Rako gitti geldi

'Basketbol' forumunda Dine tarafından 12 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Rako gitti geldi konusu [SIZE=+0][/SIZE]Rako gitti geldi

[SIZE=+0][/SIZE]Efes Pilsen medyaya verdiği demeçleri gerekçe gösterip Sırp oyuncu İgor Rakoçeviç'i önce kadro dışı bıraktı, ardından yapılan toplantı sonrası sadece para cezasında karar kıldı.
    Haftasonu All-Star organizasyonu için Kayseri’deydim. Cumartesi akşamı düzenlenen kokteylde, bütün davetliler bir araya geldi. Ben de İgor Rakoçeviç’le gazeteye yazmak kaydıyla bir süre sohbet ettim. Ertesi gün ropörtajı vermeyi düşünüyordum ama NTV Spor’a da aşağı yukarı aynı şeyleri söyleyince vazgeçtim.

Ardından şok bir gelişme yaşandı. Efes Pilsen yönetiminin Rakoçeviç’e yaptığı açıklamalardan dolayı ‘kadro dışı bırakılacağını’ bildirdiğini öğrendim. Ne konuşmuştu Rakoçeviç?

Bence eleştiri yok
    Önce takımın genel olarak neden başarısız olduğunu sordum, o da kendisinin de anlayamadığını, aynı zorluk derecesinde Türkiye’de oynadıkları maçları kazandıklarını ama Euroleague’de en az 4 maçı kaybettiklerini söyledi; “Şans da çok önemli bu konuda. Fenerbahçe’yi 2 kez yendik. Diğer tüm maçları kazandık. Gelirken Türkiye Ligi’nin bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmiyordum. Ama Avrupa’da işler istediğimiz gibi gitmedi. Fakat ben hala şansımız olduğuna inanıyorum. Malaga iyi bir takım ve Rytas’ı yenebilir. Umutluyum” dedi.

Sonra kendi bireysel performansından memnun olup olmadığını sorduğumda, “Tabii ki değilim. Sisteme alışamadım. Hiç alışık olmadığım bir düzende oynuyoruz. TAU Ceramica’da daha fazla dakika alıyordum ve rotasyon buradaki kadar fazla değildi. İspanya’da daha tempolu ve çabuk oynuyorduk, burada daha disiplinli ve set basketbolu oynuyoruz. Bu nedenle verimli olamadım” dedi. Bu sözler algıya göre değişir. ‘Ataman’a eleştiri olarak da algılanabilir, sadece bir durum tespiti olarak da...

‘Sisteme alışamadım’
    Rakoçeviç sistemin farklılığından ve kendisine ters olduğundan yakınıyor bence, Ergin Ataman’ın takımı yanlış oynattığını söylemiyor. Son olarak da, Ergin Ataman’ın Olympiakos maçından sonra seni ve Nachbar’ı suçladığını, bu konudaki fikrini sordum belki o da karşılık verir ve çarpıcı birşeyler çıkabilir düşüncesiyle. Rakoçeviç ise, “İyi oynamadığım ortada. 4 tane şut kaçırdım. Sonra kenara geldim. Sonra da top kaybı yaptım. Daha önceki maçlarda fazla dakika almıştım ama Olympiakos’a karşı kötü başlayınca bir daha coach beni oyuna almadı” dedi. Üzgündü belki ama sitemkar bir tavırda değildi, gayet profesyonelce konuştu. Nitekim medyada çıkan haberler de üç aşşağı, beş yukarı bu minvaldeydi.

Efes yaptığı toplantıda, Rakoçeviç’in sadece tvde yayınlanan bant kaydını gözözüne alıp onu kadro dışı bırakmaktan vazgeçmiş, sadece para cezası vermiş. Fransa’daki kritik maça götürülüyor yani Sırp yıldız.

Bu ceza bile şaşırtıcı. Gereksiz ayrıca. Rakoçeviç uygar ve profesyonel sporcu bilinciyle konuşmuş. Asıl yakışık olmayan en ufak bir eleştiriye bile tahammül edemeyen zihniyet ile bütün suçu Rakoçeviç ve Nachbar’ın üzerine yıkmaya çalışmak bence.

Gökhan German

Fanatik

2. Google

Google Özel Üye

Paylaşım için teşekkürler...

Bu Sayfayı Paylaş