Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Fethiye Muğla

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Fethiye Muğla konusu Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Hakkında - Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Tanıtım - Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Resimleri - Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu İletişim

Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

*1927 yılında Foça Çiftliği satın alındıktan sonra yerleşik düzene geçilmek üzere Fransız mühendisler tarafından şehir planlaması yapılmıştır. Yapılan planlamaya göre (Paris şehrinin küçültülmüş şekli) Civcili Ahmet Ağa çiftliğin doğu kesiminde 8100 m2 alanı okul yeri olarak köy tüzel kişiliğine bağışlamıştır.

*Bu alan üzerine 1929 yılında bir derslik, bir lojman ve bir öğretmen ile Günlükbaşı Mektebi üç yıllık olarak eğitim öğretime başlamıştır.

*1930 – 1933 üç yıllık ilk mezunlar verilmiş ve aynı yıl okul beş yıllık olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu yılda derslik sayısı üçe öğretmen sayısı da üçe çıkarılmıştır.

*1933 – 1937 köy nüfusunun artması ile öğrenci sayısı artmış ve ilave binalar ile beş derslik oluşturulmuştur. Bu yıllarda öğrenci sayısı yüzün üzerindedir. “Bu yıllarda ziraat – iş derslerinde çevrenin tarımsal faaliyetlerine etkin olarak katılınmış okul uygulama bahçesinde örnek tarımsal faaliyetler ve hayvancılık örnekleri halka gösterilmiştir.”

*1937 – 1957 yıllarında nüfusun artış hızına bağlı olarak bina ilavelerine devam edilmiş 4 ayrı binadan 15 derslik 17 öğretmen ve 368 öğrenci ile eğitim – öğretim devam etmiştir.

*Halen B Blok (taş bina) olarak hizmet veren bina 1956 yılında, geçici çözüm olan 12 derslikli bina 1957 yılında (1987 yılında yıkılmıştır) ahşaptan kurulmuştur.

1957 – 1977 yıllarında okul öğrenci sayısı 500 lere ulaşmış 20 derslik 22 öğretmen ile eğitim öğretim devam etmiştir. Buna bağlı olarak 1976 yılında yeni binanın altında kalan iki bina (amerikan tipi) 5 derslikli olarak yapılmış ve yeni bina yapılınca binanın birisi yıkılmıştır. Halen C blok olarak bir bina kullanılmaktadır.

*1977 – 1988 okulumuz öğrenci sayısı 700 olmuş, binaların yetersizliğinden ikili öğretime geçilmiştir. Öğretmen sayımız 35 olup 32 şubede eğitim – öğretim yapılmaya başlanmıştır. Bu arada 1957 yılında yapılan ahşap bina 1986 yılına kadar kullanılmış 1987 yılında bu bina yıkılarak yerine iki katlı 11 derslikli modern bir bina kasaba halkından merhum İbrahim Gül adına eşi Şehri Gül tarafından inşa ettirilmiştir. (Halen Günlükbaşı İbrahim Gül Lisesi olarak hizmet vermektedir.) Bunun yanında diğer binalar restore edilmiş ve tüm birimleri kullanılır hale getirilmiştir. Ayrıca kooperatif, odunluk, depo binaları inşa edilmiştir. Çok katlı ortaokul binası yapımında geçici olarak bazı birimler ortaokula tahsis edilmiş inşaatın bitiminde bazı binalar yıkılmıştır.

*1995 – yeni bina 4 katlı olarak Silkar Eğitim Vakfı tarafından inşa edilmiş ve Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu olarak eğitim öğretime başlamıştır. 1996 yılında yeni bina ile birlikte iki katlı olan bina 2000 m2’lik bahçesi ile birlikte lise binası olarak ayrılmıştır.

*1997 – 1998 yıllarında okulumuz çevre duvarı, kantin binası yapılmıştır. Yine bu yıllarda basketbol ve voleybol sahaları yapılmıştır.

*1998 – halen okulumuz üç binadan oluşan 28 derslik, 1032 öğrenci 55 öğretmen ve 5 hizmetli 1 memur ile eğitim – öğretime devam etmektedir.

*Okulumuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 24/08/1995 tarih ve 715/3558 sayılı yazıları ile Silkar Eğitim Vakfı tarafından yaptırılan 4 katlı 23 derslikli bina ile Günlükbaşı İlkokuluna ait 6 derslikli iki Blokta 01/09/1995 tarihinde Günlükbaşı Ortaokulu ve Günlükbaşı İlkokulu’nun birleştirilmesi sonucu Silkar İlköğretim Okulu olarak eğitim ve öğretime açılmıştır.

*Muğla Valiliğinin 05/10/1995 tarih ve 14684 sayılı onayı ile okulun adı Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.

*Velilerin katkıları ile okulun 210 metre uzunluğundaki bahçe duvarı 60 cm beton üzerine 1.50 cm. örgü teli ile çevrilmiş olup,ön cephe duvarı Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.Okul Koruma Derneği ve Fethiye Rotaryen Eşleri işbirliği ile Atatürk Büstü yaptırılmıştır.

*Okula Foça, Cami, Yeni ve Akarca Mahallelerinden öğrenci gelmektedir.Okulumuz Muğla Valiliğinin 11/09/2003 tarih ve 700/21302 sayılı olurları ile 2. kademe (2)ikili eğitim yapmaktadır.

*Bu durumun ortadan kalkması ve daha verimli eğitim için yapılmakta olan yeni binanın 16 derslikli inşaatı bitince normal eğitime devam edilmesi sağlanacaktır.

*Yeni Binanın 2 katı ile çatısı devlet tarafından 3. katının kaba inşaatı Okul Aile Birliği ve vatandaş işbirliği ile,diğer bütün işleri ve bahçe duvarları Silkar Eğitim Vakfı tarafından yapılmaktadır.

Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Fethiye
    Okulun Telefonu: (252) 6131087
    Okulun Faksı: (252) 6131087
    Okulun Adresi: Yeni Mahalle Adnan Menderes Bulvarı No:270
    Okulun Web Adresi:
    http://okulweb.meb.gov.tr/48/05/362130/index.htm
    Okulun E-Posta Adresi: fethiyesilkar@hotmail.com
    Okulun Müdürü:
    Okulun Ulaşım Bilgileri: İl Merkezine Uzaklığı 126 km - İlçe Merkezine Uzaklığı 5 km
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Lojman Durumu: Yok
    Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok Ev Kiraları 350 - 450 TL

Silkar Günlükbaşı İlköğretim Okulu Resimleri :

Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Bu Sayfayı Paylaş