Sazoba Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sazoba Köyü Akhisar Manisa konusu
    Sazoba Köyü Akhisar Bilgileri - Sazoba Köyü Hakkında - Sazoba Köyü Tanıtımı - Sazoba Köyü Resimleri

İlçe: AKHİSAR - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: İSMAİL MUÇAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]

Telefon:

02364235301

Cep Telefonu:

05359449695

Manisa
    Bilgiler
    Nüfus 1679 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 45200
    Alan Kodu 0482
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
    İl Manisa
    İlçe Akhisar
    Web Sitesi
    Sazoba, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

sazoba köyü ismi beyler ve obalardan kurulu küçük bir yerleşim birimidir beyler ve obalar bir anlaşmazlık sonucu ayrılırlar ve şu anda bulundukları bölge sazlık bir alanmış ve bu alana yerleşmişler ve köyün ismi saz oba kalmış.Komşu köy ise beyoba köyüdür osmanlı dönemi ve öncesinde küçük bir beylik varmış o nedenle bu köyün ismide o zamandan gelir bey obası ve saz obası şeklindedir.Daha sonraki yıllarda beyoba köyü ve sazoba köyü şeklinde kullanılmaktadır.

Kültür

sazoba köyüne ait özel bir yemek cesidi yoktur.her cesit yemek yapilir.tandir ekmegi yenmeye degerdir. spor:köyün futbol takımı sazobaspor 1. amatör kümede mücadele etmekte olup atrenörlüğünü eski profesyonel oyunculardan akhisarspordada mücadele etmiş Bayramali Kaya yapmaktadır.1915-1990 yılları arasında yaşamış NAZİF AĞA köye birçok katkıda bulunmuş köy halkına da çok yardım etmiştir.1992 yılında NAZİF AĞA nın oğulları Ali ve Yılmaz KARABULUT babalarının adını ölümsüzleştirerek 9 derslikli 3 katlı Sazoba köyüne bir ilköğretim okulu yaptırmışlardır.

Coğrafya

Manisa iline 68 km, Akhisar ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 1679
    1997 1102

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Manisa bölgesinin pamuk çırçır fabrikası olarak en modern tesisi KARABULUT PAMUK ÇIRÇIR FABRİKASI Sazoba köyünde bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İsmail MUÇAN
    2004 - ÇETİN KARABULUT
    2001 - ALİ KARABULUT
    1994 - Hüseyin Özgen
    1989 - Hüseyin Özgen

Altyapı bilgileri

Köyde bir NAZİF VE EMİNE KARABULUT ADINA YAPTILAN ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.Sağlık ocağı yok ama sağlık evi vardir ama ebe yok. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş