Senegal Bişiri (Polypterus senegalus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Senegal Bişiri (Polypterus senegalus) konusu [​IMG]
    Latince Adı: Polypterus senegalus

Habitatı ve Anavatanı: Senegal, Nijerya ve Zaire.

Beslenme Biçimi: Etçil. Sığır yüreği, lıyılmış solucan, kan kurdu, balık parçaları gibi çok fazla çeşit etli yemler beslenebilir. Kuru yemi de genellikle kabul ederler.

Davranış Biçimi: Agresif ve avcı.

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

Sıcaklık: 25-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 33 cm

Su Sertliği: Orta

pH: 6.5 - 8.2

Genel Yorum: Atmosferden hava alabilirler. Derileri ıslak kaldığı sürece su dışında durabilirler. Akvaryumun üzeri iyi kapatılmalıdır. Kum ince taneli olmalı veya hiç kum olmamalıdır. Açık yüzme alanlı ve kısa bitkili akvaryumları severler.

Aktavist Yorumları: 1) Ben bu balığı pacu piranaların yanında gördüm ve aldım. Yaklaşık 3 ay kadar pacu piranalarla uyumlu şekilde yaşadı. Pacuların yanında çok sakindi. Uzun sehayetlerimin birinde malesef butun pacularımı ve 3 bişirimi kaybettim akvaryumumda yanlızca 2 cüce vatoz ve 1 bişirim kalmıştı ve ben bunlara gözüm gibi bakıyorum. Çünkü çok badireler atlattılar Kısacası şu an texas, yaşayan kaya, zebra, mücevher, ahlilerimle tam bir karma akvaryumda rahatca yaşıyorlar. Ha akvaryumum 650 litre o yüzden pek sorun olmuyor. Yanlız zarı soyulmuş çiğ çiyere bayılıyor. Çiğeri gördümü 10 cm akvaryumun üstüne zıplıyor, aynı gösteri akvaryumlarındaki yunuslar gibi (mütiş bir görüntü)

2) Ben bu balığı karma akvaryumda beslediğim zamanlar tetrazon ve moli gibi balıklara karşı saldırgan tavrına şahit oldum.Bu balıkları avladığını görünce yalnız beslemeye başladım. Labio ile sorunsuz bir şekilde yaşıyorlar.Kurutulmuş karides ve balık parçaları en sevdikleri yiyecek türü.Keyifli balıklar yeni başlayan arkadaşlara öneririm.

3) Ben bu balığı kaza eseri daha doğrusu ne olduğunu bilmeden almıştım. Fakat kısa sürede en gözde balıklarımdan biri oldu. Kesinlikle saldırgan değil. Tabi rahatsız edilmediği sürece. Rahatsız edildiği taktirde hırçınlaşabiliyor. Ayrıca kuru yeme kesinlikle itiraz etmiyor. Özellikle cichlid ler için kullandığım yemleri iştahla yiyor. Son zamanlarda yana yakıla bir eş arıyorum bişirime fakat malesef bir türlü bulamadım.

4) Ben bu balığı karma cichlid akvaryumumda 1 çift olarak besledim hiçbir agresif davranışlarını görmedim. Tam tersi diğer balıkların onları rahat bırakmaması yüzünden ayrı bir akvaryuma ayırdım. Yem yeme konusunda hiç problem çıkarmadılar her türlü yemi sorunsuz tükettiler.

5) Bu balığı tek tür beslemek isteyenler için öneriyorum. Çok hızlı gelişiyorlar ve kendinden küçük her balığa saldırıyor. Ben ilk beslediğim zaman çöpçülerimi ve labiolarımı yakaladığına şahit oldum. Yem yerken kafasını aşağı yukarı sallıyor. Sanki bizim yemek yiyişimiz gibi. Protein ağırlıklı yemlerle beslenirse çok hızlı gelişebiliyorlar.

Bu Sayfayı Paylaş