Playstation 3

'Oyun Haberleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Playstation 3 konusu PlayStation 3 E3 2006 Özel

Şu birkaç gün öncesine kadar, biz oyun severlerin kafasında Sony'nin yeni nesil canavarına dair onlarca soru işareti vardı. Fiyatı ne olacak? Tam olarak ne zaman çıkacak? Oyunların fiyatı ne kadar olacak? Ve her şeyden önce Sony'nin bu canavarı, söylenildiği gibi oyun dünyasının çehresini değiştirebilecek mi? Son soru belki göreceli bir soru ve bunun için biraz daha zamana ihtiyaç var. Yine de Sony, bu yılki E3 fuarında PlayStation 3 hakkında birçok oyun severin kafasında bulunan soru işaretlerini temizlemeyi unutmadı. İşte Sony'nin yeni nesil konsolu hakkındaki son ayrıntılar;

Ben ilk önce hepinizin merak ettiği konsolun çıkış tarihi ile fiyat konusundan başlamak istiyorum. Dâhili Hard Disk olayı Xbox'ın en büyük avantajlarından biriydi. Microsoft doğal olarak XBox 360'da da bu avantajını kullanacaktı (Söylediklerim Xbox 360 Premium paket için geçerli). PS3'te Hard Disk olup olmayacağı konusunda çok şey yazılıp çizildi. Kimse Sony'nin de böyle bir avantajı elinin tersi ile itmesini bekleyemezdi. Ve beklediği üzere Sony PlayStation 3'ü dâhili Hard Disk ile beraber, 2 paket halinde oyun severlerin karşısına sunacağını açıkladı. İlk pakette 20 GB'lık dâhili Hard Disk bulunacak. Bu paketin Japonya fiyatı 59800 Yen, Amerika fiyatı $499 USD olarak açıklanırken, Avrupalı oyun severler de 499 Euro gibi bir rakamı gözden çıkaracaklar. İkinci pakette ise 60 GB'lık dahili Hard Disk bulunacak. Bunun fiyatı ise Japonya’da henüz kesinlik kazanmamış olmakla beraber, Amerika ve Avrupa için sırası ile $549 USD ve 599 Euro olacak. Bu fiyatların ülkemize nasıl yansıyacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Konsol 11 Kasım'da Japonya'da, 17 Kasım'da ise Amerika ile beraber Avrupa’da görücüye çıkacak. Sony'nin hedefi ise ilk ayın sonunda 2 milyon, yıl sonuna kadar 4 milyon ünite PS3 satabilmek. Bunu başarıp başaramayacaklarını hep beraber göreceğiz.

PS3'ün fuardaki en büyük sürprizlerinden biri de değişen GamePad'i oldu. Geçen sene Sony'nin göstermiş olduğu bumerang şeklindeki kablosuz GamePad'in aksine, yeni GamePad size fazlasıyla tanıdık gelecektir. Yeni Pad'imiz şekil olarak fazlasıyla Dual Shock 2'ye benzese de arada önemli farklılıklar bulunuyor. Hepimizin bildiği üzere Pad wireless olarak geliyor ve fazlasıyla hafif olduğu söylenmekte. Bluetooth ile aynı konsol üzerinde 8 adete kadar GamePad desteği sunuluyor. Üzerinde mini bir USB portu bulunmakla beraber şarj işlemini bunun sayesinde yapılacağı da kesin gözüküyor. L2 ve R2 tuşları da Dual Shock 2'den farklı olarak tetik şeklinde dizayn edilmiş. Bu, özellikle yarış oyunları ile FPS'ler için müthiş bir özellik. Ayrıca Pad'in tam ortasında (Select ile Start tuşunun tam arasında) yeni bir tuş bulunsa da bunun her hangi bir fonksiyona sahip olup olmadığı hakkında bir fikrim yok.

Fakat asıl değişiklikler GamePad'in dizaynından çok içinde bitiyor. En önemli yenilik ise Pad'in içinde bulunan motion-sensing detektörü sayesinde, yükselme, alçalma gibi hareketleri algılayabiliyor olması. Bu ister istemez herkese Nintendo Wii'nin devrim yaratacağını iddia ettiği Controller'ini hatırlatıyor. Fuarda bu özelliği destekleyen oyunlardan biri olan Warhawk'ın tanıtımı da yapıldı ve görüldüğü kadarı ile Pad'in kullanımı gayet kolay ve de etkiliydi. Pad'in bu özelliği yeni tartışmalarının yanı sıra, oyunlara müthiş bir tat getirecek gibi gözüküyor.

Buraya kadar her şey çok güzel gözükse de üzücü olan nokta, yeni GamePad'de titreşimin kaldırılmış olması. Sony'nin açıklaması titreşim ve hareket sensörlerinin aynı anda çalışmasının çalışmalarını zorlaştıracağı yönünde olsa da için içinde başka kokuların olduğunu anlamak zor değil. Her ne kadar Sony başkan yardımcısı Pill Harrison 'Titreşim geçen jenerasyonda kaldı, hareket ise yeni jenerasyon' dese de, titreşimin olmamasının oyuncular için büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar PS3'ün fiyatı belirlenmiş olsa da, aynı şey oyun fiyatları için geçerli değil. Geçtiğimiz Ağustos ayında Japonya’nın ünlü Famitsu dergisinin yayımcısı Hirakazu Hamamura en düşük fiyatlı PS3 yazılımının $70 USD (57 Euro / 7,800 Yen), en yüksek fiyatlı PS3 yazılımının da $79 USD (EUR 65 / YEN 8,800) olacağını belirtmişti. Bu fiyatlarda fazla bir sapmanın yaşanacağını düşünmüyorum. Kısaca bir PS3 oyunu için en az 100 YTL'yi gözden çıkarmamız gerekecek. Ayrıca Sony korsan yazılımı engelleme amaçlı (ne kadar başarılı olacakları da tartışılır) tüm oyunların Blu-Ray formatında çıkacağını da açıklamıştı. Yine de PS3'ün çıkmasının hemen ardından bunun da kırılacağını tahmin etmek zor değil. Ayrıca PlayStation 3'ün Blu-Ray'i aynı zamanda DVD ve CD'leri de okuyabilecek. Konsolun tüm PS2 ve PS1 oyunlarına uyumlu olduğunu düşünürsek bu gayet doğal.

Buraya kadar her şey güzel, hoş. Fakat oyuncular için bir konsolun teknik özellikleri kadar sahip olduğu oyun desteği de önemlidir. Ben de dahil olmak üzere birçok oyuncu, yapımcı firmaların gövde gösterisi için aylardır E3 fuarını bekliyordu. Bildiğiniz üzere geçen seneki E3 fuarında bir tane bile oynanabilir PS3 oyunu yoktu. Sony Killzone, Motorstorm gibi olağanüstü videolar ile bir kesimin aklını başından alırken, bir başka kesimin de tepkisi ile karşılaşmıştı. Tepkiler bunların oyun içi olmadığı ve PS3'ün bunları başaramayacağı ve Sony'nin sadece göz boyadığı yönündeydi. Ayrıca Konami geçen seneki fuarda PS2 teknolojisi hazırladığı MGS4 videosu ile oyunun teknik özellikleri hakkında bilgi vermese de, bazı soru işaretlerini kafalarımızdan silmeyi başarmıştı (Konami MGS4 için asıl bombayı Tokyo Game Show 2005'te patlatacaktı). Biz de haklı olarak bu seneki fuarda birçoğu oynanabilir olmak üzere, Sony'den çok daha fazla video bekliyorduk. Benim en çok merak ettiğim ise kesinlikle MGS4'tü. Final Fantasy XIII ise müthiş bir sürpriz oldu.

Fuarda yeni bir Metal Gear Solid 4 videosu gösterildi. Video gerçekten olağanüstüydü. Oyunda yer alacak olan karakterleri tanımak ile beraber kafamıza yeni soru işaretleri sokmayı başarmıştı Kojima (bu oyun çıkana kadar MGS fanatikleri için geçen her saniye işkence). Bununla beraber sürpriz bir FFXIII videosu başta ben olmak üzere tüm Final Fantasy fanatiklerinin ağızlarını açık bırakmayı başardı. Şahsi fikrim PS3'ün, FFXIII ile beraber bir mucizeye imza atacağı yönünde. Ayrıca fuarda 1080p çözünürlükte oynanabilir bir Gran Turismo HD demosu vardı ki, izlemediyseniz ilk işiniz bu videoyu indirmek olsun. Bu klasik oyunların yanı sıra Tekken 6, Warhawk, Heavenly Sword, Resistance : Fall of Man (PS3'ün en iddialı çıkış oyunlarından birisi olacak gibi gözüküyor), Virtua Fighter 5, SingStar, Genji 2, Eight Days, Stranglehold, Mercenaries 2: World in Flames, Virtua Tennis 3, Sonic the Hedgehog, Ridge Racer 7, Call of Duty 3 fuar boyunca PS3 için tanıtılanların sadece birkaçı. Çok kısa da olsa Eight Days'e ayrıca değinmek istiyorum. Çünkü bu oyunun PS3'ün en iyilerine adını yazdıracağını düşünüyorum. Aksiyon severlerin kaçırmaması gereken bir başyapıt Eight Days. Videosunu hala izlemediyseniz çok şey kaybettiğinizi söylemek zorundayım. Bunların yanı sıra henüz yeni bir Killzone, Motorstorm ve Devil May Cry 4 videosu görememenin beni üzdüğünü söyleyebilirim. Oyunlar hakkında daha ayrıntılı bilgileri ilerleyen günlerde sitemizde bulabileceğiniz için burada daha fazla değinmek istemiyorum.

2. Google

Google Özel Üye

bilgiler için teşekürler

Bu Sayfayı Paylaş