Polis koleji hangi illerde var?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Polis koleji hangi illerde var? konusu ben Bursa da oturuyorum.Bursa daki polis kolejine alım yapılmayacak duyduğuma göre. Ama inşallah 2016 yılında Ankara polis kolejine alım yapılır?Polislik hayalim değil hedefim .

Türkiye'nin sadece iki yerinde polis koleji mevcuttur onlarda Ankara ve Bursa'da bulunmaktadır

Ankara Polis Koleji, lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere 15.06.1938 tarihinde Atatürk’ün direktifleri ile kurulmuş, Anıttepe’deki Polis Enstitüsü binasında faaliyete geçmiştir. 1979 yılında yabancı dil gereksinimi duyulup hazırlık sınıfı konularak eğitim süresi dört yıla çıkarılmış olup, 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığının orta öğretim kurumlarındaki hazırlık sınıfını kaldırması ile birlikte Polis Koleji Müdürlüğü de hazırlık sınıfını kaldırarak 4 yıllık eğitime geçmiştir. Müfredatı geliştirilerek Fen Lisesi statüsünde ve fen alanında eğitim yapmaya başlamıştır. Bakanlar Kurulunun 19.09.2004 tarih ve 2004/7935 sayılı kararları ile Bursa iline de Polis Koleji açılmış olup, 2005 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.
    1985 yılında Ankara'ya ek olarak İzmir, İstanbul ve Afyon'da da Polis Kolejleri açılarak Polis Koleji sayısı 4'e çıkmıştır. 1988 yılında ise Afyon Polis Koleji kapatılmış ve öğrenciler yeni açılan Adana ve Kayseri kolejlerine aktarılmıştır. Böylece 1988 yılında Polis Kolejleri'nin sayısı 5'e çıkmıştır. 1992 yılında Adana, Kayseri ve İzmir Polis Kolejleri, 1994 yılında ise İstanbul Polis Koleji kapatılmış ve Polis Meslek Yüksekokulu olarak faaliyetine devam etmiştir.İzmir Polis Koleji kurulduğu 1985 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 549 öğrenci mezun vermiştir. İstanbul Polis Koleji kurulduğu 1985 yılından kapandığı 1994 yılına kadar 1102 öğrenci mezun vermiştir. Kayseri Polis Koleji kurulduğu 1988 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 244 öğrenci mezun vermiştir. Adana Polis Koleji kurulduğu 1988 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 267 öğrenci mezun vermiştir.Ankara Polis Koleji kurulduğu 1938 günümüze kadar 7093 öğrenci mezun vermiştir. Kurulduğu günden bu güne polis kolejlerinden toplam 9255 öğrenci mezun olmuştur.
    Şuan Ankara Polis Koleji'nin 674, Bursa Polis Koleji'nin 260 öğrenci mevcudu bulunmaktadır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ekim 2015
  2. erzurumda polis koleji varmi acil lütfenn

3. arkadaşlar ankara izmir istanbul bursa adana gibi birçok ilimizde polis koleji var sbs 300 ve üstü puanla alıyor kızlar ankarada okuyor ben araştırdım sevgilerle by

4. arkadaşlar her sitede polis koleji 350 yada 450 yazmaktadır ama hiç biri değil polis koleji ilaha bu puanı alcan demez.örneğin;bir polis kolejine 5000 öğrençi kayıt olur bir bu kolejde 2500'li öğrençi arasındaysanız mülakat sınavlarına girersiniz

5. hanqii illerde polis kolejii war ?? bunun ıcın ne qerekıoo ?

6. kızların polis olmak için hangi lise ve neler gerekıyor ? ben 8. sınıf ögrencisiyim ve polis olmak istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

7. ben kazandımmmmmmmmmmmmm

8. Su an polis kolejleri acıkmi değilmi bi bilgi verin

9. Kolejler acikmi

Bu Sayfayı Paylaş