Selimiye Köyü Çarşamba Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Selimiye Köyü Çarşamba Samsun konusu Selimiye Köyü Çarşamba- Selimiye Köyü Hakkında -Selimiye Köyü Tanıtımı - Selimiye Köyü Resimleri

Samsun

Bilgiler
    Nüfus 540 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 55500
    Alan Kodu 0362
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Samsun
    İlçe Çarşamba

Selimiye, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy 2000 yılında Eğridere köyünden ayrılarak kurulmuştur.Köyün ismini köyün ilk muhtarı İsmet Erdoğan memleketi rizedeki köyünün adını vermiştir.

Kültür

Köy yöresel lezzetler yönünden zengin bir menüye sahiptir.düğünlere özel pişirilen 'keşkek'in yanısıra; mısır ekmeği,aşlık,karmaç,yağlaş,kabak tatlısı,lahana sarması menünün vazgeçilmezlerindendir.ayrıca köye rizeden göç etmiş olan bir grup halkta bu menüyü; pepeçura,muhlama,haşlama, evinli gibi tatlarla farklılaştırmıştır.türistik yerler;

yemyeşil bir dağ köyü olan selimiye köyü doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi mekanlarada ev sahipliği yapmaktadır.köyün alt yamaçlarında yer alan derede bulunan mağara dilek tutanların akınına uğramaktadır.ayrıca bu mağaranın birçok hastalığa şifa olacağına inananlarda bulunmaktadır.köyün doruklarında ise karadenizin muhteşem özelliklerinden biri olan yayla bulunmaktadır.yaylada heryıl köyün gençleri tarafından futbol turnuvaları gerçekleştirilmektedir

Samsun iline ? km, Çarşamba ilçesine 27 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

tarım; köyde genel olarak fındık tarımı yapılmaktadır.Ayrıca mısır. fasülye, buğday, sebze diğer tarım ürünleridir.bölgede son dönemlerde organik tarımla ilgili önemi çalışmalar yapılmaktadır.--Sevda erdoğan 18:15, 25 Ekim 2009 (UTC)

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 530
    1997 -
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cemil Şimşek

1999 - İsmet Erdoğan
    1994 -
    1989 -
    1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.köye yakın bir uzaklığa yapılan gökçeçakmak ilköğretim okulundan taşımalı eğitim ile yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olupyağışlı günlerde ulaşımda sıkıntı yaşanabilmektedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş