Roma Usulü Enginar Tarifi Yapılışı

'Dunya Mutfakları' forumunda SeLeN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Roma Usulü Enginar Tarifi Yapılışı konusu Roma Usulü Enginar Tarifi - Roma Usulü Enginar Yapımı - Roma Usulü Enginar Malzemeleri

İç Malzemesi :
    * 3 diş sarımsak, deniz tuzuyla ezilmiş (ben sarımsak yerine 4 adet taze soğan kullandım)
    * 6 yemek kaşığı zeytinyağı
    * Taze öğütülmüş karabiber
    * 1.5 limon, dilimlenmiş
    * 3 tepeleme yemek kaşığı ince doğranmış maydanoz yaprağı
    * 3 tepeleme yemek kaşığı ince doğranmış taze nane
    Malzemeler:
    * 12 küçük ya da 6 büyük boy enginar
    * Limon suyu (büyükçe bir limonun yarısının suyu ya da daha fazlası)
    * 1 (cup) su bardağı zeytinyağı

Hazırlanması:
    * Enginarların bütün yapraklarını tek tek koparın. Eğer sap kısmı narinse sert dış kabuklarını soyun ve 3 cm yüksekliğinde bırakın. Eğer sertse sapını kesin. Ortada kalan tüylü bölgeyi çay kaşığıyla kazıyarak iyice temizleyin.
    * Kararmaması için limonla ovalayın. Keskin bir bıçakla enginarın kenarlarını düzgünce kesin ve limonlu su dolu kabın içine atın.
    * İçini hazırlarken limon haricindeki bütün malzemeyi karıştırın ve temizlenmiş enginarların içine sıkıştırarak koyun.
    * Bütün enginarların yanyana sığacağı genişçe bir tencereye, doldurulmuş enginarları oyuk kısmı alta gelecek şekilde yerleştirin. Bu şekilde, içlerindeki malzeme pişerken dağılmaz.
    * Tenceredeki malzemenin üzerine zeytinyağını, limon suyunu ve bir miktar tuzu gezdirin.
    * Enginarların üçte birine gelecek kadar sıcak su ekleyin ve tencerenin ağzını kapatarak 30 dakika civarında kısık ateşte pişirin. Bu süre enginarların ebadına ve tazeliğine göre değişebilir (ben 40 dakika pişirdim).
    * Bıçağı enginara sapladığınızda kolayca kesiliyorsa pişmiş demektir. İdeali, tenceredeki yağın kremalize olduğu halidir.
    * Soğuduktan sonra enginarları ters çevirip içindeki malzemeyi göstecek şekilde, dilimlenmiş limonla servis yapın.
    * Sapları duruyorsa piştiği şekilde de servis yapabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş