüştür.

Ulu Önder Atatürk, Harf İnkılabı’ nın Başöğretmeni olarak Gülhane Parkı Nutku’ndan sonra halk için başladıkları alfabe derslerinin dördüncüsünü, 15 Eylül 1928’de bu tarihi binanın bahçesinde vermişlerdir. Okulumuz, 1968-1969 öğretim yılında Mekteb-i İdadi’ nin (Şimdiki Öğretmenevi’nin) yanına Milli Eğitim Bakanlığınca yaptırılan ve bu gün Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu olarak hizmet veren yeni binasına taşınmıştır. Bu binada ortaokul kısmıyla beraber 1981-1982 öğretim yılının ikinci yarısına kadar “Sinop Lisesi” adıyla 14 yıl eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmüştür.

1981-1982 öğretim yılının ikinci döneminde Sinop Lisesi’nin lise kısmı, ortaokuldan ayrılarak ilimiz Gelincik Mahallesinde bulunan bu günkü binasına taşınmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Sinop Lisesi’nin adı “Atatürk Lisesi” olarak 07.01.1983 tarihinden itibaren değiştirilmiştir. 1994-1995 öğretim yılından itibaren , 11102 sayılı Bakanlığımız olurları ile okulumuz bünyesinde “Yabancı Dil Ağırlıklı Lise” açılmıştır.. Okulumuzun “Genel Lise” kısmında 2005-2006 öğretim yılından itibaren İlköğretim Okulu üzerine dört yıl süreli eğitim-öğretim yapılmakta ve genel liseler müfredat programı uygulanmaktadır.

Sinop Atatürk Lisesi ve Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi’nde “Sınıf Geçme Yönetmeliği”çerçevesinde her öğrencinin ilgi,istek ve yeteneklerine göre yönlendirilmesi ve alanında ilerlemesi amacının yerine getirilmesi için yüksek öğrenime,hayata ve iş alanlarına hazırlayan programlar uygulanmaktadır. Okulumuz halen ,”Sinop Atatürk Lisesi ve Yabancı Dil Ağırlıklı Lise” adı altında 1 Müdür, 2 Müdür Yardımcısı, 2 Rehber Öğretmeni, 28 kadrolu öğretmeni, 2 Memur, 3 Hizmetli; Yabancı Dil Ağırlıklı Lise ve Genel Lise olarak toplam 431 öğrencisiyle eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmektedir.

Okulumuzun fiziki kapasitesi artan öğrenci sayısına cevap veremediğinden 2003-2004 ve 2004-2005 öğretim yıllarında (2 Yıl) Genel Lise 9. Sınıflarının tamamı okulumuza 3 Km. mesafede bulunan “Anadolu Ticaret Meslek Lisesi” binasının 3.katında öğrenimlerine devam etmişlerdir. 2005-2006 öğretim yılında ilimizde Sinop Lisesi adı altında ikinci bir lisenin açılmasıyla birlikte bu uygulama sona ermiştir.

Bakanlığımızın 07.06.2005 Tarih ve 184 sayılı TTK Kararıyla 2005-2006 öğretim yılından itibaren Anadolu Liseleri ile Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerin kademeli olarak Anadolu Lisesi adıyla tek program altında birleştirilmesinden dolayı Yabancı Dil Ağırlıklı Lise uygulamasına son verilmiş olup, yeni kayıt yapılmamıştır. Mevcut öğrenciler kademeli olarak tasfiye edilecek. 2007-2008 öğretim yılında son mezunlarını vermek suretiyle Yabancı Dil Ağırlıklı Lise uygulaması sona ermiştir.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: ATATÜRK LİSESİ
    Adresi: GELİNCİKMAH. 33EVLER
    Telefon Numarası: 3682611990
    Faks Numarası: 3682610565

http://www.sinopataturklisesi.k12.tr/

Bu Sayfayı Paylaş