Payamlı Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Payamlı Köyü Kovancılar Elazığ konusu Payamlı Köyü Kovancılar - Payamlı Köyü Hakkında - Payamlı Köyü Tanıtımı -Payamlı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: ALİ AYDIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
    0 424 621 71 33
    Bilgiler
    Nüfus 147 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23850
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Kovancılar
    Web Sitesi

Payamlı, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi

KÖYÜN Tarihi 1580 URFADAN KARAKEÇİLİLERLE BİRLİKTE ELAZIĞDA ERMENİ KÖYLERİNİN YERLERİNE İSKAN OLMUŞLARDIR.SÜNNİ KÜRT AŞİRETİDİR.YAVUZ ZAMANINDA İSKAN EDİLMİŞLERDİR. ŞANLIURFAYA bağli karacadagdan goc edıp payamlıya gerlesmıslerdır ŞANLIURFADA aile bagları bulunan KEJAN AŞİRETILE kokneler ordan gelmedır burda kejkanlar olarak bılınıyor
    Kültür

Kürt köyü Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi:

elazıgın yöresel yemekleri başta olmak üzere tavşan etinden yapılan tirit, patila. göme, glora dev, içli köfte, işgene vs. köyün gelenekleri arasında büyük kız evlemeden küçük kız evlenemez. yaşlıya yaşından dolayı büyük bir saygı vardır. köyün büyük çoğunluğu aydın soy ismine sahiptir. düğünler halay yogunluklu kına gecesi ve kız alma seklindedir. yaz mevsiminde şenlenen köy kış mevsiminde büyük bir hüzüne gömülür.köyün en güzel mevsimleri sonbahar ve ilk bahardır. üzüm ve badem köyün diğer köylere oranla daha fazla üretim yaptığı ürünlerdir.
    Coğrafya

Elazığ iline 92 km, Kovancılar ilçesine 12 km uzaklıktadır.Arazisi dağlık ve meşe ağaçları çevrili yeşillik bir köydür.Arazisi içerisinde "Şorke" diye bilinen birde şifalı su tesisleri bulunmaktadır.buradan çıkan suyun böbrek,mide,idrar,akciğer,karaciğer,dalak,ağız yaralarına,çamurunun ise kaşıntı,deri hastalıklarına iyi geldiği bilinir.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlıdır.Yılın her mevsiminde yağış alabilme özelliğine sahip olsuğu için karadeniz kadar yeşil ve berraktır
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 147
    1997 145
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda artan eğitim düzeyi ile farklı iş kollarınada eğilimi olan köyün ekonomik açıdan Gsmh(Gayri Safi Milli Hasıla)kişi başına düşen geliri Türkiye ortalaması üzerindedir. ayrıca köy civa köylerden küçük paris olarak bilinir çünkü Elazığın en gelişmiş köyüdür
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali AYDIN(Baba adı Mustafa)
    1999 - Ali AYDIN(Baba adı Mustafa)
    1994 - Ali AYDIN(Baba adı Abbas)
    1989 - Ali AYDIN(Baba adı Abbas)

hala da yönetim Ali Aydın'ın elindedir. Hamit Aydın dan muhtarlık beklenmekte fakat kendisi 3 yıldır düşünme sürecinde.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyde sosyal aktiviteler için(düğün,nişan,sünnet,yaş günü,toplantı,kongre,gençlik merkezi)birde sosyal merkez bulunmaktadır.gelişmiş köy modeli olarak kullanılan köyün internet ağ bağlantısı da bulunmaktadır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş