Owout Nedir - Owout Konu Anlatım

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda SeLeN tarafından 27 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Owout Nedir - Owout Konu Anlatım konusu Owout Nedir - Owout Konu Anlatım - Owout Ders Konusu - Eletronik Owout

Opsiyonel olarak tek hat üzerinden haberleşen cihazlara (“one-wire”) yazmadan önce reset sinyali (“reset pulse”) gönderir, cihaza bir veya birden fazla bit veya “byte” yazar ve yine opsiyonel olarak yazma işleminden sonra bir başka reset sinyali (“reset pulse”) gönderir.

Pin, sabit bir değer, 0-15 arası bir değer, 0-15 arası bir değer içeren (Örneğin: B0) bir değişken ya da pin adı (Örneğin: PORTA.0) olabilir.

Mode parametresi ile reset sinyalinin (“reset pulse”) bilgi yazmadan önce veya sonra gönderilip gönderilmeyeceği, yazılan bilginin bit veya “byte” büyüklüğünde olacağı belirtilir.

Mode bit sayısı Etkisi
    0 1 = Reset sinyalini (“reset pulse”) veri yazmadan önce gönder.
    1 1 = Reset sinyalini (“reset pulse”) veri yazmadan sonra gönder.
    2 0 = “byte” büyüklüğünde veri yazılacak, 1 = bit büyüklüğünde veri yazılacak

Örneğin Mode parametresine 0 değeri reset sinyali (“reset pulse”) gönderilmeyeceğini ve “byte” büyüklüğünde bilgi yazılacağını; 1 değeri yazma yapmadan önce reset sinyali (“reset pulse”) gönderileceği ve “byte” büyüklüğünde bilgi yazılacağını; 4 değeri de reset sinyali (“reset pulse”) gönderilmeyeceğini ve bit büyüklüğünde bilgi yazılacağını belirtir.

Item parametresi ile bir veya birden fazla değişken veya çeşitli manipülatörler belirtilebilir. Bu manipülatörler “byte” büyüklüğündeki dizilerin (“byte array”) içeriğini göndermeyi sağlayan STR manipülatorü ve bir bilgiyi belirli sayıda tekrar ederek göndermeyi sağlayan REP manipülatörüdür.

Bu manipülatörlerin kullanımı donanımsal limitlerden dolayı 12 bit çekirdeğe sahip PIC’lerde mümkün değildir.

1 OWOUT PORTC. 0,1,[$cc,$be]

Yukarıdaki kod, PORTC.0 pinine bağlanmış tek hat üzerinden haberleşen (“one-wire”) cihaza reset sinyali (“reset pulse”) gönderdikten sonra, 2 “byte” yer kaplayan $cc ve $be bilgilerini sırayla gönderir.

Bu yazı, “İzoelektronik – Atölye” grubu tarafından, 90alper90 ve Hazar kullanıcı adlı grup üyelerinin ortak, aktif çalışması ile hazırlanmıştır.

Bu Sayfayı Paylaş