Oligarşi hangi devletlerde uygulanır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Oligarşi hangi devletlerde uygulanır? konusu o ligarşi hangi devletlerde uygulanır

Oligarşi

Bir ülkenin belli bir grup veya zümre tarafından yönetilmesidir. Burdaki grup veya zümre ülkedeki askeri, siyasi veya ülkenin ileri gelenlerinden oluşur. Yani devlet yönetiminin azınlık bir zümrenin kotrolünde olmasıdır.

Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler

Hemen her devlet yönetiminde oligarşi vardır. Çünkü bazı siyaset bilimcileri her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu savunurlar.

Geçmişte oligarşi(aristokrasi) ile yönetilen ülkeler; Eskiçağ’da Roma Yunanistan

Günümüzde Cezayir, Irak ve Suriye gibi ülkeler oligar*şik devletlerdir

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Oligarşi

Bir ülkenin belli bir grup veya zümre tarafından yönetilmesidir. Burdaki grup veya zümre ülkedeki askeri, siyasi veya ülkenin ileri gelenlerinden oluşur. Yani devlet yönetiminin azınlık bir zümrenin kotrolünde olmasıdır.

Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler

Hemen her devlet yönetiminde oligarşi vardır. Çünkü bazı siyaset bilimcileri her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu savunurlar.

Geçmişte oligarşi(aristokrasi) ile yönetilen ülkeler; Eskiçağ’da Roma Yunanistan

Günümüzde Cezayir, Irak ve Suriye gibi ülkeler oligar*şik devletlerdir

3. selenciğim çok teşekkür ederim ben ilknur

4. SeLeN Çoookk teşekkürler arkdaşım

5. selen çok teşekkür ederim :D

6. saolunnnnnnnnnnnnnbnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

7. Oligarşi, sadece belirli bir grubun bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki 'az' ve 'yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.
    Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler. Oligarşi, küçük bir azınlığın yönetimde olduğu devlet biçimidir. Bu açıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması demektir.

8. çok teşk. ya çok işime geldi

9. saolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

10. Harika ellerine sağlık

11. cezayir ırak suriye

12. yes baby iyiki yazmıssın :))))))) 99999

13. çok sağol selencim balsın bal :)

14. Çok saolda ülkeler çok azmış yinede emeğe saygı işime yaradı.. :D :D

15. tesekkurlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :D

16. ççççççççççooooooooookkk iyyyyyyyyyyyyyyiiiiiiiiiii

17. Selen sanaaa çok teşekkür ederim.

18. teşekkürler selencim çok sağol çok işime yaradı sen olmasaydın sosyalci beni öldürürdü :p:cool::):D:rolleyes:;)

Bu Sayfayı Paylaş