Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi konusu Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Fakültemiz 1995 yılında YÖK Yürütme Kurulu'nun 24.02.1995 tarihli kararı ile kurulmuştur. 1995-96 ögretim yilinda Tıp Fakültesi öğrencileri ile eğitim ve öğretime başlanılmıştır.
    Fakültemizin ilk öğretim üyesi ve Kurucu Dekanı Prof.Dr.M.Şenol TÜZÜM'ün gayretleri ile ilimiz merkezinde bulunan Sümer Holdinge ait binanın fakültemize tahsis edilmesi sağlanmış, binada tadilat yapılarak, 1996-97 eğitim ve öğretim yılından itibaren fakültemiz bu binada faaliyetine devam etmiş, Mayıs 2002 tarihinde merkez kampüsteki Tıp Fakültesi Morfoloji binasının I. katına taşinmiştir.
    Öğretim süresi beş yil olan fakültemiz, agiz boşlugu ve diş sagliginin korunmasi, diş ve dişeti hastaliklarinin tedavisi, diş ve çene ameliyatlari ile Protez yapımı konularında çalışacak diş hekimlerini yetiştirir.
    Dişhekimligi fakültesini bitiren ögrenciye Dişhekimligi Yüksek Lisans Diplomasi ve Dişhekimi ünvanı verilir.
    Ayrıca I. ve II. Sınıftaki tüm derslerini başaran öğrencilere istekleri doğrultusunda Önlisans Diploması verilir.
    Fakültemiz mezunları serbest çalışabileceği gibi, bir devlet kuruluşunda veya uzmanlık eğitimini tamamladıkları taktirde Üniversitelerde görev alabilirler.

Akademik ve İdari Personel :
    2006-2007 Eğitim ve Öğretim yılı itibariyle toplam akademik personel 91'dir. Bunların dağılımı. Profesör : 4 Doçent Dr. : 7 Yard. Doçent Dr. : 14 Araştırma Görevlisi:43 ve Doktora Öğrencisi: 23. Fakültemiz İdari Personel sayısı ise 37 dir.
    Sağlık Hizmetleri Fakültemiz Klinik bilimler Bölümüne bağlı 8 Anabilim Dalında Poliklinik hizmetine başlanmıştır. Bu poliklinlerde sadece Isparta yöresine değil, ayni zamanda Antalya, Denizli, Burdur gibi geniş bir yelpaze de sağlık hizmeti verilmektedir.
    Öğrenci Eğitimi: Fakültede toplam öğrenci sayısı 151'dir . Her yıl 30 öğrenci Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile alınmaktadır.Fakülteye alınan öğrenciler 5 yıllık bir eğitimden sonra (Yüksek Lisans) diploması ve dişhekimi ünvanı alarak mezun olurlar.Öğrencilerimize ilk üç yıl diş hekimliği temel derslerinin yanında Tıp Fakültesi elemanlarınca genel Tıp dersleri verilmektedir.
    Fen-Edebiyat Fakültesi elemanlarınca ayrıca Türk Dili ve Fizik, Kimya bilgileri verilmektedir.Dördüncü ve beşinci sınıf öğrencileri okudukları teorik dişhekimliği derslerinin pratiklerini öğretim üyelerinin nezaretinde bizzat hasta üzerinde yapmaktadırlar.

S.Demirel Üniversitesi - Dişhekimliği Fakültesi

Bu Sayfayı Paylaş