Pirefendideresi Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pirefendideresi Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop konusu Sinop Köyleri -Pirefendideresi Köyü Boyabat - Pirefendideresi Köyü Hakkında - Pirefendideresi Köyü Resimleri

Sinop
    Bilgiler
    Nüfus 45 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 57200
    Alan Kodu 0368
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Sinop
    İlçe Boyabat

Pirefendideresi, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köye göçebe olarak Bir Efendi adında bir şahıs gelmiştir.Bir efendi zamanla halk arasında değişerek pirefendi olmuştur.Ondan sonra köyün adı Pirefendi olarak kalmıştır.
    Kültür

Yemeklerinin en meşhur olanlaı keşgek ve sırık kebabıdır.
    Coğrafya

Sinop merkeze 129 km , Boyabat'a ise 46km. uzaklıktadır. pirefendideresi ayni zamanda cok guzel dinlenme yeridir,sessiz ve temiz bir oksijen istiyorsaniz mutlaka gormelisiniz.
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 40
    2000 45
    1997 79
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Pirefendideresi'nin, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Murat NALCI
    2004 - Murat NALCI
    1999 - Murat NALCI
    1994 - Murat NALCI
    1989 - Salih SADİ

Köyde ilköğretim okulu yoktur. ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köylünün kendi imkânları ile yaptığı misafir konağı bulunmaktadır. her sene Ağustos ayının ikinci haftası geleneksel olarak "keşkek günü" adı altında köylüyü toplama amaçlı panayır organize edilmektedir.
    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş