Pınarözü Köyü Eflani Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Pınarözü Köyü Eflani Karabük konusu Eflani Paşabey köyü - Paşabey köyü hakkında - Paşabey köyü resimleri - Paşabey köyü tanıtım
    Pınarözü, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi :

Köyün adı osmanlı devleti kayıtlarında köyün eneskisi olan kırımlıgil lakaplı ayilenin verdiyi pınarnıgözü olarak kaldı

Kültür ve yemekleri :

eflani ilçesinin tüm kültür ögeleri pınarözündede görülmektedir.

Coğrafya :

Karabük iline 50 km, Eflani ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim :

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. kışları yoğun kar yağışı yazları ise genel olarak serin bir hava hakim olmaktadır

Nüfus :

Yıllara göre köy nüfus verileri : 2000 / 233

Ekonomi :

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı : MUSTAFA YALÇIN

Telefon Numaraları : 0 370 4791110

Altyapı bilgileri :

Köyde yeni yapılmış bir ilköğretim okulu var ama yeterli öğrenci olmadığı için kullanımdışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. muhtar mustafa yalçının girişimleri ile köyün içme suyu şebekesi sorunu çözülmüştür.kanalizasyon çalışmaları içinharekete geçilmiş ve tüm plan ve proje tamalanmıştır. en yakın zamanda kanalizasyon sorunu da çözülecektir. ilköğretim okulunun kullanılmadığı için binanın sağlık ocağı olarak kullanılmasına karar verilmiş 2007 yılında köy sağlık ocağı olarak hizmete geçmiştirr

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
    Eflani Paşabey Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş