Pedagojik Formasyon Bölümü

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda DeMSaL tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pedagojik Formasyon Bölümü konusu Pedagojik Formasyon bölümü - Pedagojik Formasyon açıldı

Yök‘ün almış olduğu bir karara göre kaliteli üniversitelerin Fen-Edebiyat fakülteleri eğitim süresi içinde formasyon eğitimi verebilecek. Yani bu da hem Ales snavı derdinden kurtarıyor öğrencileri hem de okul bittikten sonra 1 yıl ekstra eğitim almak derdinden.

Şu ana kadar bu sistem için 4 üniversitenin başvurusu kabul edildi. Bunlar:

* Marmara Üniversitesi
    * Atatürk Üniversitesi
    * İstanbul Üniversitesi
    * Uludağ Üniversitesi

Ben de Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesindeyim. Yani bu piyango bana da vurdu. Son olarak mezunlar ve son sınıflar bu fırsattan yararlanamıyorlar. Sadece 1, 2 ve 3. sınıflar için yetişiyor bu uygulama. Umarım herkes için faydalı olur.

Peki bu uygulama 2010 Öss’yi nasıl etkiler?

Bir kere yukarıda saydığım 4 üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi puanları yükselecektir. Şöyle bir örnek vereyim. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Eğitim Fakültesinde 5 yıl, Edebiyat Fakültesinde ise 4 yıl. Yani biz 1 yıl daha az okuyarak aynı statüde mezun olacağız. Bu durumda herkes Edebiyat Fakültesinde olmak ister. Tabiî o zamana kadar daha hangi üniversitelere kabul edilir onu da göreceğiz.

Bu Sayfayı Paylaş