Otistik çocuklarla diyalog kurma

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda maviboncuk tarafından 20 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. maviboncuk

maviboncuk Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Otistik çocuklarla diyalog kurma konusu
    Otistik çocukların her şeyden önce çok zeki oldukları bir gerçektir. Alıştıklarının kavramların dışına çıkmak onlara en zor gelen şeylerdir. Değişikliği kolay kolay kabul edemezler. Ben özel eğitimde çalışmaya başladığımda ilk tecrübem otistik bir çocuk oldu. Diyalog kurmak zor olsa da zamanla yönergelerimi almaya başladı. İlk önce 'Al, ver, bak, gel' gibi yönergelerle başlayıp belli bir zaman sonra bağlacı olan cümleler kurmaya başladık örneğin; 'al ve ver ' kalk ve kapıyı aç ' gibi yönergelerimi ilk sefgerde almaya başladı. Bilinen şu ki ; göz koordinasyonları pek fazla yoktur. onun içinde boncuk takma, yap boz yapma gibi aletleri kullandım. yönergelerimi dördüncü beşinci seferde algılayan çocuk ilk seferde anlamaya başladı ve bu benim için büyük bir ilerlemeydi. Burada anlatamayacağım kadar çok ilerledikten sonra başkalarıyla da birlikte diyalog kurması gerekiyordu. Alıştıktan sonra çok rahat yönerge kullanabiliyorduk. Benim dışımda da bir çok insanla diyalog kurması gerekiyordu bunu da ilk önce okulda olan bütün çocuklarla her gelişinde rutin olarak merhaba şeklinde tokalaşma gerçekleştirdim. Belli bir zaman sonra onu da kavradı bunları yaparken kesinlikle pekiştireci unutmadım. Sözel ifadelerle olsun sevdiği yiyeceklerle olsun sğrekli pekiştireç kullandım. Herşeyden önce engelli bir bireyde olsa her şeyin başı sevmekten geçer. O çocuklar sevgiyi bizlerde görürse her türlü şekilde gelişir. Özel eğitim benim vazgeçemeyeceğim ve sonuna kadar burda kalacağım bir yer. Bütün çocuklar bizim geleceğimizdir. ÖZel eğitim çocuklarına birazcık da olsa fayda sağlamak çok büyük bir mutluluktur. Özel eğitime muhtaç olmayan çocuklar nasıl olsa her şekilde öğrenecektir. önemli olan özel eğitim çocuklarını tpluma kazandırıp onlara katkı sağlamaktır. Yeri geliyor bir konuyu aylarca işliyoruz. Aylarca sadece tek yönergelik kwlimeler çalışıyoruz. Sonuç olarak (engel grubu ne olursa olsun) bu şekilde çalışıp onlara ve ailelerine birazcık bir şeyler kazandırabilmek çok guru verici bir şeydir.

Bu Sayfayı Paylaş