Sarıağıl Köyü İznik Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Sponsorlu Bağlantılar
    Sarıağıl Köyü İznik Bursa konusu
    Sarıağıl Köyü İznik Bilgileri - Sarıağıl Köyü Hakkında - Sarıağıl Köyü Tanıtımı - Sarıağıl Köyü Resimleri    İlçe: İZNİK - İl: BURSA

    Köy Muhtarı: İBRAHİM ÇAKIR


    Muhtarlık Erişim Bilgileri:

    Telefon:
    0224-761 61 21

    Cep Telefonu:
    0533-546 37 26

    Bursa
    Bilgiler
    Nüfus 291 240479 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 16860
    Alan Kodu 0224
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Bursa
    İlçe İznik
    Web Sitesi http:
    Sarıağıl, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir köydür.

    Tarihi

    93 harbi olarak bilinen osmanlı rus savaşından sonra balkanlardaki türk nüfusun anadoluya dönüşü hızlanmıştır.Bulgaristan burgaz iline bağlı kiremitlik köyünden göç edenler önce iznik ovasında bulunan orhaniye(Akköy)yakınlarında barınmışlar ancak sıtma salgını sebebi ile daha yükseklere göç etmeye karar vermişlerdir.Bu göç sonucu köyün bugünkü bulunduğu yere gelinir.Bugün köyün camisinin bulunduğu yerde sarı oğlan lakaplı bir yörüğün ağılı bulunmaktaymış.yine bugün karaağaların çeşmesi diye adlandırılan suyu bulan muhacirler buraya yerleşmeye karar verirler.sarıoğlanın ağılından dolayıda köyün ismi sarı ağıl olarak kalır. Köyün soyu balkanlarda yoğun olarak bulunan kızıloğuzlar,kızılkocacıklar veya kocacıklar olarak anılan türkmen boyuna dayanmaktadır.

    Kültür

    Köyün gelenek ve göreneklerinde balkan kültürünün etkisi görülmektedir.kültürolarak incelendiğinde balkanlardaki eski yerleşim yerinin ormanlık olması dolayısıyla daha çok yerleşik yörük tabir edilen şehir yaşamı ve ticaretten uzak hayvacılık ve tarım ile gçim sağlanır. 30 yıl öncesinde giyim ve oyunlarında ve türkülerinde rumeli esintileri hakim olmasına rağmen bugünkü nesilde bunlardan bir iz kalmamıştır.düğünden önceki akşam inge gezmesi[yenge]bayramlarda namazdan sonra halka yapma harman sonu cemal gezmesi Bunda köyün gençleri çeşitli kılık larla gece köyden buğday toplardı cemmi-mal[toplanmış mal]adı zannederim buradan gelmekte. Hıdırellez kutlamaları Hamzaların cevizine kurulan salıncakta köyün gençleri tarafın dan yapılmakta.HATİM cemiyetinde talebeler başının üstünde piren bitkisi veörtü ile süslen miş tabureyi taşıyarak topluca ilahiler söyleyip köyü dolaşıp bahşiş toplar.İnge gezmesinde Glin ve damdın yengeleri özel yapılan susamlı ve kuru üzümlü ekmekleri köylüyü düğüne davet edip bahşiş toplarlar.

    Coğrafya

    Bursa iline 95 km, İznik ilçesine 20 km uzaklıktadır.

    İklim

    Köyün iklimi, yüksek olması sebebiyle kışları oldukça sert geçer. 1981 de 2m kar kalınlıgı görülmüştür.Yazları ne kadar sıcak olusa olsun gece ceketsiz durulmaz.

    Nüfus

    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 291
    1997 291

    Ekonomi

    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

    Altyapı bilgileri

    Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    [​IMG]

    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
     

Bu Sayfayı Paylaş