Onaç Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Onaç Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
    Onaç Köyü Mustafakemalpaşa Bilgileri -Onaç Köyü Hakkında - Onaç Köyü Tanıtımı - Onaç Köyü Resimleri

İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Bursa
    Bilgiler
    Nüfus 409 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 16500
    Alan Kodu 0224
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Bursa
    İlçe Mustafakemalpaşa
    Web Sitesi
    Onaç, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi
    Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur diye bi ifade gördüm kafadan bi tarih yazdım. 1452 yılında fatih sultan mehmet bursanın çevresini gezerken bu köyün bu gün ki yerine gelir. uluabat göl manzarası çok hoşuna gitmesine rahmen gölgesi altında dinleneceği ağac bulamaması canını sıkar oda yanında bulunan askerlere buraya 10 tane ağaç dikin diye emir verir ve eğer bi gün istanbulu feth edersem buraya gelip ağaçların altında kutlama yaparız der buradan sonra kumkadı köyü üzerinden gecerek uluabata gider burada uluabatlı hasanla tanışır ve onu yanına alır. Daha sonra 1453 yılbaşı gelir bir yılbaşı partisi yaparlar o bar senin bu bar benim ama fatih sultan mehmedin aklında o muhteşem uluabat gölü manzarası olan on ağaç diktirdiği yer vardır. sonra fatih sultan mehmet istabbulu feth eder ve onağaç diktirdiği bu yere gelir tabi yanında binlerce insan kutlama yaparlar bu sırada havai fişek ler patlar ve atların ölmesine sebep olur geriye sadece 1 at kalır fatih sultan mehmet bu ata binerek istanbula döner orda kalanlarda oraya yerleşir. Köyün adı ne olsun diye düşünürlerken köyün ismi türklerin aceleciliğini simgelemektedir aslında on ağaç diyecekleri yere hızlı hızlı onaç derler ve ismi öle kalır.
    Bu yazı tamamen masumane niyetlerle yazılmış ve hayal ürünüdür. altında bir gerçeklik aramanın bi anlamı yoktur.

Kültür
    Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
    Bursa iline 110 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim
    Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 409
    2000 391
    1997 387

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım, balıkçılık, hayvancılık, özellikle defne ihraacatı ile sağlanmaktadır.

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
    2009 - MUSTAFA DEMİR

Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi VARDIR Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş