Saraybosna Üniversitesi Hakkında Bilgi

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Saraybosna Üniversitesi Hakkında Bilgi konusu Saraybosna Üniversitesi Hakkında - Saraybosna Üniversitesi Tarihi - Saraybosna Üniversitesi İletişim - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS), Saraybosna Eğitim ve Öğretimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) tarafından 2003 yılında Saraybosna’da kuruldu. IUS 2004-2005 öğretim yılında Temel Geliştirme Programı (İngilizce Hazırlık) ile faaliyete başladı. Üniversitemiz bünyesinde 3 temel fakülte (Mühendislik ve Fen Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler, Sanat ve Sosyal Bilimler) Eylül 2005’de öğretime açıldı. IUS Bosna’nın bir üniversitesi olup YÖK tarafından denkliği tanınmaktadır.

Uluslararası bir eğitim kurumu olan IUS’ta öğretim ve iletişim dili İngilizcedir. IUS’a kayıt yaptıran öğrenciler bir İngilizce Yeterlik sınavına alınırlar. İngilizceleri yeterli olmayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okuluna devam ederler. İngilizcesi yeterli görülen öğrenciler doğrudan 1. sınıf derslerine başlarlar. IUS yaz döneminde de İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler için Yoğun Yaz İngilizce Programı açmaktadır. Bilgi için İstanbul Bürosu ile irtibata geçiniz (Tel. 212 533 3771).

Vizyonumuz

Kurucularımızın, akademik ve idari çalışanlarımızın, öğrencilerimizin ve diğer paydaşlarımızın ortak çabaları ile uluslararası düzeyde kalitesi kabul edilen bir yüksek öğretim ve araştırma kurumu ve mükemmellik merkezi olmaktır.

Misyonumuz

Bilim, sanat ve teknoloji üretip insanlık yararına sunmak; bilgiyi kendisi ve çevresi için değere dönüştürebilen, özgür, katılımcı, paylaşımcı, değişime ve gelişime açık fertler yetiştirmektir. IUS bölgedeki ve diğer ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yaparak, uluslararası bir araştırma ve eğitim kurumu kimliğiyle Bosna-Hersek’ten ve geniş bir coğrafyadan gelecek öğrencilere huzurlu, rahat ve öğrenme odaklı bir akademik ortam sunar.

Değerlerimiz

İfade özgürlüğüne ve farklılıklara saygılı olmak, adil ve dürüst olmak, öğrenmeye adanmışlık, mükemmelliği aramak, barışçı ve paylaşımcı olmak, estetik güzelliği aramak, tutarlılık, değer üretmeyi amaçlamak, sosyal sorumluluk sahibi ve katılımcı olmak.

Paydaşlarımız

Kurucu Vakıf, Üniversite Yönetimi, akademik ve idari personel, öğrenciler ve velileri, yerel toplum örgütleri ve belediyeler, ilgili kamu kurumları ve tedarikçilerimiz.

MÜTEVELLİ HEYETİ ÜYELERİMİZ

Prof. Dr. Adem Baştürk (Başkan)
    Prof. Dr. Salih Aynural
    Prof. Dr. Asıf Şabanović
    Prof. Dr. Kemal Hanjalić
    Dr. Mehmet Köse
    Dr. Selim Cafer Karataş
    Yük. Müh. Şaban Erden
    Remzi Gür
    Šekib Avdagić

VAKFIMIZ: SEDEF

Saraybosna Eğitim ve Öğretimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) 11 Aralık 2001 tarihinde Bosna ve çevresinde öğretim ve eğitim faaliyetlerini geliştirmek üzere kurulmuştur. Türk ve Boşnak kurucuları aynı çatı altında toplayan SEDEF, Bosna Hersek Hükümeti’nin kuruluş izni verdiği ilk vakıftır. Vakıf Bosna Hersek yasaları ve Avrupa Birliği öğretim şartlarını yerine getirerek Uluslararası Sarajevo Üniversitesi’nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kurucularımız :

* Hasan Topaloğlu (Başkan)
    * Orhan Özyurt (Başkan Yardımcısı)
    * Alija Rizvanbegovic (Yönetim Kurulu Üyesi)
    * Abdulkadir Taçyıldız
    * Abdurrahman Selçuk Berksan
    * Ahmet Yahya Kığılı
    * Ahmet Kemal Baysak
    * Bekir Karćić
    * Ejup Hot
    * M. Nevzat Kor
    * Mehmet Alacacı
    * Mehmet Köse
    * Mustafa Lütfü Bilge
    * Remzi Gür
    * Šemsuddin Erković
    * Yusuf Kaya

Bosna – Hersek ve Sarajevo Hakkında
    Üniversitemiz, Bosna-Hersek Federasyonu’nun merkezi olan tarihi Sarajevo şehrinde kurulmuştur. Osmanlı döneminde gelişen ve önemli bir merkez olan Sarajevo’da sosyal ve kültürel hayat Türkiye vatandaşlarına çok tanıdık gelmektedir.
    Bosna Hersek 1463-1878 döneminde Osmanlı Devleti sınırları içinde yönetildi. Sadece Travnik şehri İstanbul’a tam 39 Vezir göndermiştir. Halen Osmanlı yadigârı camileri, medreseleri, çarşıları, binaları, yolları, imarethaneleri ile Bosna şehirlerinin çoğu ve özellikle Sarajevo ülkemizin tarihi şehirlerine benzemektedir. Halkın çoğunluğu Müslümandır.
    Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (FENS)
    Biyoloji ve Biomühendislik Programı
    Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Programı
    Endüstri Mühendisliği Programı
    Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği Programı
    Elektronik Mühendisliği Programı
    Sistem Tasarımı Programı

İktisat ve İşletme Fakültesi (FEBA)
    Yönetim Bilimleri Programı
    Ekonomi Programı
    Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler Programı

Sanat ve Sosyal Bilgiler Fakültesi (FASS)
    Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Programı
    Kültürel Çalışmalar Programı
    Siyasal Bilimler Programı
    İngiliz Dili ve Edebiyatı Programı
    Psikoloji Programı

İhtiyaç ve talebe göre yeni programlar açılacaktır.
    2 veya sene içinde Tıp Fakültesinin açılması planlanmıştır.

Istanbul Office: Oğuzhan Caddesi Akkoyunlu Sokak
    Transal İş Merkezi No:1 Kat: 4 Fındıkzade / Istanbul
    Tel: +90 212 533 37 71
    Fax: +90 212 533 19 51
    http://www.ius.edu.ba/Default.aspx?tabid=339

Bu Sayfayı Paylaş