Pelitbükü Köyü Alaçam Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pelitbükü Köyü Alaçam Samsun konusu Alaçam Peltbükü köyü - Peltbükü köyü hakkında-Peltbükü köyü resimleri - Peltbükü köyü tanıtım

Pelitbükü, Samsun ilinin Alaçam ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi :

bu köydeki çoukların hepsi yiğittir. köy bu özelliği ile tanınır.

kafkas türkmen ve yörük boylarından olup has türklerdir

Kültür :

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya :

Samsun iline 111 km, Alaçam ilçesine 31 km uzaklıktadır.

İklim :

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus :

Yıllara göre köy nüfus verileri : 2000 / 1117

nüfus sayısı 2010 verilerine göre 500 civarı olduğu düşünülmektedir

Ekonomi :

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları : ?

Altyapı bilgileri :

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köy halkı ileri derecede misafirperverdir.köye yolu düşenlere izzeti ikramda bulunmaktan zevk alırlar.çok temiz havası berrak ve soğuk suları vardır.koyun sütünden yapılan peynirin tadına doyamazsınız.kuzu çevirmek isteyenler bu köyün yaylalarını tercih etmelidir.köyün giirşinde her yıl panayır düzenlenir.ekonomik şartlar köyün büyük ölçüde göç vermesine sebep olmuştur.imkan bulan öğrencileri okullarda derece yapmışlardır.

köyümüzde 3 adet iklöğretim okulu vardır ve mahallelerimizde eğitim-öğretim devam etmektedir.köyümüzün sağlık ocağı vardır fakat devletimizin tarafından sağlık ocağımızda görevli atanmamaktadır.Köyümüzüde her yıl mayıs-ağustos aylarında panayır düzenlenmektedir bu panayıra yöresel sanatçılar ve ata sporumuz olan yağlı güreş gösterisi düzenlenmektedir.Bu yaylada isteyen kuzusunu alıp kuzu çevirmektedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
    Alaçam Pelitbükü Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş