Salar Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Salar Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop konusu Sinop Köyleri - Salar Köyü Boyabat - Salar Köyü Hakkında - Salar Köyü Resimleri

Sinop
    Bilgiler
    Nüfus 169 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 57200
    Alan Kodu 0368
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Sinop
    İlçe Boyabat

Salar, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Salar: Salarlu Türkmen boyundandırlar. Bilindiği gibi Salarlar (Salur, Salır vs.) 24 Oguz boyu içerisinde en meşhurlarından birisidir. Salarlara bugün Çin’den başlayarak Balkanlara kadar birçok mıntıka da tesadüf etmek mümkündür. Boyabat Salarları bu ilçenin kuzey-batısındadırlar. Salar kaya mezarı ile ünlüdür
    Kültür

köyün asıl yemeklerinin basında pirinç pilavı gelir ve hersene düzenli olarak yagmur duası yapılır duada yapılan yemekler pilav ve yahnidir .
    Coğrafya

Sinop merkeze 105 km , Boyabat'a ise 15 km. uzaklıktadır. arazisi cok düz sayılamz ama ovası cok güzel ve düzdür arazi her türlü tarım yapılır genelde celtik bugday arpa seker pancarı ve karpuzuda meshurdur
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 211
    2000 169
    1997 179
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Salar'ın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet ATAKOĞLU
    1999 - Mehmet ATAKOĞLU
    1994 - Mehmet ATAKOĞLU
    1989 - Mehmet ATAKOĞLU

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.
    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş