Sakarya Anaokulu Merkez Yozgat

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 21 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Sakarya Anaokulu Merkez Yozgat konusu Yozgat Sakarya Anaokulu Hakkında - Sakarya Anaokulu Tanıtım - Sakarya Anaokulu Resimleri - Sakarya Anaokulu İletişim

OKULUMUZ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

Miralay Serif Bey Konagi
    Sakarya Anaokulu; tarihi bir binaya sahiptir. Vakti zamaninda bir Ermeni vatandasinin bahçesi iken bir kismi hükümet binasi yapilirken istimlak edilmistir. Binanin yerini Ermeni vatandasindan Alay kumandani Miralay Serif Bey özel mülkü olarak satin almistir. 1900 yilinda buraya üç katli Serif Bey Konagi yaptirilmistir. Mimar ve ustalari tamamen Türktür. Serif Bey öldükten sonra oglu ve kizi tarafindan Ankara Özel Idaresine 1600 liraya satilmistir. Ankara Özel Idaresi, kullanma hakkini Yozgat Özel Idaresine devretmistir. (O zamanlar binaya nizamlar ve Yozgat’in zenginleri talip olmus, çocuklari vermemistir.) Binanin alt girisinde havuz ve iç çesme mevcuttu. Bina devletin eline geçtikten sonra, önce muallim mektebi olarak kullanilmistir. Istiklal savasi çiktiginda ögretmenleri askere alinmis, ögrenciler de Ankara muallim mektebine nakledilmistir.1918 -1920 yillari arasinda hastahane olarak kullanilmistir. Daha sonra kiz ögrencilere kiz mektebi olarak açilmistir. Resmi kayitlarda 18 tane kiz ögrencisi oldugu belirlenmistir. Sonraki yillarda kiz ve erkek karisik olmak üzere egitime, ilkögretim olarak devam edilmistir. 4 ve 5 inci siniflar Yozgat Lisesinde egitimlerini tamamlamistir. 23 Ekim 1924’te ATATÜRK ve esi Latife Hanim’la yurt gezilerine çiktiklarinda üç gün okulumuzda kalmislardir. Bina ve salonlar tamamen ahsaptan yapilmis olup 2’nci kattaki ayna 106 yillik bir tarihe sahiptir. Üst salon ve çati 1959 yilinda ahsabi sökülerek betona çevrilmistir. Zemin ve 2’ nci kat 1986-1988 yillarinda betona çevrilmistir. 1989 yilinda yeni bina yapilinca Sakarya Ilkokulu bu tarihi binadan tasinmistir. 1989 yilindan sonra bina bir dönem özürlüler okulu olarak hizmet vermistir. Onarim ve bakimi yapildiktan sonra 1990 yilinda 1’inci katinda Rehberlik arastirma ve 2’ nci katinda teftis kurulu bu binada , görevlerini icra etmislerdir. 2005-2006 Egitim ve Ögretim yilinda SAKARYA ANAOKULU olarak isim degistirmistir Milli Egitim Bakanligina bagli olarak faaliyetine devam etmektedir. SAKARYA ANAOKULU olarak kullanilan tarihi binanin 7 dersligi , 2 uyku odasi , 1 yemek odasi , 3 wcsi , 1 mutfagi , 1 müdür odasi , 1 memur odasi , 1 deposu , 3 koridoru bulunmaktadir.

Iletisim Bilgilerimiz.

ADRES : Sakarya cad. Sakarya Anaokulu
    MERKEZ/YOZGAT

TEL : 0 354 217 00 03

E-POSTA :
    sakaryaanaokulu@hotmail.com

WEB SİTE http://yozgatsakaryaanaokulu.meb.k12.tr/

Kaynak : webrehberi.biz - anaokulum.org - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Bu Sayfayı Paylaş