Sapanlıurgancılar Köyü Gerede Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Sapanlıurgancılar Köyü Gerede Bolu konusu Bolu İli Köyleri - Sapanlıurgancılar Köyü Gerede - Sapanlıurgancılar Köyü Hakkında - Sapanlıurgancılar Köyü Tanıtımı - Sapanlıurgancılar Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 105 [1] (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 14900
    Alan Kodu 0374
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Bolu
    İlçe Gerede
    Sapanlıurgancılar köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    Köyün adı eskiden gelmedir. Esentepe'den sapanla taş atan Şaban Dede taşın gittiği yerin adı "Sapanlı" olacak demiş ve beni oraya gömün diyerek köyün adı "Sapanlıurgancılar" konmuş. Şu anda Şaban Dede Sapanlıurgancılar köyünde yatmaktadır.

Kültür
    Köyün yemeklerinden başlıcaları tarhana çorbası, somun ekmeği ve Bahçe meyveleridir.

Coğrafya
    Köyümüz Bolu'ya 55 km Gerede'ye 5 km dir.köyümüz düz bir alana kurulmuştur. şirin bir köydür.

İklim
    Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 105
    1997 91

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ertuğrul Özkan

2004 - Ertuğrul Özkan
    1999 - Mevlüt Sezersoy
    1994 - Bahri Atay
    1989 -
    1984 -
    Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş