Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi konusu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Dekan - Prof. Dr. Meral Aksu

1982’de kurulan Eğitim Fakültesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin en genç fakültesidir. Fakültemiz, eğitimin her aşamasında en iyiyi ve yeni bin yılın getirdiği yenilikleri yakalamakta öncülük etmektedir. Ayrıca, akademik çalışmaların, öğretimin ve toplum hizmetinin de en üst düzeyde yapılmasının beklendiği ve bu çabaların teşvik edildiği bir fakültedir. Eğitim Fakültesi eğitimin gelişmesi için sürekli çaba harcayan bir birim olarak üniversitemizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Amaçlar:

• Farklı alanlarda ilk ve ortaöğretim düzeyinde iyi eğitimli ve yetkin öğretmenler yetiştirme
    • Master ve doktora düzeyinde lisansüstü programlar yürütme
    • Eğitimin çeşitli alanlarında ulusal ve uluslararası konularda fikir sahibi olabilmek için araştırmalar yapma

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1982 yılında kurulmuştur. Temel amacı örgün eğitimin her kademesi için nitelikli öğretmenler ve eğitimciler yetiştirmektir. Eğitim Fakültesi’nde verilen kuramsal ve uygulamalı öğretim etkinlikleri aracılığı ile öğretmen adaylarının bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden, yorumlayan, yeniliklere açık ve uygulamaya hazır bireyler olmaları amaçlanmaktadır. Eğitim Fakültesi lisans programları ile nitelikli öğretmenler yetiştirmenin yanısıra, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Enformatik Enstitüsü işbirliği ile yürüttüğü lisansüstü programları ile de üniversitelerimize akademisyenler ve araştırmacılar yetiştirmeyi sürdürmektedir. Eğitim Fakültesi eğitimin değişik alanlarında araştırma ve danışmanlık etkinliklerinde yer almakta ve bu doğrultuda MEB ve bazı özel eğitim kurumlarında, araştırma yapan akademik personelle bu tür etkinlikler için işbirliği yapmaktadır.

Çağdaş öğretim ve araştırma teknolojilerinden yararlanan Eğitim Fakültesi, uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde uluslararası araştırma projelerinde de etkin olarak yer almaktadır. Eğitim Fakültesinde altı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden Beden Eğitimi ve Spor Bölümü ile Eğitim Bilimleri Bölümünde sadece lisans üstü programlara öğrenci alınmaktadır.

http://www.fedu.metu.edu.tr

Bu Sayfayı Paylaş