Sharpen Filtresi (Fotoğrafı netleştirmek) Nasıl Olur

'Photoshop Dersleri' forumunda UquR tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sharpen Filtresi (Fotoğrafı netleştirmek) Nasıl Olur konusu Sharpen Filtresi (Fotoğrafı netleştirmek) Nasıl Olur

Basit bazı 'Sharpen' ayarları:

Genelde PS ta kısaca USM yani unharp mask diye tanımlanır.Tabiki sihirli bir rakkam yok.Cihazın tipine&özelliklerine vb ye göre bir sürü değişken durum mevcut.
    Ben genelde kameradaki custom settingler ile oynasamda bir yerde mutlaka USM lazım oluyor:

- PS ta istediğiniz fotoğrafınızı açın ilk önce istediğiniz renklerde vb de olduğuna emin olun.Sonra Filter menüsü altından --Sharpen alt menüsüne girip : En alttaki Unsharp mask ı seçin
    Burada 3 tnae değer yazar: Amount , Radius , Threshold. Ben bunu kısaca 3 lü rakamlar ile bu sırada yazacağım : (Threshold özellikle ciltte yumuşama yapar ve ben 1 ile 30 arası değerler dışında insan cildinde tavsiye etmem)

Web için genelde : 60/1/1
    Portre: 75/2 ya da 4/1
    Hayvan vb 125-200/1-4/0-4
    Bina vb detayI : 125-250/1-4/0-1
    Ortalama : 85/1/4
    Max: 75/4/0-2
    Web ufak boyuttaki bilgi fotoları: 300-400/1-3/0-1

Bir örnek üzerinde farklı ayarların oluşturduğu sonuçlara bakalım:
    Unsharp Mask, net olmayan görüntüleri netleştirmenizi sağlarken, ayarları yapmanıza izin veren bir filtre...
    Aşağıdaki örnekleri inceleyerek, farklı ayarların yarattığı sonuçları görebilirsiniz.

Amount: 25
    Radius: 1
    Threshold: 0
    Amount: 50
    Amount: 100
    Amount: 300