Resul Ne Demek - Resul Nedir - Resul Anlamı

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda SeLeN tarafından 10 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Resul Ne Demek - Resul Nedir - Resul Anlamı konusu Resul Ne Demek - Resul Nedir - Resul Anlamı

Resul, bir İslam dini terimi. Resûl kelimesi elçi anlamındadır. Arapça'da çoğulu rusüldür.
    Nebi, bir kitap getirsin ya da getirmesin bütün Allah'u Teala'nin hidayetle görevli elçilerine verilen isimdir.

Resul İslam dininde bir kitap ile gönderilen peygamberlere verilen isimdir.

Kur'an'a göre resul

1. Nuh, 26: 106-107
    2. Salih, 26: 142-143
    3. Lut, 26: 161-162
    4. Şuayb, 26: 177-178
    5. Musa, 19: 51
    6. İsmail, 19: 54
    7. Hud, 11: 58-59
    8. İsa, z.B. 2: 253, 4: 171
    9. Muhammed, z.B. 33: 40

2. Yusuf suresinde geçen "resul" kelimesi kimin için kullanılmış ?

3. Resul, bir İslam dini terimi. Resûl kelimesi elçi anlamındadır. Arapça'da çoğulu rusüldür.
    Nebi, bir kitap getirsin ya da getirmesin bütün Allah'u Teala'nin hidayetle görevli elçilerine verilen isimdir.

4. Valla ben bilmiyom gardaşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

5. bana çok yardımcı oldu teşkkürler

6. Çok yardımcı oldu tesekürrler

7. Resul, bir İslam dini terimi. Resûl kelimesi elçi anlamındadır. Arapça'da çoğulu rusüldür.

8. çok yardımcı oldu teşekkürler

9. anlamadım?peygamberlerin isimlerine denir

10. teşekkürler çok saolun çok yardımcı oldu

11. Teşekkürler sitenin sahibine

12. Resul ve Nebi kavramlarını bizlere yıllarca yanlış öğrettiler.. Bütün resuller Peygamber değildir,bütün Nebiler kitap gönderilmiş peygamberlerdir.peygamberlerin olmadığı dönemlerde de Allahın daha önceki kitaplarını tasdik eden insanlara öğretenler her devirde her kavimde mecuttur şuanda bütün kavimlerde Allahın peygamber olmaya resulleri mevcuttur.

13. Valla çok yardımcı oldu

14. Nebi ve peygamber aynı anlama geliyor ordaki açıklama ise nebiyi kitap gonderilmis peygamber olarak açıklamış yani açıklamaya gore kitap gonderilmeyen kisiler peygamber degildir

Bu Sayfayı Paylaş