Sıvı ölçüm birimleri tarihçesi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Sıvı ölçüm birimleri tarihçesi konusu sıvı ölçüm birimleri tarihçesi
    Sıvı ölçüm birimleri tarihi hakkında bilgi verir misiniz?
    Sıvı ölçüm birimlerinin tarihçesi nedir açıklar mısınız?

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

ESKİ SIVI ÖLÇÜLERİ

Su kaynağının debisinin ölçülmesinde birim olarak "lüle" kullanılmıştır. 1 lüle yaklaşık olarak 26 mm çapında bir borudur ve dakikada 36 litre su akıtır. Günlük yaklaşık 52 m3 su olarak kabul edilir. Şehir içinde yer alan su taksim istasyonlarında bulunan dağıtım sandıklarında kullanılan boruların günlük debisi ise dağıtım yapılan bölgenin ihtiyacına göre ayarlanmıştır ve aşağıdaki gibidir.

1 Hilal 0,5625 lt/Dak. (Günde-0,81 m3)
    1 Çuvaldız 1,125 lt/Dak. (Günde-1,62 m3)
    1 Masura 4,5 lt/Dak. (Günde-6,48 m3)
    1 Kamış 9 lt/Dak. (Günde-12,96 m3)
    1 Lüle 36 lt/Dak. (Günde- 51,84 m3 ~ 52 m3)

3. _DiLaRa_

_DiLaRa_ Yeni Üye

ESKİ SIVI ÖLÇÜLERİ

Su kaynağının debisinin ölçülmesinde birim olarak "lüle" kullanılmıştır. 1 lüle yaklaşık olarak 26 mm çapında bir borudur ve dakikada 36 litre su akıtır. Günlük yaklaşık 52 m3 su olarak kabul edilir. Şehir içinde yer alan su taksim istasyonlarında bulunan dağıtım sandıklarında kullanılan boruların günlük debisi ise dağıtım yapılan bölgenin ihtiyacına göre ayarlanmıştır ve aşağıdaki gibidir.

1 Hilal 0,5625 lt/Dak. (Günde-0,81 m3)
    1 Çuvaldız 1,125 lt/Dak. (Günde-1,62 m3)
    1 Masura 4,5 lt/Dak. (Günde-6,48 m3)
    1 Kamış 9 lt/Dak. (Günde-12,96 m3)
    1 Lüle 36 lt/Dak. (Günde- 51,84 m3 ~ 52 m3)

alıntıdırrr...

4. ya arkadaşlar şunu eski değil de yeni olarak yazsanız olmazmı
    yeni sıvı ölçü bilimleri
    diye

5. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

YENİ SIVI ÖLÇÜLERİ

Gaz, benzin, süt ve su gibi akıcı maddeler, litre ile ölçülür. Sıvı ölçüsünün temel birimi “litre” dir , “lt” ile gösterilir. 1 litre sıvının hacmi 1 dm3 tür.

Litrenin Katları ve Askatları
    Milillitre
    Santilitre
    Desilitre
    Katları:
    Dekalitre
    Hektolitre

6. selen yanlış litre l ile gösterilir

7. ESKİ SIVI ÖLÇÜLERİ

Su kaynağının debisinin ölçülmesinde birim olarak "lüle" kullanılmıştır 1 lüle yaklaşık olarak 26 mm çapında bir borudur ve dakikada 36 litre su akıtır Günlük yaklaşık 52 m3 su olarak kabul edilir Şehir içinde yer alan su taksim istasyonlarında bulunan dağıtım sandıklarında kullanılan boruların günlük debisi ise dağıtım yapılan bölgenin ihtiyacına göre ayarlanmıştır ve aşağıdaki gibidir

1 Hilal 0,5625 lt/Dak (Günde-0,81 m3)
    1 Çuvaldız 1,125 lt/Dak (Günde-1,62 m3)
    1 Masura 4,5 lt/Dak (Günde-6,48 m3)
    1 Kamış 9 lt/Dak (Günde-12,96 m3)
    1 Lüle 36 lt/Dak (Günde- 51,84 m3 ~ 52 m3)

8. yeni sıvı ölçüleri yazsanız olmazmı?

9. yha bu eskileri ne kadar zormuş okuyamadımda yazamadımda

10. SELEN lütfen yanlış bilgi verme...

11. cevap işte budur

12. valla bunları sevdim hiç bende sorun yok
    anladım da

13. tş bu yazılar ödevime çok yardımcı :):):):):):):):):):):):):):):)

14. Selen doğru bilgi vermis sadece eskiden litre''lt'' olduğu için lt yazmıs gayet güzel bir cevap olmuş selen tşkler :D

15. hem Selen o kadar yardımcı oluyor hemde kızı azarlıyorsunuz sizin kadar anlayışsız biriisi varmı ya

16. 26 mart 1931 tarihli kanunla sıvı maddelerin hacim ölçülerinde litre sistemi getirmiştir. Bu sistemde mililitreden kilo litreye kadar uzanan bir dereceleme sistemi mevcuttur.

arkadaşlar araştırdım vallahi billahi bu da benden size.

17. yha bu bizim sorduğumuz sorunun cevabı değil çok da karışık lütfen daha güzel bilgi verin..

18. noktaları ne için koymamışlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

19. ya arkadaşlar kısa kısa yazıpta insanlara borç yapmasanız

Bu Sayfayı Paylaş