SEF (Search Engine Friendly) Nedir ?

'HTML-PHP-ASP-JAVA' forumunda EbruLi tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. EbruLi

EbruLi Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    SEF (Search Engine Friendly) Nedir ? konusu SEF Nedir? - Tanım
    - Adı üstünde olduğu gibi arama motoru dostu demektir
    - Seo nun bir parçasıdır
    - Arama motorlarında size bir avantaj sağlar
    - Script uzantılarını arama motorunun seveceği şekilde düzenlemektedir

SEF Nedir? - Açıklama
    • Sef seo değildir, seo nun bir parçasıdır Çoğu kişi sef i seo olarak tanımlar fakat seo çok geniş bir kavramdır ve sadece sef ile seo olamaz Sef htaccess ile site uzantılarıyla oynayarak (php den html yapmak gibi…) siteyi arama motorlarında avantajlı konuma getirmektir
    • Scriptlerde alt sayfalar indexphp?sayfa=06 gibi çıkmaktadır Örnek olarak bir şiir sitesini ele alalım Şiir sitemize bir şiir ekledik (örneğin: Orhan Veli Kanık’ ın İstanbulu Dinliyorum şiiri) Sitemizde bu siirphp?id=25 olarak çıktı diyelim Google aramalarında siirphp?id=25 olarak görünecektir sayfa
      Sef yapılmış olsaydı sitemizde bu sitecom/orhan-veli-kanik/istanbulu-dinliyorumhtml yada sitecom/siirler/orhan-veli-kanik-istanbulu-dinliyorum-03html gibi çıkacaktır (Bu sizin ayarlamanıza göre değişecektir, htaccess ile uzantıyı düzenleyebilirsiniz) Sef li olanın avantajı aramalarda site linkinde o kelimenin çıkması arama motorlarında + olarak size dönecektir
    • Sef tek başına size bir fayda sağlayamaz Meta taglardan tutun, sitenin güncelliği, özgünlüğü, kalitesi durumunuzu etkileyecektir Sef yaptım sitemin seo su var diyemeyiz Arama motoru optimizasyonunun birçok yapılması gereken düzenlemelerden sadece bir tanesidir sef
    alinti​

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Ocak 2009
    1 kişi bunu beğendi.
  2. Google

Google Özel Üye

Eline sağlık paylaşım için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş