O'nda Var, Ben de İsterim...

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    O'nda Var, Ben de İsterim... konusu
    O'nda Var, Ben de İsterim...

Başkalarınınkine sahip olma arzu, istek duyguları belirir. Bu kıskanma değil, karşılaştırabilme yeteneğinin varlığıdır. Arkadaşınınkinin aynısını

Okul öncesi dönemde lisan, artık karşılaştırma yapabilme yetisini kazanmıştır. Oyunlar ile birlikte, oyuncaklar, kıyafetler vs karşılaştırılır. Başkalarınınkine sahip olma arzu, istek duyguları belirir. Bu kıskanma değil, karşılaştırabilme yeteneğinin varlığıdır. Arkadaşınınkinin aynısını alma isteği 'gizlice yürütmeye' kadar varabilir. Bu da hırsızlık değildir. Sahip olma arzusuna çözüm üretmektir.

Siz de onunla birlikte, başkalarında olup onda olmayanları sıralayın. Yani onun özençlerini örtbas etmeye değil daha çok açık etmeye bakın. Onun bu karşılaştırma içgüdüsüne katılın. Hem bu şekilde başkalarında olup onda olmayan özlemlerini de öğrenmiş olursunuz.

Onda olmayıp, arkadaşlarında olanları alabiliyorsanız alın. Bunlar arasında çocuğunuzun gereksinimi olmayanlarda olabilir. Mümkünse gerekli olmayan şeyleri almak istemediğinizi ona anlatmaya çalışın. Bazen gereksinim olmaksızın da çocuklar bazı şeylere sahip olmaya özenirler. İmkanlarınız dahilinde siz de bu durumu anlamaya çalışın.

Ancak, sizin anlatım ve açıklamalarınız genellikle yetersiz kalacaktır. En iyisi, siz arkadaşında olup on da olmayanları sıralarken, fazla renk vermeden, onda olup arkadaşlarında olmayan 'şey'leri de sayın dökün. Bunların mutlaka satın alınabilen nesneler olması gerekmez. Çocuğunuzun yüzündeki ve sizin o güne kadar çok sevip beğendiğiniz bir çil tanesi bile, arkadaşının sahip olduklarına fark atabilir. Tabii burada sizin olayı sunuş tarzınızdaki maharetiniz önemlidir.

- Kızımın yüzündeki çillerden rahatsız olduğunu hissettiğim günden beri çilleri üzerine öyküler sıralamaya başlamıştım. İşte, 'Gözlerinin kahvesi çillere aksediyordu. ' 'Bazı çiller benim, bazıları babasının çilleri idi. Onları kimseyle paylaşamazdık. Sakın benimkilerden babası öpmemeli idi.' 'Bütün bir yıl Ekim ayını beklemiştim. Yüzüme onunkinin aynısından 3-5 çil tanesi 'ekebilmek' için,' falan, falan

Günün birinde heves heves eve geldi. Arkadaşı ailesi ile Fransa'ya Disney Land'a gidiyordu. Biz de gitsek güzel olurmuş. Çok eğlenceli bir yermiş.

'Paramız yok.' onun anlayacağı bir şey değildi. İkinci sorusu 'Onların niye var?' olursa, ben nasıl yanıtlardım? Biz daha sonra gideriz'i de ona anlatamazdım. Hem gerçekçi değil, hem de zaman gibi soyut bir kavram ona birşey ifade etmeyecekti.

Gideceğimiz bir yeri önceden bilmeli tanımalıyız. Disney Land'la ilgili bilgiler toplamaya karar verdik. Kitapçılara gittik. Fransa Konsolosluğu 'na gittik. Disney Land'daki masal kahramanları hakkında bilgiler topladık. Broşürler, kitaplar aldık. Kendisi okumayı yeni söktüğü için heves heves bu masalları okuduk. Ben de her gece ona, yüzündeki bir çil tanesini Disney Land'a götüren öyküler anlatıyordum.

Arkadaşı Disney Land'dan döner dönmez onu bize davet ettik. Kızımın elinde ondakinden daha çok Disney Land ile ilgili doküman vardı. Onlara pasta çörek ikram etmek için odaya her girdiğimde kızımın arkadaşından daha çok oraya gitmiş gibi sohbete katıldığını hayretle farkettim.

Doç.Dr.Sabiha Paktuna Keskin
    Pediatrist, Pediatrik Nörolog

Bu Sayfayı Paylaş