Pınarbaşı Köyü İdil Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pınarbaşı Köyü İdil Şırnak konusu
    Pınarbaşı Köyü İdil - Pınarbaşı Köyü Hakkında - Pınarbaşı Köyü Tanıtımı -Pınarbaşı Köyü Resimleri

İlçe: İDİL - İl: ŞIRNAK

Köy Muhtarı: HAMİT AYMAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:

553 1060
    Cep Telefonu:

05442421060

Şırnak
    Bilgiler
    Nüfus 1827 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 73300
    Alan Kodu 0486
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
    İl Şırnak
    İlçe İdil
    Web Sitesi
    Pınarbaşı, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih.
    köy kurulmadan önce köy yerinde bulunan bir çeşmeden ismini almıştır.eski ismi aynser olup daha sonra pınarbaşı ismini almıştır.

Kültür köy giyim itibarıyla inançlı hafif medeni şekilde giyinir çok misafirperver çalışkan büyükler ve küçükler arasındaki saygı ve sevgi de örnek bir köydür yemekleri köye ait özel bir menü olmamakla beraber yöresel olarak çok meşhur mehir ve dut yaprağı dolması

Coğrafya

Şırnak iline 85 Km., İdil ilçesine 18 Km., Cizre'ye 35 Km., Nusaybin'e ise 65 Km. uzaklıktadır. Çevresine göre biraz çukurda kalan köy, kışın soğuk yazın sıcaktır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. İklimi yumuşak, karın pek olmadığı bir yerdir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2009 2689
    2007
    2000 1827
    1997 1162
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarımsal ürünler [buğday,arpa,mercimek]ve nadiren nohutekilir hayvancılık keçi koyun yörede yetiştirilmesi mümkün olan büyükbaş[inek]hayvancılığı yapılmaktadır.son yıllarda iklimde olan değişikliklerden dolayı hayvancılık ve tarımın sekteye uğramasıyla halk büyük şehirlere mevsimlik işçi olarak gitmektedir.ülkemizde olduğu gibi burda da iş konusunda çeşitli sorunlar yaşanmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hamit AYMAN
    2004 - Hamit Ayman
    1999 - Ali Yağmur
    1994 - Ali Yağmur
    1989 - Ali Yağmur
    1984 - M. Şerif Erat

Altyapı bilgileri
    Köyde ilköğretim okulu vardır. Eğitim; sabahçı, öğlenci olarak sürdürülmekte olup 13 sınıf vardır. Okul öğrenci sayısı 710, öğretmen kadrosu ise 22 kişidir.

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. 1 doktoru ve 4 hemşiresi şuan mevcuttur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde internet hattı mevcuttur. İpek Yolu üzerindedir. Ulaşım sıkıntısı yoktur. köyde yeni bir ilköğretim daha yapılacak arazi keşfi yapılmış olup temel atma safhasına gelmiştir okul için 20 000 m2 arazi tahsis edilmiştir YENİ YAPILACAK İLKÖĞRETİM OKULUNUN İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR. sağlık ocağı tel.04865631015 GSM 05435224601 okul tel.04865631185

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş