Selamet Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Selamet Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu Yıldızeli Selamet Köyü - Selamet Köyü Hakkında - Selamet Köyü Tanıtımı - Selamet Köyü Resimleri

İlçe: YILDIZELİ

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: MUSA ŞAHBAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-751 30 15

Cep Telefonu: 0-543-422 15 19

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 311

İle Uzaklığı: 42 km

İlçeye Uzaklığı: 7 km

Tarihi

Tarihte 93 Harbi olarak 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rus mezaliminden kaçan Kars yöresinden insanlar köyün bulunduğu yere gelirler. O yıllarda Yıldızeli'nin yaylası olan bölge tıpkı Kars gibi yeşillik ve hayvancılığa uygundur. Rus mezaliminden kurtulan ve Kars'ta olduğu gibi hayvancılık yapma imkânına kavuşan halk buraya yerleşir ve bu köye "kurtuluş, esenlik, afiyet" anlamına gelen "Selamet" adını verirler.

Köy 2006 yılında yapılan refarandumla Yıldızeli ilçesine mahalle olmuştur.

Kültür

Köy "Karslılar" denilen 93 Muhacirleri ile Yıldızeli kökenlilerden oluşur.Köy halkı Hanefi Mezhebine bağlıdır. Köy, Yıldızeli'ne yakın olduğu için eğitim imkânı vardır. Bu nedenle köyde eğitim oranı yüksektir. Özellikle öğretmen ve imam sayısı çoktur. Köyün geleneksel yemekleri, haşıl ve ketedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde yurtdışında çalşan insan da çoktur.Eğitimli insanlar görev alarak köyden ayrılırlar.Özellikle Yıldızeli'nde ticaretle uğraşan Selametli çoktur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün kanalizasyon şebekesi vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş