Pazarkaya Köyü Hakkında bilgi Tuzlukçu Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pazarkaya Köyü Hakkında bilgi Tuzlukçu Konya konusu Tuzlukçu Pazarkaya Köyü - Pazarkaya Köyü Hakkında - Pazarkaya Köyü Resimleri - Pazarkaya Köyü Tanıtım

Balkanlardan başlayıp Akşehirde son bulan göçün 1914 yılına kadar olan kısmı pek bilinmemektedir.Akşehir’e doğru yol alan kafilenin birçok yere konduğu ve göçtüğü bilinmekle birlikte bu yerler hakkında bilgi yoktur.

Köye ilk gelen kafile genelde Bulgaristan’ın Razgrad kazası Demirciler (Bulgarca: Jelezkovetsş Kiril; Железковец) köyündendir. Akşehir’e gelen ilk kafile şu anda Pazarkaya Çiftliğin kurulu bulunduğu alandaki Taşlı Angaç mevkiine konaklar. Fakat su olmaması nedeni ile Mevlütlü köyü yakınındaki Hayrat mevkiindeki çeşmenin başına taşınılır. Daha sonra buradan da göç kararı verilir. Devlet şimdiki yerleşim yerine yerleşmelerine izin verir. İskan Müdürü buraya bir isim bulunması gerektiğini söylediğinde, bir isim aranır. Şu anda taş ocağı olarak işletilen Kaya’nın isminin konulması uygun bulunur.

Nasreddin Hoca fıkralarında da adı geçen bu Kaya’nın adı Pazar Kaya’sıdır. Buranın Eber ve Akşehir Göllerinin birleşik ve büyük olduğu çağlarda göl çevresindeki köylerin pazar yeri olduğu tahmin edilmektedir. Hatta bu Kaya’da gemi halatlarının bağlandığı halkaların ve suya inen bir yolunun bulunduğu söylenir. Bu Kayanın ismine dayanılarak köyün adı Pazarkaya olarak onaylanır ve göç burada noktalanır.

İlk yerleşim yerine barınak olarak zemlik ve kötü gömme tabir edilen barınaklar yapılır. Bu barınaklar toprak bir metre kadar kazılarak üzeri sazlarla(kamış) kapatılarak yapılır.
    İL: KONYA

İlçe: TUZLUKÇU

Köy Muhtarı: MEHMET GÜLTEKİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Telefon:Yok

Cep Telefonu: Yok

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 / 259
    1997 / 190
    1965 -1970 Yıllarında Köyümüzün Durumu

1. Köyümüz 166 Hane 919 Nüfusdur.
    2. Bu liste 35-40 Yıl öncesi düşünülerek aklımda kaldığı kadarıyla hazırlanmıştır. Eksikler olabilir.
    3. Köyde oturanlar mümkün olduğu kadar evleri sıra ile takip edilerek yazılmıştır.
    4. Yanlışlıklar var ise kasti değil unutulmuştur. Nede olsa benim beyine virüs girmiş olabilir. J
    5. Nüfus listesinde adı geçipte ahirete intikal edenlerin hepsini rahmetle anıyorum.Mekanları cennet olsun.
    6. Bu listeyi hazırlamaya karar verdiğimde benim kafamdan da geçen sayı 450-500 idi. Liste çıkınca bende hayret ettim.
    7. Bu listenin hazırlanmasında ki katkılarından dolayı kardeşim İbrahim DELİL’e teşekkür ediyorum.

Kazım DELİL

Batman 31.05.2007

İle Uzaklığı: 165 km

İlçeye Uzaklığı: 8 km

Rakım: 963 m

Köyün Altyapı Bilgileri

Köyden Bir kaç resim ve Fotoğraf

Köyünüze ait bilgi ve resimler bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş