Selvili Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Selvili Köyü Akhisar Manisa konusu
    Selvili Köyü Akhisar Bilgileri - Selvili Köyü Hakkında - Selvili Köyü Tanıtımı - Selvili Köyü Resimleri

İlçe: AKHİSAR - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

[​IMG] Manisa
    Bilgiler
    Nüfus 320 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 45200
    Alan Kodu 0482
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
    İl Manisa
    İlçe Akhisar
    Web Sitesi

Selvili, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.yaklaşık 100 sene önce hayvancılık için uygun yer arayan ve şu anda caminin yanıdaki SELVİ ağacının altında mezarlıkta yatan muhterem kişilerin yerleştiği ve 1950 yılına kadar ÇOBANHASAN KÖYÜNÜN bir mahallesi iken DEMOKRAT PARTİ VE MERHUM ADNAN MENDERES'in Başbakanlığı döneminde SELVİLİ KÖYÜ MUHTARLIĞI OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.(ADNAN MENDERES LİSESİ MÜDÜRÜ Vedat BOZKURT)

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Manisa iline 67 km, Akhisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.AKHİSAR İLE KIRKAĞAÇ İLÇESİ KARAYOLUNUN TAM ORTASINDA BULUNMAKTADIR.ULAŞIM 24 SAAT BOYUNCA ÇOK KOLAYDIR.SOMA MİNİBÜSLERİ İLE AKHİSAR İLE KIRKAĞAÇ VE SOMA DAN ULAŞILABİLİR.KÖYÜN YANINDAN 50 METRE MESAFE İLE DEMİRYOLLARI VE KARAYOLU GEÇMEKTEDİR.KÖYÜN BULUNDUĞU YER TEPENİN ÜZERİNDEDİR.-KÖYDE EĞİTİME ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİLMEKTEDİR.15 ÖĞRETMEN,1 DOKTOR,1 AVUKAT,1 SOSYOLOG,1 EKONOMİST,3 MÜHENDİS,3 SUBAY YETİŞTİREN KÖYDE ŞU ANDA GENÇLERİN ÇOĞU LİSE MEZUNUDUR.KÖYDEKİ OKUL KAPANMIŞTIR,KÖYDEKİ ÇOCUKLAR SÜLEYMANLI İLKÖĞRETİM OKULUNA TAŞIMALI EĞİTİM PROJESİ İLE EĞİTİMLERİNE DEVAM ETMEKTEDİRLER,KÖYDE ELEKTRİK,SU,DAMLAMA SU,TELEFON VE İNTERNET HATTI ŞEBEKELERİ MEVCUTTUR-212.175.115.214 11:04, 29 Temmuz 2009 (UTC)29.07.2009 VEDAT BOZKURT(AKHİSAR ADNAN MENDERES LİSESİ MÜDÜRÜ)

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 320
    1997 280

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.HAYVANCILIK SON YILLARDA GEÇİM KAYNAĞI OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR.ŞU AN KÖYÜN GELİRİNİN ZEYTİN TARIMINA DAYALI OLDUĞU,HATTA ZEYTİN TARIMININ DAMLAMA SU YÖNTEMİ İLE SULANDIĞI GÖZ ÖNÜNE ALINIRSA,HER EVDE TRAKTÖR VE EKİPMANLARINIDA DAHİL EDERSEK TARIM DA OTOMASYON SAĞLANMIŞTIR.YILLAR ÖNCE GELİRİ TÜTÜN DEN SAĞLAYAN KÖYDE ŞU AN TÜTÜN TARIMI YAPAN KİŞİ SAYISI 2 Yİ GEÇMEZ. VEDAT BOZKURT

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 _ NEDİM DİLLİ

2004 - AHMET DURSUN
    1999 - AHMET DURSUN
    1994 - AHMET DURSUN
    1989 - HIFZI ULAŞ
    1984 - MEHMET TAŞKAFA

DAHA ÖNCEKİ YILLARDA SADİ AKDAĞ,HÜSEYİN AKDAĞ,RAMAZAN ULUS,HALİL BALCAN,MEHMET BOZKURT,HIFZI ULAŞ

,MEHMET TAŞKAFA BU KAMU GÖREVİNİ YAPMIŞLARDIR.<!BU KÖYE HİZMET EDEN VE EBEDİYETE GÖÇEN RAMAZAN ULUS,HALİL BALCAN,MEHMET BOZKURT,MEHMET TAŞKAFA,HIFZI ULAŞ

ALLAH RAHMET EYLESİN,VERDİKLERİ HİZMETLER İÇİN ALLAH RAZI OLSUN. Vedat Bozkurt

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş