Paranın icadı ticareti nasıl etkiledi daha önce ticaret nasıl yapılırdı

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sponsorlu Bağlantılar
  Paranın icadı ticareti nasıl etkiledi daha önce ticaret nasıl yapılırdı konusu Paranın icadı ticareti nasıl etkilemiştir daha önce nasıl yapılıyordu ?

  Para icat edilmeden önce toplumlar takas yoluyla ticaret yapıyorlardı. Herkes elinde bulunan fazla malla elinde olmayan eksik malı değiştirerek ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Mesela bir kişinin elinde 10 kilo fazla buğdayı var, fakat beş kilo mısır eksiği var. Mısır almak için elindeki buğdayla mısırı değiştiren bir kişi böylelikle hem elindeki fazla malı kullanmış olur, hem de eksik malı tamamlamış olur.

  Paranın günlük hayatımıza girmesiyle birlikte artık insanlar takas yapmadan ticaret yapmaya başladılar. İnsanlar artık ihtiyaç fazlası mallarını satarak yerine metal paralar kullanmaya başladı. Sonra kazandıkları parayla ellerinde olmayan malları satın aldılar. İnsanlar parayı değerli madde olarak kabul ettiği için ticaret yaparken hiçbir sorun olmadı. Hatta insanlar parayı biriktirerek belli bir servete sahip oldu ve zengin, fakir sınıfı gittikçe belirginleşerek ortaya çıktı.

  Parayla ticaret kolaylaşınca ticaretin insanların ekonomik hayatındaki yeri de genişledi. İlk zamanlarda sadece tarım ve hayvancılıkla geçinen insanlar ticaretle birlikte daha da zenginleşti. Ürettikleri ürünü rahatlıkla satmaya başladı.
   

Bu Sayfayı Paylaş