Sarıdibek Köyü Vezirköprü Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sarıdibek Köyü Vezirköprü Samsun konusu
    Samsun İli Köyleri - Sarıdibek Köyü Hakkında -Sarıdibek Köyü Tanıtımı - Sarıdibek Köyü Resimleri

Samsun

Bilgiler

Nüfus 2011 (2000)

Rakım 850 metre

Koordinatlar 41°06′13, 35°05′20

Posta Kodu 55900

Alan Kodu 0362

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Samsun

İlçe Vezirköprü

Sarıdibek, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür. Köy 7 mahalleden oluşmaktadır. Köyde 8 tane cami ve 3 tane de ilköğretim okulu bulunmaktadır.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

KÖYÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİ MİLATTAN ÖNCEDEN KALIYOR ANLIYACANIZ BİRŞEYE YARAMIYOR DERLEN SAMSUN AMAA DOĞU DAHA MEDENİ VE HADA UYGAR DAHA GELİŞMİŞ DAHA KÜLTÜRLÜ CAHİL DEĞİL ÇOCUKLAR YÜKSEK OKUL OKUYORLAR ODA NE BİLİYONUZMU İMAM HATİP LİSESİ OKURSA HOCA OKUMASSA AMELE OLACAK, HA BUNLARI NİYE YAZIYORUM BENDE O KÖYLÜ OLDUĞUM İÇİN ZORUMA GİDİYOR BİRAZDAHA BÖYLE GELİŞMEYE UYGARLIĞA DAVET EDİYORUM SİZLERİ

bir köyün gelenek ve göreneklerine bağlı kalması onların uygar olmadığını göstermez. aksine aslına bağlı kaldığını gösterir. özellikle hızla değişen dünyamızda buna ihtiyaçta vardır. gelişim ve kültür insanların giysisinde değil beynindedir. ancak kendisini aşağılık psikolojisine kaptırmış insanların bunu anlaması mümkün değildir. ayrıca her kişinin eğitim hakkı kendisini ilgilendirir. bende o köylü biri olarak farklı bir okula gitmek isteyen bir öğrenciye hiçbir kişi tarafından sen neden bu okula gidiyorsun denildiğini duymadım. okul mezunlarından hocaların dışında mühendis, öğretmen, sağlıkcı, bilgisayar uzmanı gibi daha birçok alanda kişi yetiştirmiştir. bunları bilmemek sizin sorununuzdur. her okuyanında illaki devlet dairesinde bir iş sahibi olacak diye bir kural yoktur. nasip ne ise o olur. ancak insanların amele diye aşağılanması insani ve vicdani değerler ile uyuşmamaktadır. şayet var ise sizde. zoruna gitme meselesine gelince. kimse seni köyde zorla tutmaz. istemezsen çekip gidersin. kiseyede o köylü olduğunu söylemezsin. olur biter. ama asla köyümün insanlarını aşağılama hakkını kendinde bulamazsın. şayet bir aşağılama yapacak isen kendinle yüzleşmen daha uygun olacaktır.

Coğrafya

Samsun iline 156 km, Vezirköprü ilçesine 42 km uzaklıktadır.

Sarıdibek Köyü Köyderesi Mahallesi

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 3800

2000 2011

1997 1707

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet DEMİR

2004 - Recep CÜCE

1999 - Şerif BASTON

1994 - Şerif BASTON

1989 - Sadık CÜCE

1984 - Sadık CÜCE

((1979)) - Bekir KARA

Köy Muhtarı: RECEP CÜCE

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
    0362-6950165
    Cep Telefonu:
    0535-8685597

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000
    2011
    1997
    1707
    İle Uzaklığı:

156 km
    İlçeye Uzaklığı:
    41 km
    Rakım:
    950 m

Sağlık Evi

Var / Faal Değil

Sağlık Ocağı

Yok

İlköğretim Okulu

Var / Faal

Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi

Yok

PTT Acentası

Var

Su Şebekesi

Yok

Kanalizasyon

Yok

Altyapı bilgileri

Köyde 3 tane ilköğretim okulu vardır.. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var aöma doktor vermiyorlar .insan sınıfına koymuyorlar ki göndersinler ama halk bunu bilmiyor ve halen ak parti diyorlar bniraz akıllı düşünün lütfen Köye ulaşımı sağlayan yolun son 20km'si stabilize yol ]olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adsl vardır.

köyde içme suyunun olmamasını bir partiye yüklemek ve hele helede hergün ekranlardan bir başbakanın "soyu, okulu, altyapısı olmayan gerekli yerlere başvurusunu yapsın. şayet ilgilenilmez ise direk beni arasın" demesine rağmen olayı parti bazına indirilmesinin aklı selimlikle hiçbir alakası olmasa gerek. dedikleriniz yoktur. doğrudur. ama neden yoktur. işte sorun burada. almasını bilemezsen olmaz. sen müracat etmeden de kise sana ben gelip yapayım demez. köyde sağlık olcağı yoktur. ama sağlık evi vardır. her salı bir doktur rutin olarak gelip muayene yapmaktadır. bir köye doktor gönderilmemesi o köyün insan sınıfına girmediğini göstermez. lütfen yazdılarınızı okuyup öyle kaydetseniz daha iyi olur. ayrıca hizmetlerin parti bazında ele alınması kişileri ayrışmaya ve ideoliye iter. zeten bizim memleketimizin başına ne gelmişse bu yüzden gelmiştir. bu benden değil yapmayalım. buna engel olalım. şu olmasın. butür şeyler insanı tabiki gerilere iter. asıl amaç Halka hizmet ise başta kimin olduğunun ne önemi varki. sen baştakinemi hizmet ediyorsun HALKINAMI.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş