sağlıklı bir çevremiz olması için okulda neler yapılabilir

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    sağlıklı bir çevremiz olması için okulda neler yapılabilir konusu sağlıklı bir çevremiz olması için okulumuzdane gibi çalışmalar yapabiliriz çevre bilincinin gelişmesi için kimlerden yardım alabileceğimiz konusu ile ilgili bir yazı ve çeşitli resimler

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Çevre ve okul temizliği

Çevre deyince, insanın içinde yaşadığı doğal ortam, yani diğer bütün canlı ve cansız varlığıyla insanı kuşatan tabiat parçası akla gelir. Çevre deyince aynı zamanda, insanın içinde yaşadığı mesken ve şehirden tutunuz da, orada ilişkide bulunduğu fabrikalar ve iş yerleri, yollar ve sokaklar, ulaşım vasıtaları ve araçlar gibi nesneler çevre tanımına dahildir.
    Geleneklerimizde, evden başlayarak daire daire genişleyen sokak, mahalle, köy, kasaba ve şehri içine alan bir çevre anlayışı vardır. İnsanımız bu çevreyi kendine mahsus bir tarzda korur, temiz tutar ve güzelleştirir.
    Eski Türk evlerinde sivil mimariden dini ve saray minaresine kadar bütün mekânımızın Türk’e ait özelikler taşıdığı Avrupalı seyyahlar tarafından da ifade edilir. Han, hamam, sebil, cami, medrese, imaret vb. yapılar, çarşılar, sokaklar Türk zevkinin, Türk inceliğinin ve hassasiyetinin, insan ve çevre uyumunun tanzim edilmiş örneklerini teşkil ederler. Mesire yerleri, bahçeler, akasyalar, ıhlamurlar, çınarlar, selviler ve söğütler bu anlayışın tamamlayıcı unsurlarıdır.
    Türkler, çevre düzenlenmesinde tabiata karşı duydukları sevgi ve saygı ile insana karşı duydukları hürmeti daima ön planda tutmuşlardır. Bu gaye ile şehirler, korular, mesireler, bahçeler, çeşmeler ve sebiller şehri haline gelmiştir.
    Bizlere düşen görev; evlerimizi, sokaklarımızı, caddelerimizi, okulumuzu, iş yerlerimizin çevresini temiz kullanmaktır. Bu amaçla Haziran ayının 5-11. günleri "Çevreyi Koruma Haftası" ilân edilmiştir. O halde bizler de havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmekten vazgeçelim. Sağlığımız için, çevremizi güzel kullanma bilinci kazanalım.
    Ne mutlu çevresini temiz tutup, tabiat varlıklarını koruma görevini yerine getirenlere!...
    Öğretmenler için iyi çalışma koşullarını geliştirme ve sürekli kılma sorunu değil aynı zamanda öğrenme açısından (tüm yönleriyle) uygun koşullar yaratma sorunu da eğitimcilerin dikkatini çekmektedir. Öğretimsel liderler çocuklar açısından yeterli yaşantı ve öğrenmeyi kolaylaştıracak elverişli sınıf koşullarının önemini fark ettiler. Çağdaş okul yönetiminin belli başlı işlevlerinden biri öğrenmeye etki eden etkenler geliştirmektir. Çocukların sağlıklı, işlevsel öğrenmesine ve sağlıklı yaşamına yardım edecek çevre türünü elde etmede çaba gösterilmelidir. Öğretimsel gelişmenin doğrudan bir anlamı olmamasına karşın okul liderleri tarafından böyle koşullar yaratmak için kullanılan bütün çabalar okul koşullarındaki öğrenme ve öğretmenin gelişmesine pek çok katkıda bulunur. Öğretmeyi geliştirmek için hem doğrudan hem de dolaylı olarak kullanılan teknikler etkili öğretme ve öğrenmeye engel olan koşul ve durumları gidermeye yardım edebilen tüm etkinlik ve işlemleri karşılamalıdır. Bu sorumluluğu başarmak hiç de kolay değildir.
    Öğrenci ve öğretmenin okul günleri boyunca yaşadığı çevrenin hem fiziksel hem de duygusal özelliği öğrenmenin niceliği ve niteliğini belirlemeye yardım eder. Bu sadece alan ve binaların fiziksel koşullarının sağlıklı ve güvenilir olması gerektiği anlamına gelmez. Ayrıca istenilir yaşantı, öğrenmeyi göstermesi ve iyi toplumsal tutumları teşvik etmesi gerektiği anlamına da gelir. Öğretimsel lider, ilgileri ve istekleri harekete geçirerek, öneriler sunarak ya da gerekli bilgiyi sağlayarak baştan başa öğretme, öğrenme çevresini geliştirecek çabalar içerisindedir. Öğretmene yardım edebilmelidir.
    Öğretmenler, daha iyi bir eğitimsel süreç anlayışı ve deneyimi ile, öğrenme için dinamik bir güç olan bir sınıf çevresini öğrencilerine yaratmada yeteneklerini geliştirirler. Hem eğitimsel hem de hoş olan sınıf koşullarının gelişmesinde müdür ve öğretmenler tarafından dikkatle göz önüne alınması ve anlaşılması gereken belli başlı önemli etkenler vardır. Atak müdür, sınıf ikliminin yalnızca fiziksel koşulları ve çevreyi değil, ayrıca duygusal iklim, entelektüel iklim ve sosyal çevreyi de içerdiğini kabul eder.
    Eğer çocuklar etkili bir biçimde öğrenerek güçlü, sağlıklı olacaksa ve istenilen tutumları geliştirecekse, onların uygun çevrelerde yetişmeleri gerekir.
    Çağdaş sınıf, mükemmel bir öğrenmenin gelişmesine eğilim gösteren çarpıcı, rahat bir iklime sahip olabilmelidir. Okul müdürlerinin öğrenme için uygun sınıf koşullarını yaratacak öğretmenlere yardım etmek için daha çok çabada bulunabilirler. Eğer bu gerçekleşebilirse, öğretmenin birlikte çalıştığı çocuğun çevresinin beklentilerinin ne olduğunu daha açık biçimde anlaması gerekir. Öğretmen ya da müdür istenilir öğrenme koşullarının niteliğini anlamalıdır. Öğrenme için elverişli koşullara ek olarak, maddi kaynaklar araştırma bulguları, öğretmenlerin ve öğretimsel liderlerin tutum ve teknikleri önemli etkenlerdir.
    Bir problem durumunda öğrencilerin çoğunluğunun çabasını destekleyen bir sınıf iklimi öğretme öğrenmeyi kolaylaştırır. Olumlu bir ilişki öğrenme çevresi ve öğrenenlerin performansı arasında ve daha yakın bir ilişki öğrenci tutum ve güdülenmesi arasında oluşur. Öğrenciler öğrenme için güçlü bir tutum geliştirmelerinde daha çok ilgiyi gösterirler. Daha çok çabayı sarf ederler. Tutumdaki değişiklikler öğrenme davranışını etkileyen öğrenme koşullarını geliştiren olumlu etkenlerdir. Doyum getirecek davranış örüntüleri öğrenmeyi etkiler. Başarının getirdiği haz, öğrencilerin gelecekteki başarıları açısından umut ve beklentilerini artırmada gerekli olan güdüleme ve yönlendirmeyi sağlar. Çocuklar, olumlu biçimde öğretmene yönlendirildiğinde ve öğretmen, öğrenci arasında yakın bir ilişki oluştuğu zaman öğrenme için koşullar geliştirir.
    John’a göre bir sınıf ikliminde öğrenmenin rolü öğrencinin benimsendiğini hissettiği bir koşulu sağlama ve davranış üzerindeki sınırları belirlemektir. Öğrenmeyi etkileyen etkenlere olgular verilerek, öğrenme koşulları geliştirilir. Bu etkenlerden bazıları şunları kapsamaktadır: Temel gereksinmeler, hazır bulunuşluk, olgunluk, akıllılık, ilk deneyimler ve amaçlar.
    Öğrenme, kazanılan olgulardan daha çoğunu kapsar. Öğrenme mantıklı ve duygusal süreçleri kapsar. En etkili öğrenme için çevre en iyisi olmalıdır. Öğrenmeyi engelleyen çoğu engeller hedef tanınır tanınmaz ve olumlu eylem alınır alınmaz giderilir.
    Aşağıda sırayla verilen durumlar var olduğunda öğrenme koşulları geliştirilir.
    1. Öğrencilerin öğrenme yaşantılarının planlanmasında ve seçimine katıldıklarında
    2. Öğrenme yükümlülüklerinin çok kolay ve zor olmadığı durumlarda
    3. Doyumun başarılardan meydana geldiği durumlarda
    4. Endişe ve korkunun giderildiği durumlarda
    5. Yaşantıları harekete geçirmede fırsatlar sağlandığı durumlarda
    6. Demokratik liderlik sağlandığında
    7. İlgi çeken yükümlülükler yaratıcı düşünce ve problem çözmeye yol gösterdiği durumda
    8. Okul koşulları, başarı hazzını yaşamak için çocuklara fırsatlar sağlanmalıdır.
    9. Öğrenciler kendi gerçekliklerine yönelik amaç ve çalışmayı saptamaya güdülenmelidirler.
    10. Davranışların ödüllendirildiği durumlarda.

Fiziksel çevre
    Öğrenme sürecinin başarılmasında önemli bir etken uygun bir fiziksel çevredir. Bununla birlikte sınıf iklimi, doğrudan maddi şeylere bağlı değildir. Gerçekte öğrenme etkinlikleri, elverişsiz kitaplar ve diğer elverişsiz öğretim materyallerinin söz konusu olduğu koşullarda, binalarda sürdürülebilir. Fakat bu koşullar istenilmemektedir. Fiziksel çevrede oluşan ilişkilerin niteliği önemlidir. Bununla birlikte, çekici kullanışlı elverişli araç gerece sahip olan iyi planlanmış, konforlu sınıflar istenilir bir eğitim programı için mükemmel bir katkı sağlarlar. Bu tür bir sınıf öğrenciyi okulu daha çekici bularak okula devamını ve etkili öğrenme ve öğretme için çok daha elverişli bir yer sağlar ve sınıfta iyi bir fiziksel çevrenin gelişmesi büyük ölçüde öğretmenin girişken eğitimsel liderliğin başlamasına bağlıdır.
    İlköğretim okulları öğretimsel programın amaçlarını gerçekleştirmek için uygun teçhizat araç gereçlere sahip olmalıdır. Bu şu anlama gelmektedir; öğretme teknikleri ve süreçlerinde çeşitliliğe esnek biçimde olanak tanıyan ve yardım eden, özendiren araç gereçlerin olması gerekir. Kullanışlı yerlerdeki sabit sıralara sahip sınıflar istenilir etkinliklere ve sıraların yaratıcı kullanımına olanak tanımaz. Yeterli nitelikte okuma materyalleri gibi gereçlere sahip olmayan sınıflar öğretimsel olanakları kısıtlar.
    Sınıflar grubun çeşitli etkinliklerinin hepsinde grubun gelişmesi ve rahatının sağlanmasında yeterli büyüklükte olmalıdır. Eğer istenirse sınıfların eski ve dökülecek gibi olan durumlarında, araç gereçler okul personeli tarafından boyanarak bu istek yerine getirilebilir. Sınıflar eski olduğunda mutlaka onların sıkıcı, çirkin ve basit olarak sağlıksız olmalarının gereği yoktur. Çoğu durumlarda çekici kitaplıklar, renkli resimler, dolaplar ve ilan tahtası sınıfın fiziksel çevresinin gelişmesini büyük ölçüde artırabilir. Belki bunlara ek olarak ucuz perdeler ve odadaki sandalye ve diğer mobilyaların yeniden düzenlenmesi karanlık ve kasvetli bir sınıf görüntüsünü biraz daha hafifletebilir. Okul müdürü sınıfın havalandırma, ışıklandırma ve sınıfın temizliği gibi sorumlulukları yüklenir. Bunlar elverişli fiziksel bir sınıf çevresini sağlama açısından önemli etkenlerdir. Öğretmenler istenmeyen sıcaklık ve yetersiz havalandırma koşullarından kaynaklanan sorunları ilgililere haber vermelidir. Böylece bu düzenlemeler bu koşulları giderebilirler.

3. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

4. konu ile ilgili bilgi istiyorum

5. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sağlıklı bir çevremiz olması için okulumuzda neler yapabiliriz

Sağlık Eğitiminde İşbirliği Yapma
    Eğitim Ve Öğretim - Genel Konular

Sağlık Eğitiminde İşbirliği Yapma Sağlık Eğitiminde İşbirliği Yapma Her sektörün
    hizmet verirken karşılaştığı bazı sorunlar mevcuttur Sağlık alanında tek başına
    tüm topluma ulaşması olanaksız olup verilen hizmetin kaliteli ve yeterli olması
    olanaksızdır Bunun ve sağlıklı bir çevremiz olması için okulumuzda ne gibi
    çalışmalar yapabiliriz, okulumuzda sağlıklı bir çevre olması için neler
    yapabiliriz, çevremizin ve okulumuzun daha temiz olması için neler yapabiliriz,
    okulumuzun daha temiz olması için neler yapabiliriz, çevremizin temiz olması
    için neler yapabiliriz, çevremizin ve okulumuzun temiz olması için neler
    yapabiliriz, sağlıklı bir çevre için neler yapabiliriz, işbirliği yapmanın
    önemi, okulumuzun temiz olması için neler yapmalıyız

Her sektörün hizmet verirken karşılaştığı bazı sorunlar mevcuttur Sağlık
    alanında tek başına tüm topluma ulaşması olanaksız olup verilen hizmetin
    kaliteli ve yeterli olması olanaksızdır Bunun için diğer sektörlerin
    kaynaklarından yararlanmasın gerekir Böylece istenen düzeyde, istenen şekilde
    ve istenen kalitede yaygın eğitim verilebilir
    Özellikle sağlık gibi insanın yaşamını çok etkileyen bir sektörün insanlara
    hizmet verme temel ilkesidir Çünkü her kişi sağlıklı bir yaşam yaşamak ister ve
    buda onların en temel hakkıdır Sağlık sektörünün yaş, cins, ırk, statü
    gözetmeksizin her insanı kapsaması gerekir Ve böyle geniş bir hizmet yürüten
    bir sektörün bunu tek aşına başarması gibi bir şey düşünülemez Bunun içinde
    görev, yetki ve sorumluluğun farklı sektörlerle paylaşılması gerekir

İşbirliğinin Aşamaları:

? Yapılacak sağlık konusunun ilk aşamada belirlenmesi gereklidir
    ? Konunun çözümüne yönelik tüm hareket ve amaca ulaşmak için tutulan yollar
    belirlenmelidir
    ? Katılacak olan sektörlerin katılım ve onunla ilgili olarak para, insan gücü,
    araçlar, fikirler, çalışmalara katılım, onay verme gibi bilgilerin hazırlanması
    gerekir
    ? Katılacak olan sektörlerle sorun ve bu sorunlara çözüm önerileri için
    tartışılıp eylemler ve izlenecek planlar belirlenmelidir
    ? Eldeki tüm kaynaklar gözden geçirilmeli ve ortak olarak kullanılacak program
    ve planlar hazırlanmalıdır
    ? İşbirliğinin kurumsal bir yapısının ortaya çıkarılması gerekir
    ? Elde edilen plan ve programlar uygulanmalıdır
    ? Program ve planlar hakkında değerlendirmeler yapılmalı ve izlenmelidir

İş birliği Yapmanın Olanakları
    ? Hedef kitleye ulaşım ve verilecek hizmetin verilmesi daha hızlı ve çabuk olur
    ? Hizmet için işbirliği yapılacak kurumun kaynak araç-gereç ve gerekli
    kaynaklarından yararlanılır
    ? Zamandan tasarruf edilir
    ? Hizmet daha ekonomik olur
    ? Kurum ve kuruluşlarla etkileşim-uyum ve ortaklı artar
    ? Halkla iletişim daha fazla olur
    ? Yapılan hizmet daha etkin, kaliteli ve verimli olur
    ? Özellikle toplum liderleri aracılığıyla halk eğitime katılmaya ikna olur
    ? Hizmetin başlama aşamasından sonuna kadar hedef kitleye yardım yapılabilir
    ? Özellikle öğretmenler, öğrenciler tarafından model alınıp taklit edildiği için
    hizmet daha verimli olup bazen ailelerle ilişkileri sayesinde aileler üzerinde
    de etkili olabilirler
    ? Çalışmalar daha ayrıntılı ve güncel olarak tanıtılır ve yaygınlaştırılır
    ? Yönetici, muhtar, imam vs yaptırım gücü sayesinde hizmet ve eğitime yer
    sağlanır ve insanların ilgisi toplanır Ayrıca çalışmaların yürütülmesi,
    izlenmesi ve değerlendirilmesinde sorumluluk yüklenmiş olunur
    ? Gönüllüler ait oldukları kitleyi etkileyip ve bu kişilere önderli ederler
    ? Özellikle anne-baba ve aile gibi en küçük sosyal birimler davranış modellerini
    geliştirdiği için onlarla yapılan işbirliğinde aile ve çevredeki bireyler daha
    kalıcı bir şekilde etkilenirler Buda eğitimi daha verimli ve etkili kılar

Sağlık Eğitiminde İşbirliği Yapılacak Kurum ve Kuruluşlar

- Devlet başkanları ve toplum liderleri
    - Gazete, dergi, televizyon ve radyo gibi basın mensuplarıyla
    - Aile, anne ve babalarla
    - Okullarla
    - Halk eğitim merkezleriyle
    - Öğretmenlerle
    - Muhtar ve köy imamlarıyla
    - Komutan ve askerlerle,
    - Toplumdaki yöneticilerle
    - Toplumdaki gönüllülerle
    - Dini kurum ve liderlerle(diyanet işleri başkanlığı vs)
    - İş yerleriyle, işveren ve işçilerle,
    - Vakıf ve Derneklerle,
    - Sendika ve kooperatif yöneticilerine,
    - Meslek odaları ve birliklerine,
    - Sanatçılarla ve yazarlarla,
    - Sağlık personeli ve çalışanlarıyla
    - Kadın kuruluşları ve gençlik kuruluşlarıyla,
    - Belediyelerle,
    - Üniversitelerle,
    - Uluslar arası kuruluşlarla,
    - İl özel idareleriyle vs gibi tüm toplumu ilgilendiren tüm kuruluşlarla
    işbirliği yapılabilir

İşbirliği Yapılacak Kişiler
    Bir toplum kişilerin birleşmesiyle ortaya çıkar Bu bireylerin kendi yakın
    çevresinde oluşan sorunlarla ilgilenmesi bir birey olarak hak ve
    sorumluluklarını fark etmesi ve o konu hakkında toplumsal olarak bir kalkınma
    oluşur Bu konular toplumu ilgilendirene her konu ile ilgili olabilir (örneğin:
    Eğitim, sağlık vs)yapılacak olan eğitimde öncelikle toplumu etkileyen
    kişilerle yapılır Ve bu bireylerin önder kişilerce etkilenmesi sağlamak
    istenir Ve böylece ulaşılacak hizmet ve verilecek eğitimler daha geniş
    kitlelere daha verimli ve etkili bir şekilde ulaştırılır
    Bir eğitim ve hizmette işbirliği yapılacak olan kişiler
    - Yöneticiler,
    - Eğitimciler,
    - Gazeteciler,
    - Siyasi liderler,
    - İşçiler,
    - Doktorlar ve sağlık personelleri,
    - Mahalli yöneticiler,
    - Öğretmen ve mühendisler,
    - Anne ve babalar,
    - Sanatçılar,
    - Gazeteci ve yayıncılar vs sayılabilir

Bu kişiler aracılığıyla toplumdaki bireylerin etkilendirilmesi
    düşünülebilirancak oluşturulan işbirliğinin liderlik ve gönüllülük esasına
    oturtulması sağlanırbu nedenle işbirliği yapılacak kişiler seçilirken
    ?kişilerin özellikleri,lider olan kişilerin eğitimi ve belirlenmesi? öncelikli
    belirlenmesi gereken unsurlardır

6. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

İşbirliği Yapılacak Kişilerde Aranan Nitelikler
    - Gönüllü olan bu kişi istekli olmalı, çalışmalarında sürekli olmalı ve çıkarcı
    olmamalıdır
    - Alçak gönüllü, samimi, hoşgörülü, sevecen, anlayışlı, kararlı, ilke sahibi,
    inandırıcı, demokrasi ilkelerini benimseyen ve cesur olmalıdır
    - Çevresiyle sağlıklı ilişkiler ve iletişim kurabilen, yeniliklere açık, problem
    çözebilen, ileri görüşlü, okur-yazar, kültürlü, toplumu tanıyan ve toplum
    tarafından kabul görülen örnek bir insan olmalıdır
    - Çevresine ayıracak zamanı olmalıdır Bir yerleşim biriminde her iki cinsten
    gönüllü ekibi oluşturmalıdır

İş Birliği Yapılan Kişilerin Eğitilmesi

Yapılacak olan eğitim ve hizmetin topluma iletilmesi ve uygulanması için
    öncelikli olarak işbirliği yapılacak kişilerin belirli bir eğitimden geçmeleri
    gereklidir

Verilecek eğitim eğitimi şu maddelerden oluşur

1Modüller şekilde verilecek eğitim:
    Davranışların değişmesi için oluşturulacak toplumun ihtiyaç oranı ve kitlesine
    göre belirlenir İhtiyaç duyulan her konu ve bölüm için ayrı ayrı bir eğitim
    modülü geliştirilir Örnek olarak akraba evliliğinin eğitimim için hazırlanan
    bir modülde eğitim broşürleri, afişleri ve bunun gibi bilgilendirme bileşenleri
    hazırlanabilir

Öğretim modülü; belirlenen eğitim ve hizmet için temel bilgiler, teknik mesajlar
    ve eğitici için notlar vs gibi bölümlerlerden olmalı ve 2?5 sayfalık
    herkesimden insanın anlayabileceği dilde yalın ve resimlerle desteklenmiş ve
    hedef kitlenin ihtiyaçlarına karşı doyurucu olmalıdır
    2Gönüllülük ağının oluşturulması:
    Verilecek hizmet ve eğitim için gönüllü kişilerden il, ilçe ve yerel düzeyde bir
    gönüllüler ağı oluşturulabilir Hizmet ve eğitim ilk olarak iş birliği yapılacak
    gönüllülere verilir Her eğitim verilen kişi örnek verecek olursak 10 kişiye
    eğitim vermesi istenebilir Böylece hizmet ve eğitim geniş bir kitleyi kapsar
    3Gönüllülerin Eğitimi:
    Gönüllü kişilerin eğitim işini merkez eğitim grup üstlenir Merkez eğitim grubu
    bu eğitimi gerçekleştirmek için tanıtım, konferans, beyin fırtınası, soru-cevap,
    gösteri, rol oynama, vaka çalışması, tartışma, anket gibi yöntemler kullanırlar
    Böylece işbirliği yapılacak gönüllüler eğitilmiş olur

Sağlık Hizmetlerinde Kurumlarla İşbirliği
    Bir toplumun sürekli yaşam ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek için
    ortaya çıkan ve toplumca benimsenen yasa ve kurallara uygun olarak çalışan
    ilişkiler dokusuna toplum ismi verilir Örneğin; eğitim, sağlık, askerlik, din
    vs
    Toplumsal kurumların görevlerinin şöyle sıralayabiliriz:
    - Toplumu bütünleştirir
    - Toplumun yaşamını sürdürmesine yardımcı olur
    - Toplumun sorunlarına ölçülendirilmiş, denenmiş olarak ortaya konulmuş çözüm
    yolları getirir
    - Toplumun üyeleri arasında oluşacak ilişkileri yasaya, kurala bağlar
    - Yeni oluşan kuşakların davranışlarının biçimlendirir Ve her bireyin yasa ve
    kurallara uymasının sağlar

7. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

- Toplumsal birimlerin kurulup çalışmasını sağlar(evlilik kurumu:aile,eğitim
    kurumukul,sağlık kurumu :hastane)

Sağlık eğitiminde İşbirliği Yapılacak Kurumları Şöyle Sıralayabiliriz:
    A)Aile Kurumlarıyla İş Birliği
    B)Eğitim Kurumlarıyla İş Birliği
    C)Sağlık Kurumlarıyla İş Birliği
    D)Dini Kurumlarla İş Birliği
    E)İş Kurumlarıyla İş Birliği
    F)Silahlı Kuvvetlerle İş birliği
    G)Basın ve Yayın Kuruluşlarıyla İş Birliği
    H)Gönüllü Kurumlarla İş Birliği

A)Aile Kurumlarıyla İş Birliği

Bir toplumu oluşturun en küçük sosyal birim ailedir Bir ailede Anne, baba ve
    çocuklar ana üyeler olur diğerleri tamamlayıcı kişilerdir Aile yapılarının
    sağlık koşulları toplumun sağlık gelişmişliğini ortaya koyar Toplum sağlığının
    istenen seviyeye gelmesi için öncelikle ailelerin eğitilmesi gerekir Bunun için
    iş birliği yapılan en önemli kurumlardan birisi ailedir
    Her birey ilk olarak ailede büyüdüğü için öncelikle aile ve bireylere eğitim
    verilmeli ve sağlık davranışları ailede verilmelidir Çünkü bir birey aileyi
    oluşturur ve ailede toplumu oluşturur
    Bireyin içinde olduğu evin temiz, sakin, düzenli ve sağlık koşullarına uygun
    olması bireyi sağlıklı yetişmesi ve iyi eğitilmesinin sağlar Aynı şekilde
    evdeki bireylerinde davranış ve tutumları çocuğun gelişimini direkt olarak
    etkiler
    Bu amaçla eğitim görevlileri özellikle anne ve babayı eğitmeli ve bu eğitim
    eşgüdümlü olarak çocuklara yansıtılmalıdır Verilecek eğitim aile-okul iş
    birliği ilkesi doğrultusunda uygulanmalıdır Çünkü okulda eğitim alan çocuklar
    okulda edindikleri eğitim ve bilgileri aile bireylerine taşırlar Böyle yapılan
    eğitim daha etkili olur Ayrıca unutulmamalıdır ki, anne-babaların sağlıklı
    davranışları çocuklarının da sağlıklı davranışları demektir

B)Eğitim Kurumlarıyla İş Birliği

Toplum nüfusunun öğretmenler ve öğrencilerle birlikte büyük çoğu okullarda
    toplanmıştırbunun için verilecek eğitimde eğitim kurumlarıyla da iş birliği
    oldukça önemlidir
    Okul eğitim-öğretim içi,n oldukça etkili bir kurumdurokullar öğrenci
    aileleriyle işbirliği içinde bu sistemi yürütürlerevde yeteri kadar eğitim
    almamış bireyler olabilir Bunun için velilerle iş birliğiyle okul eğitimi
    istenilen seviyeye ulaştırabilir Bir okul öğrenciler sayesinde tüm topluma
    ulaşabilir Bu şekilde okulda öğrencilere verilen sağlıklı bilgi tutum ve
    davranış diğer toplum bireylerine de iletilir
    Okullarda verilecek eğitimden öğretmenler sorumludur Öğrenci öğretmeni bir
    model olarak alıp taklit ettiği için etki ve yaptırım gücü daha fazladır Ayrıca
    öğretmenler aileler üzerinde de etkili olmaktadırlar Okulda ise öğretmenden
    istenen davranış, sağlıklı olmanın ne olduğunun, öneminin ve korunma yöntemleri
    gibi konularda eğitim vermesidir Bunun için öğretmenlere verilecek eğitimin
    hangileri olduğunu belirlemek ve önermek ve öğretmenleri bu şekilde
    bilgilendirmek gerekir
    Ayrıca okullarda koruyucu sağlık hizmetleri ve muayenelerinde de eğitime önem
    verilmelidir
    Eğitim Kurumlarıyla İş Birliği yapılacak sağlık eğitimim Şu Konulardan Oluşur:

? Kişisel sağlık bilgisi,
    ? Hastalıkların önlenmesi ve kontrolü,
    ? Aile Sağlığı,
    ? Tüketici Sağlığı,
    ? İnsan Vücudu ve Görevleri,
    ? Beslenme ve Çevre Sağlığı,
    ? Büyüme ve Gelişme,
    ? Zihinsel ve Duygusal Sağlık,
    ? İlk Yardım, Güvenlik ve kazalardan korunma,
    ? Zararlı alışkanlıklar eğitimi gibi konularda eğitim verilmelidir

Ayrıca okullarda sağlık hizmetlerinin yürütülmesi de gereklidir Bunun için
    okulların temizlik ve hijyen kuralları içinde eğitim vermesi gerekir Bunun için
    sınıfta bulunan öğrenci sayısının az, yeterli derecede ısı ve ışık, lavaboların
    temiz sabunlu olması ve okulda en az bir ilk yardım dolabı olmalıdır Aşılama
    hizmetlerinin yapılması, sağlık taramalarının belirli zamanlarda yapılması
    gerekir Her bireyin bilmesi gereken sağlık bilgileri verilmelidir
    Okul dışında bulunan bazı eğitim merkezleri vardır Halk eğitim merkezleri
    bunlardan biridir Ayrıca bu merkezlerde örgün eğitim görmemiş bireylere de
    yaygın eğitim hizmetleri verilmektedir Toplumdaki bireylere ulaşma bakımından
    önemli bir merkez olduğu için Halk eğitim merkezleriyle de iş birliği yapmak
    gerekir
    Halk Eğitim Merkezlerinde Verilen Eğitim Konularında Bazıları Şunlardır:
    Aile planlaması,
    Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar,
    Ana-Çocuk Sağlığı,
    Hasta ve Yaşlı Bakımı,
    Kazalar ve İlk Yardım,
    Yeterli ve Dengeli Beslenme,
    Ağız ve Diş Sağlığı,
    Kişisel Sağlık Bilgisi,
    Çevreyle İletişim, gibi eğitim konularından oluşur

C)Sağlık Kurumlarıyla İş Birliği
    Sağlık kurumları toplumdaki bireylerin sağlığını korumak ve sağlığını
    kaybedenlere de sağlığının tekrar kazandırmak amacıyla açılan kurumlardır Bu
    kuruluşların organizasyonunda Sağlık Bakanlığı görevlidir Bu kurumlarda doktor,
    diş hekimi, psikolog, diyetisyen, sağlık teknisyeni, tıbbi sekreter gibi
    personeller görevi yürütürler

Eğitimde iş biriliği yapılacak yerlerin başında sağlık hizmetlerinin etkin
    olarak yürütüldüğü kurumlar gelir Eğitimler herkesin düzeyine göre yapılmalı
    ayrıca kendi bakımlarının da geliştirilmesi hedeflenir

Toplum bireyleri sadece sağlıkla ilgili bir sorunları olduğu zaman buralara
    başvurmaktadır Fakat bu kuruluşlar sadece sorun olduğu zaman verilmeyip
    sorundan önce de verilir Onun için herhangi bir sağlık sorunu için gelen birey
    eğitime açık olduğu için gerekli eğitim verilmelidir Böylece hastaneler,
    doğumevleri, dispanserlerde, sağlık ocaklarında eğitim verilmiş olur

D)Dini Kurumlarla İş Birliği:

İbadet yerleri bireylerin inançları, değer yargıları aynı olan insanların bir
    araya geldiği yerlerdir İnsan topluluğu buralarda da olduğu için eğitim için
    dini kurumlarla iş birliği önemlidir ibadet yerlerinde dini bilgiler
    bilimselleştirilerek anlatılmalıdır

Dini kurumlarda özellikle namaz vakitlerinde insanlar bir araya gelir ve hazır
    gruplar oluşur Ve eğitim ortamı oluşur

Dinin etkileme gücü yüksek olup insanlar din adamları ve din ortamlarından
    etkilendiği için burada verilen eğitim derin izler bırakır Bunun için din
    adamları dinimizin sağlığa verdiği önemi göz önünde bulundurarak dinimizin
    sağlığa verdiği önemi, kişisel hijyeni, çevre sağlığı, bulaşıcı hastalıkları,
    cinsel yaşam gibi konular hakkında eğitimler vermesi sağlanmalıdır Ayrıca
    koruyucu sağlık hizmetleri hakkında da bilgilendirilmesi gereklidir

E)İş Kurumlarıyla İş Birliği:

Toplum nüfusunun büyük bir bölümüm iş kurumlarına dağılmıştır İş kollarında
    çalışan kişilerin sağlığının korunması için çalışanları meslek hastalıkları,
    kazalar, ilk yardım ve diğer sağlık konularında eğitimler verilebilir
    Giderek artan endüstriyle birlikte iş ortamları büyümekte ve iş yeri
    yöneticisine, mühendisine vs Eğitimler verilmelidir Özellikle işçilerin

dikkatinin çekmek için afiş, broşür, yazı vs hazırlanabilir
    İşçilerin sağlık eğitiminde yapılan işte sağlığın önemi, iş yerindeki çalışma
    koşulları, meslek hastalık ve kazaları hakkında eğitimler verilmeli ve işçiler
    bilinçlendirilmelidir
    Özellikle sanayi kuruluşlarında çevre sağlığına önem verilmelidir Ayrıca olacak
    bir kazada ilk yardım ve yapılacaklar hakkında etkili bir eğitim verilmelidir
    İşçilere kişisel sağlık bilgisi, aile planlaması, beslenme vs konularda da
    eğitimler verilmesi ve yeterli bir biçimde kullanılmaları sağlanılmalıdır

F)Silahlı Kuvvetlerle İş Birliği:

Toplumdaki bireylerin toplanmış olduğu bir yerde ordudur Türk ordusu 800000
    kişi civarındadır Burada verilen eğitim savaşa hazırlamak yanında hayatta
    kalmaya hazırlar
    Ordu içinde bu eğitimleri verebilecek revirler, hastaneler gibi birimler
    mevcuttur Ordu eğitimcisi olan subay, astsubay ve erbaşlar sağlıkla ilgili
    eğitimler verilmeli ve tüm topluma yayılmasını sağlanması sağlanmalıdır
    Orduda verilen eğitim sadece bilgi olarak kalmayıp alışkanlık düzeyinde
    olmalıdır Bununda terhisten sonrası örnek davranışlar gösterip başka bireylere
    yansıtılması şeklinde devam eder
    Verilen eğitim ise ?insan vücudu ve işlevleri, kişisel salık bilgisi, beslenme,
    aile planlaması, spor, beslenme, ilk yardım vs? eğitimler verilmelidir

G)Basın Ve Yayın Kuruluşlarıyla İş Birliği

Toplu üzerinde oldukça etkili olduğu dergi, gazete, televizyon, radyo gibi basın
    ve yayın kuruluşlarıdır Bu etki yaygı olup süreklidir Bu yolla verilecek
    eğitim toplumun her kesimine ulaşır Bunun için kurumlarla iş birliği yapılmalı,
    verilecek eğitimlerde toplum ihtiyacını karşılayacak düzeyde eğitim
    verilmelidir Ayrıca güncel olmalı ve çift yönlü iletişim şekline önem
    verilmelidir
    İş birliği organizasyonunda bu kurumların yöneticilerine, programcılarına ve
    sağlık uzmanları gibi halkın benimsediği kişiler alınmalıdır Ayrıca eğitimlerde
    eğlendirme işlemleriyle etkin bir hizmet verilmelidir

H)Gönüllü Kurumlarla İş Birliği:

Vakıflar, dernekler, birlikler gönüllü kurumlar olup pek çok üyesi vardır Bu
    nedenle bu kurumlarda daha çok kitleye ulaşırız
    Bu kurumlarda gönüllü bireyler çalışır Emekliler, yaşlılar, hayırseverler ve
    toplum için bir şeyler yapmak isteyen kişiler çalışır
    Bu potansiyelin bazen harekete geçirilmesi yeterli olmaktadır Bunun için onları
    cesaretlendirmek ve yönlendirmek yeterli olacaktır Bu adımlar sonrası mutlaka
    güzel çalışmalarla sonuçlanacaktır

Kuruluşlarla İş Birliği:

Toplumun bütününe hizmet vermek amacıyla oluşturulan ve belirli bir merkezden
    yerel alanlara doğru hiyerarşik bir dizi içinde örgütlenmiş kurumlar ağına
    kuruluş denir Örneğin;
    Milli eğitim bakanlığı merkez(Ankara) il, ilçe düzeyinde kurumlar arası ağı
    şeklinde örgütlenmiş olan bir kuruluştur
    Kuruluşlarla yapılan iş birliğine sektörlerarası iş birliği denir Kuruluşların
    hazır olan yapılanmasını ve imkânlarını eğitim amacıyla harekete geçirmek sağlık
    alanında toplumsal değişmeyi kolaylaştırmakta ve daha verimli yapmaktadır
    Kuruluşlarla iş birliğinde çok sayıda sektör birlikte çalışmakta ve gönüllü
    katılımını sağlayabilmektedir Sektörler sağlığı geliştirmek için ortak proje ve
    stratejiler oluşturmakta ve bu uygulamaların hayata geçirilmesini
    kolaylaştırmaktadır Böylece sağlık eğitimi daha etkili ve verimli olması
    sağlanmış olur
    Kuruluşlarla iş birliğinde merkezden uygulama birimlerine kadar her kademede
    gerçekleştirilebilir Ancak bunun için sektörler eşit görev ve sorumluluklar
    almalı ve bir arada çalışma tarzı oluşması sağlanmalıdır

A)Merkezi Kuruluşlarla İş Birliği:

Sağlık bakanlığı?nın öncülüğünde oluşturulan iş birliği, eğitim ve hizmetin
    yollarını belirleme, katılımını sağlama ve toplumun harekete geçirilmesi
    açısından oldukça önemlidir Ayrıca uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği
    merkezi düzeydedir
    B)İl Kuruluşlarıyla İş Birliği:

Merkezi düzeyde ya da il düzeyinde planlanan eğitim ve hizmet çalışmaları için
    il kuruluşları ve yetkilileriyle de iş birliği yapılır

C)İlçe Kuruluşlarıyla İş Birliği:

Merkezi ve il düzeyinde ya da ilçe düzeyinde planlanan eğitim veya hizmet
    çalışmalarının yürütmek için içe yetkilileri ve kuruluşlarıyla yapılır
    Gölge Kız isimli Üye şimdilik offline konumundadır

8. belediyeden yardım alabiliriz mesela

9. kısa bir cümle yazablir misiniz?

Bu Sayfayı Paylaş