Ortabahçe Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ortabahçe Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri - Ortabahçe Köyü Aşkale - Ortabahçe Köyü Hakkında Bilgiler - Ortabahçe Köyü Resimleri

Erzurum
    Bilgiler
    Nüfus 1285
    Koordinatlar
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Aşkale

Ortabahçe Erzurum iline 34 km, Aşkale ilçesine 19 km uzaklıktadır.
    Tarihi

27 Haziran 1829 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilen Aşkale, 14 Eylül 1829’ da imzalanan Edirne Muharebesi ile Rus işgalinden kurtarılmış, 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Harbi’nde ( 93 Harbi ) Ruslar tarafından ikinci kez işgal edilmiştir. Ermeni çeteleri 1918 yılı Şubat ve mart aylarında Erzurum’da tam bir soykırıma girişmiş. Ruslarla bir olup ellerindeki silahları haince masum insanımıza çevirip adına Taşnak denilen Ermeni çeteleri insan, tarih, medeniyet adına ne varsa yakıp yıkmışlardır.Aşkale’nin köylerinde feryatlar arşa yükselmiştir.. Bu köylerden biri olan eski ismi Cinis şimdiki adı Ortabahçe köyünde hamile kadınların karınlarını parçalayıp, bebekleri süngülerine takıp çevire çevire duvara attıklarını tarih yazmaktadır. Cinis köyünde âdeta bütün vahşetlerini sergilemişler, hayvandan da aşağı lanetlerin en şerlilerini işlemişlerdir. Öldürdükleri masum insanların vücutlarını parçalayıp, çivilerle duvarlara asmış, tandır başlarında ekmek ve yemek pişirilen yöre halkı tarafından Tandır evi diye adlandırılan bölgelerde kadınların karşılarında erkeklerini kazıklara geçirip vahşiliğin en çılgınlığını işlemekten geri durmamış, Kadın–erkek, genç–ihtiyar camiye toplayıp ateşe vermişlerdir. Öylesine nefret kusuyorlarmış ki, ahırları, samanlıkları ateşe veriyor sokaklardaki köpekleri bile öldürüyorlarmış.3 Mart 1918 tarihinde Aşkale ilçesini düşman işkalinden kurtaran Kazım Karabekir Paşa ve ordusu, diğer ilçelere hızla ilerliyorlardı. Her gün yeni köyler, ilçeler kurtarılıyordu. Yanmış yıkılmış köyler, cesetler ortadaydı. Kimisinin üzerinden daha dumanlar çıkıyordu.Birinci kafkas komutanı olan Kâzım Karabekir Paşa Erzurum çevre köy ve İlçelerde gördüklerini şöyle anlatıyordu: "Facianın böylesini hiç görmemiştim. Süngülenmiş ve yakılmış cesetlerin başındaki ağlaşma ve bağrışmalar, insanın tüylerini ürpertiyordu cenazeler, insanın aklını oynatacak bir halde idi. Bütün çocuklar süngülenmiş, yaşlılar ve kadınlar samanlıklara doldurulup, yakılmış, gençler baltalarla parçalanmıştı. Çivilere asılmış ciğer ve kalpler görülüyordu. Sanıyorum ki, yeryüzünde bu kadar feci sahneyi gören gözler pek azdır,insanların iyi duygularından mahrum kalınca hayvanlardan daha vahşi bir mahluk olabileceklerini ibretle seyrettik. Bütün bu dehşetli sahneler Erzurum'a ve oradaki zavallılara yardıma koşmaya bizi mahkum etmişti." Köy düşman işkalinden kurtulduktan sonra köy halkı büyük sıkıntılar yaşamıştır.25 Mart 2004 günü, saat 21:30’da büyüklüğü 5.1 ve 28 Mart 2004 günü saat 06:51’de 5.3 büyüklüğünde olan Akale depreminde Ortabahçe (cinis) köyü çok büyük zarar görmüş can kaybı olmamıştır.Köyün eski yerleşim alanı deprem sonrası değiştirilip köyün girişine Devlet tarafından deprem kunutları yaptırlmıştır.Deprem konutlarının yapıldığı inşaat alanındaki kazı sırasında Müslümanlar'a ait olduğu ileri sürülen insan kemikleri ve kafatasları bulundu. Toplu mezarda Müslüman mezarlarında bulunan ve 'mertek' adı verilen tahta parçalarına da rastlanırken, kemik parçalarının arasında eski çizmelerle çarıklar da bulundu Erzurum Tarih kaynaklarına göre 657 Türk'ün Ermeniler tarafından katledildiği toplu mezarlardan biri olduğu sanılmaktadır. Yine Erzurum tarihi kaynaklarına göre köyde 30m. Yüksekliğinde 270m. Uzunluğunda bir kale olduğu belirtilmiştir. Burada yapılan kazılarda birçok tarihi eser çıkartılmış yapılan araştırmalar sonucu Kale taş duvarlarının zamanla sökülerek kullanıldığı anlaşılmaktadır. Cinis´te ki Höyük ile ilgili bilgi (sehit tepesi diye de adlandirilir): 5000 yıl öncesinden başlayan ve ardından MÖ 2.bin, 1.bin ve Urartu dönemlerinde yerleşilen höyüğün tüm toprağı Ortabahçe (Cinis) köyünün evlerini ve stadyumunu yapmak için kullanılmış. Yalnızca höyüğün orijinal yukseltisini gösteren temsili bir tepe kalmış. Şimdi höyüğün olduğu yer tezek bahçesi olarak kullanılmaktadır temsili tepeyi yok etmemek adına Jandarma komutanlığı tepeden toprak çekimini yasaklamıştır.
    Köy halkından Resmi İnternet sitelerinde ismi geçen şahsiyetler [değiştir]

* Tayip Cinisli

Doktor. Köyün eski yerlilerinden olup Soy ismini köyün eski adı olan Cinis ten almaktadır.Uzun yıllar mesleki olarak doktorluk yaptığı köy halkına büyük fedekerlıklar yaptığı,uzun yııllar önce hayatını kayıp ettiği bilinmektedir

* Şaban Abak

Şair 1963’de Erzurum’un Aşkale’ye bağlı Ortabahçe köyünde doğan şair Şaban ABAK, ilkokulu Horasan’ın Hasanbey köyünde, ortaöğrenimini Erzurum Lisesi ve Kandilli Lisesi’nde tamamladı. 1982’de başladığı Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini 1986’da yarım bırakarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Rd-Tv-Sinema bölümünü bitirdi. (1991)

İlk yazı ve şiirlerini lise yıllarında Erzurum gazetelerinden Hürsöz, Aziziye ve Doğu Ekspres’te yayımladı. 1983’ten itibaren şiir ve edebiyat yazılarını Töre, İkindiyazıları, Albatros, Kayıtlar, Mavera, Dergâh, Yalnızardıç, Yediiklim, Hece, Şehrengiz, Kılavuz ve Kaşgar gibi edebiyat ve kültür dergileriyle, Zaman, Yeni Şafak ve Selam gazetelerinde sürdürdü.

1981’de Türkiye Diyanet Vakfı Şiir yarışmasında ve 1986’da Eskişehir Yunus Emre Şiir Ödülü’nde birincilik ödüllerini aldı. İlk şiir kitabı Bağdat’tan Dönen Şiirler, 1990’da Yediiklim Yayınları ve 1999’da ikinci kere Kırkambar Yayınları tarafından basıldı. Arkadaşı şair Hüseyin Atlansoy’la birlikte hazırladıkları Güldeste, bir genç şairler antolojisidir ve Beyan Yayınları’nca 1991’de okura sunulmuştur. Daha çok türkü metinleri üzerine yazdığı denemelerini Karpuz Kestim Yiyen Yok adıyla yayımladı. (Kaknüs Yay. 2004) Malcolm X ve İşport/Acılar adlı iki radyofonik oyunu da bulunan Şaban Abak’ın yayımlanmamış başka oyun ve senaryoları ile basıma hazır şiir ve deneme kitapları bulunuyor.

Şiirlerinde coşkun bir ses ve ironik bir içlenme dikkat çeker. Ahmet Kabaklı, Abak'ı "Türk Edebiyatı-4" adlı eserinde Sezai Karakoç'un öncülüğünü yaptığı Diriliş Akımı'nın genç mensuplarından sayar.

Çalışma hayatına 1987’de Mavera dergisinde yazı işleri müdürü olarak başlayan Abak, on yıl gazetecilik ve yayıncılık alanında çalıştı, öğretmenlik ve sendikacılık yaptı. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Halen Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

* Selçuk Aksakal

Öğretmen. 15.10.1956 tarihinde Erzurum İli Aşkale ilçesine bağlı Ortabahçe (Cinis) Köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimimi köyde tamamladıktan sonra Sırasıyla Kandilli Mehmetçik Ortaokulundan, Erzurum yapı meslek lisesinden mezun oldu. Yüksek öğrenimime Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünde devam ederek, daha sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Tarih Bölümünde Lisans tamamlama programını bitirdi. 23.02.1982 tarihinde Öğretmenlik görevine Adana ili Feke İlçesi Paşalı Ortaokulunda başladı. 08.07.1987 tarihinde Aşkale lisesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, 15.03.1993 tarihinde Erzurum 23 Temmuz Ortaokulunda Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, 11.10.1993 tarihinden 30.06.2006 tarihine kadar 13 yıl 23 Temmuz Ortaokulunda Müdür Yardımcılığı görevi yaptı. 30.06.2006 tarihinden itibaren de Erzurum Yıldızkent İ.M.K.B. İlköğretim Okulunda Müdür yardımcısı olarak görevini sürdürmekte Evli ve 2 erkek çocuk babası.

* Imdat Burul

Öğretmen. 14.04.1956 tarihinde Erzurum'un Aşkale İlçesine bağlı Ortabahçe köyünde doğmuştur. İlkokul öğreniminin Ortabahçe İlkokulunda ortaokul öğrenimini Kandilli Ortaokulunda Lise eğitimini ise Aşkale Lisesinde tamamlamış olup 1978 yılında Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsünü bitirmiştir. Daha sonra 1992 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesi tarih bölümünü bitirmiştir. İlk görev yeri Bingöl ili Kığı ilçesi Kığı Yatılı ilköğretim Bölge okuludur. Ardından sırasıyla Rize Ardeşen Işıklı 60. yıl ilköğretim okulu, Gaziantep Niziğ Uluyatır ilköğretim okulunda, Bingöl Merkez İMKB Bingöl lisesinde, Erzurum Merkez Atatürk Lisesinde Erzurum Aşkale Kandilli Lisesinde ve Erzurum Merkez 3 Temmuz Lisesinde Görev yapmıştır. Halen Okul Müdürlüğü yaptığı Erzurum 3 Temmuz Lisesinde Görevine devam etmektedir.

* Saim BATUK

Sporcu (Boksör). 25 Ocak 1979 tarihinde Erzurumun Aşkale ilçesine bağlı Oratabahçe köyünde doğmuştur. 15 yaşındayken Milli Takım'a katılmaya hak kazanan Saim Batuk 1996 Türkiye boks müsabakalarında rakiplerini yenerek finale çıkmıştır. Finalde altın madalya almaya hak kazanmıştır. 1998'in Ağustos ayında kazandığı 1.lik derecesi ile İzmir bölge şampiyonu olarak yine altın madalya kazanmıştır. 2000 Mart ayında askerlik yaptığı dönemlerde Ordu Milli Takımı'nda spor yapmaya devam etmiştir. Çorum ilinde yapılan Türkiye boks müsabakalarında 1. olup altın madalya kazanmıştır. Kazandığı 1.lik derecesi ile ordu tarafından ödüllendirilmiş, sporuna orada da devam etmiştir. 2001 tarihinde askerliği bitirmiş ve 2006 tarihine kadar spora ara vermiştir. 2006 yılında girmiş olduğu İzmir kulüpler arası boks müsabakasında 1 .olmuş yine altın madalya almaya hak kazanmıştır. Spor hayatında hiç yenilgisi ve 2. liği olmayan başarılı bir sporcudur.

* Başarıları

*
    o 1996 Türkiye şampiyonu

*
    o 1998 İzmir bölge şampiyonu

*
    o 2000 Türkiye şampiyonu. (Ordu milli takımı)

*
    o 2006 İzmir bölge şampiyonu

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş