Rms 500 Watt Mosfet Anfi

'Elektronik Projeler' forumunda SeLeN tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Rms 500 Watt Mosfet Anfi konusu Amplifier Circuit - Mosfet Anfi Devresi - Power Amplifier Circuit - Rms Anfi

Sistem 4ohm da 500W RMS güç vermektedir 2Ω 620W RMS, 4Ω 500W RMS, 8Ω 380W RMS

Devrenin orjinal şemasında 8 adet mosfet kullanılmış ve 4Ω 400W yazıyor 2Ω hoparlörde çalışabilmesi için 10 adet mosfet kullandım orjinal transistörleri toshiba 2SK1530 ve 2SJ201 ama fiyat olarak pahalı bulduğum için IRFP240 ve IRFP9240 kullandım sonuç ortada mükemmel çalışıyor.

Isınma normal hatta çok az soğutucularda uzun süreli çalışma için yeterli devrenin baskı devresini kendim çizdim alıntı değil ben ne ölçdüysem onu yazdım açık alanda iki adet 1600W 8Ω estra kabinleriyle 1 saat kadar denedim profesyonel sistemleri aratmadı denemenin fotorafları yok keşke çekseymişim ama başka zaman tekrar toplar koyarım

Besleme devresinde 6 amperlik diyot 8 edet kulalndım çok rahat kullanılmakta ısı çok az oda uzun süre çalışırsa kondasatörler 10000mf ve küçük parazitleri block kondansatörlerinde oluşan parazitleri de önlemek için her birinin önünde (sarımlı) 100nf kullandım (sarımlı kullanın mercimekler pasif kalabiliyor)

Kullanılan ferit nüvelerin sarımları önemli diil ancak iki sarım eşit olmak zorunda birde kalın tel kullanmak gerekli (akım açısından) ferit nüve temiz şebeke gerilimi sağlanan ortamda bir etkisi yok ancak artı ve eksi voltaj birbirine eşit diil yada parazitli gelirse trafo gibi indüklenerek voltajı sabitliyor amaç çıkışta temiz ve kararlı gerilim elde etmek çoğu power suplly devresinde kullanılır ve nerdeyse bütün bagaj anfilerinde var.

Rms 500 Watt Mosfet Anfi devresinin proteus ares ile hazırlanmış PCB (.lyt) dosyasını Buradan indirebilirsiniz

Yazar: gevv

Bu Sayfayı Paylaş