Ritim Nedir - Ritim Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda SeLeN tarafından 12 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ritim Nedir - Ritim Hakkında konusu Ritim Hakkında - Ritim Anlamı Nedir - Ritim Kullanıldıgı Yerler - Enstürmantel Ritim Nedir

Ritim, çeşitli aletlere vurarak çıkarılan, düzenli ve akıcı seslerin oluşturduğu müziktir
    Çoğu adın Türkçesi tam olarak olmadığı için İngilizce olarak kalabilir

Ritm
    Bir dizede, bir notada vurgu, uzunluk veya ses özelliklerinin, durakların düzenli bir biçimde tekrarlanmasından doğan ses uygunluğu, tartım, dizem

Ritm
    Ritm vurmalı çalgıların ve perküsyonun temelidir

Evrende her şey, düzenli hareket halindedir
    Evrenin sürekliliği, hareketin ritmik yinelenmesine bağlıdır

Güneşin dairesel ritmik hareketi ana ritimdir ve biz, bu ana ritme bağlı olarak ortaya çıkan bir dizi ritm yumağının içerisinde yaşamaktayız
    Evrendeki hareketin tutarlılığı insanda güven duygusu yaratır
    Güneş eğer bir gün doğmazsa tüm yaşam biçimlerimiz alt üst olur

Biz, ritmik olmayan şeyleri dışlarız, tutarlılık ararız
    Tutarlı hareket eden insana güvenilir
    Evrendeki hareketin bir ritmik düzen içerisinde olduğunu kitaplar yazmasa da bunu günlük yaşantımızda algılarız

İki ayağının üzerinde dik durabilmek dengeli ve güvenilir insan duygusu yaratır

Ağaçları yok ederek sel felaketine neden oluruz
    Kalp atışlarımızda ritm bozukluğu görüldüğü zaman tehlike var demektir
    Doğada var olan bir ritmin bozulması, diğer ritmlerin bozulmasını beraberinde getirir
    Doğada birbirinin yaratıcısı olan veya birbirinin tamamlayıcısı olan ritmlerin beraberliğindeki uyum, ahenktir, estetiktir
    Evrende, birbirine bağlı iç içe geçmiş ritmlerin holistik yapısı biyolojik olarak insan bedeninde aynen karşımıza çıkar

Müziğe gelince; müzikteki ritm ve ezgi doğayla bire bir örtüşen güçlü duyguları bize verir; tutarlılık, güven, denge, estetik, uyum
    Bir dere ritmik akar, kenarındaki ağacı ritmik besler, ağacın dalları, yaprakların dizilişi, çiçekleri ritmiktir

“Yaratıcılık, doğadaki ritmi sezmekle başlar” der sanat eğitimcileri
    Bir insanın ritim duygusunun eğitim yoluyla geliştirilmesi, onun doğa ile uyumunu desteklemek ve güçlendirmek demektir

Bu arada, ritmi en anlaşılır biçimde öğreten ders müzik dersidir

Bilinmelidir ki ritm, sadece müziğin konusu değildir

Mahiye Morgül

Bu Sayfayı Paylaş