Seramik sektöründen çığlık

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Seramik sektöründen çığlık konusu Yurtbay Seramik Genel Müdürü Köksal Çınar, bu şartlar altında seramik sektörünün üretimi sürdürmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Çınar, küresel mali krizin seramik sektörünün sorunlarını artırdığını, buna karşın sektörün sorunlarını dinleyen kimsenin olmadığını kaydetti.
    Seramik sektörünün adeta ölü durumda olduğunu ifade eden Çınar, şöyle konuştu:
    “Enerji temel girdimiz. Enerji maliyetleri yüzde 50'yi geçti. Bu şartlar altında seramik sektörünün üretimi sürdürmesi mümkün değil. Yıllarca düşük kurla mücadele ederek ihracat yapmaya çalıştık. Kur biraz, nispeten kendi haline gelir gibi olmaya başladı. Tam bu sırada kur artışının bile üzerinde yalnız ve yalnız
    enerji girdisi arttı. Onun getirdiğini enerji zammı fazlasıyla aldı götürdü.

Bizim sektör çok istihdam yaratır. Yan sektörlere yüksek düzeyde hizmet kapısı açıyor. Bir kere çok yüksek nakliye söz konusu. Seramik sektörü durduğu zaman nakliye işleri duruyor. Limanların çoğunluğu bizim sektöre çalışıyor. Kendi kuruluşum yüzde 45 ihracat yapıyor. Yaklaşık üç yıldır müşteriyi kaybetmemek için para kazanmadan ihracat yapıyoruz. Para kazanmadan ne kadar üretim yapılır?”

“ÜRETİM EN AZ BİR AY DURACAK”

Çınar, son dönemde üç beş kuruş kazanacakken üst üste doğal gaza zam geldiğini belirterek, söz konusu zamların altından kalkacak güçlerinin olmadığını bildirdi.

Yurtbay Seramik'in gelecek ay 4 milyon 100 bin YTL doğal gaz parası ödeyeceğini anlatan Çınar, şöyle devam etti:
    “Bu para bir kerede ödeniyor. Ne ertelemesi var, ne de taksidi. Ve her ay ödeniyor. Bir ay sonra üretimi kapatıp bir ay bakım yapacağız. Bakımdan ne kadar sonra üretime geri döneceğiz bununla ilgili bir şey söyleyemem. Üretim en az bir ay duracak. Bu bir anlamda rutin bir bakım ama şu anda yüksek düzeyde satış, karlılık olsa bu bakımı bütün fabrikayı kapatarak yapmaya gerek yoktu. Kademeli olarak durabiliriz. Ama şu anda kademeli durma şansımız yok. Türkiye'de seramik sektörü en iyi günde yüzde 50 kapasite ile çalışıyor.

Bu ihracat ve iç piyasa ihtiyacını karşılıyor. Sorunların çözümü için devlet desteği gerekiyor. Bu destek (doğal gazdan şunu indirdim, diğerinden bunu indirdim) şeklinde değil. Girdi maliyetlerinin ucuzlatılması gerekir. Doğal gaz ve elektrik ile ilgili bazı vergi yüklerini kaldırması gerekiyor. Bu sübvansiyon falan değil. Doğal gaza yüzde 22 zam geldi. Bunun yüzde 20'si KDV. Hiç olmasa bunun KDV'sinin düşürülmesi gerekir. Türkiye'de deprem nedeniyle 10 yıl önce özel tüketim vergisi konuldu. Bu vergiler hala devam ediyor. Bunlar öyle az rakamlar değil. Aksi takdirde bu sektörü nasıl ayakta tutacağız.”

BİR KISIM ÜRETİCİ ELENECEK”

Çınar, fabrikanın tam kapasite çalıştığı zaman aylık 9 milyon YTL nakit paraya ihtiyaç duyduğunu belirterek, satışların 13 aya kadar vadeli hale geldiğini, özellikle finansman sıkıntısı çeken kuruluşların vadeleri uzattıkça uzattığını ifade etti.

Çınar, şunları kaydetti:
    “Sonuçta körle yatan şaşı kalkıyor. O uzatınca sen de uzatıyorsun, diğeri de uzatıyor. Bu da sektörün aleyhine oluyor. Bu konularda da yetkililerin bir çabası yok. Sonu nereye gidecek bilemiyorum. Ama bu şartlar altında bir kısım üretici elenecek. Piyasadan çekilecek. Çok yazık. Ülkenin milli servetine yazık. Bugün en basit seramik hattı 5 milyon dolar civarında. Bu yatırım yapılıyor, her şey hazır ama üretim yapamıyorsunuz. Şu anda seramik sektöründe Türkiye'nin kapasite kullanımı yüzde 20 bile yok. firmaların önünün açılması gerekiyor. Zor duruma düşen firma iyi çalışanları da zora sokuyor.

Hepimiz aynı gemideyiz. Bilecik'in Söğüt ilçesinde ve Eskişehir'de birer kapandı. Söğüt'te bir iki fabrikanın daha sıkıntısı var. Az veya çok herkesin sıkıntısı var. 1 metre kare malzemeyi üretmek için 2,5 YTL enerji girdisi var. Bunu devlete ödediğimiz için her gün hazır etmek zorundayız. Bunlar artık insanların korkulu rüyası haline geldi. Türkiye'nin şartlarına uygun enerji arzı yapılmalıdır. Bu yapılamazsa şirketler batmaya mahkum edilir.”

Bu Sayfayı Paylaş