Okumakla ilgili anlamlı bir kompozisyon

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Okumakla ilgili anlamlı bir kompozisyon konusu okumakla ilgili anlamlı bir kompozisyon istiyorum.

2. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Okumakla ilgili kompozisyon örneği

Okumak, haz duymaya, zihnimizi süslemeye ve yetkimizi
    arttırmaya yarar Haz duyurmak hususundaki faydası, insan bir köşeye çekilip
    tek başına kaldığı zaman kendini gösterir Zihnimizi süslemesinin, konuşurken, yetkimizi arttırmasının da bir iş hakkında hüküm verirken, o işi başarırken faydası dokunur Tecrübeyle yetişmiş kimseler, tek tek bazı işler yapar, onlar hakkında birer hüküm verebilirse de, meseleyi her bakımdan göz önünde tutan öğütler vermek, planlar yapmak, nizamlar kurmak, bilhassa bilgi
    sahibi kimselerin elinden gelir Okumaya fazla vakit harcamak, uyuşukluktur Okunan
    kitaplardan süs olsun diye fazla faydalanmak gösteriş, bir hüküm verirken
    sade kitaptaki kaidelere uymak da ukalalıktır

Okumak tabiatı tamamlar, tecrübe ile de tamamlanır İnsanın tabiat vergisi olan kabiliyetleri kendiliğinden çıkan bitkilere benzer; okumakla budanmaları lazımdır Okumak, tecrübeyle sınırlanmaz da başına buyruk bırakılırsa dağınık yönlere yayılmış bir bilgi verir Tecrübe ile
    yetişen kimseler, okumayı hor görürler Basit kimseler ona hayrandırlar Bilginler
    ondan faydalanırlar, çünkü okuma, sağladığı faydanın ne olduğunu öğretmez Bu,
    insanın, göre göre, tahsile ihtiyaç duymadan onun ötesine varan bir
    kuvvetle elde ettiği, bir bilgeliktir Kitapları, ne cerhetmek, ne yanlış
    bulmak için ne de zaten ispat edilmiş diye, olduğu gibi
    kabullenip, konuşmalarında sana konu olsun diye oku Bazı kitaplardan insan
    yalnız zevk alır; bazılarını olduğu gibi yutar Bazılarını geveler ve
    hazmeder Yani bazı kitaplardan yalnız birtakım parçalar okunur; bazıları baştanbaşa,
    ama inceden inceye tetkik edilmeden, bazıları ise dikkat ve itina
    ile okunur Bazı kitaplar da vardır, insan onları vekil vasıtasiyle
    yani başkalarının onlardan çıkardıkları parçaları okur Bu ancak kitabın değeri
    ve konunun önemi az olduğu zaman yapılır Çünkü böyle başkasının
    süzgecinden geçmiş, kitaplar, imbikten süzülmüş adi su gibi yavan olur

Okumak, insana olgunluk, konuşmak canlılık, yazmak da açıklık verir Bu
    sebeple, az yazanın, hafızasının kuvvetli, az konuşanın hazırcevap, az okuyanın
    da bilmediğini bilir gibi göstermesi için, kurnaz olması lazımdır Tarih
    kitapları insanı akıllandırır; şiir nükteci, matematik dikkatli kılar; felsefe eserleri
    de derinleştirir Mantık ve hitabet, münakaşalarda ustalaştırır; ahlak da ağırbaşlı
    yapar

"İnsanın okuduğu şey benliğine işler" Hatta insan zekasına ket vuran her türlü engeli, iyi seçilmiş eserler okumakla ortadan kaldırabilir
    Tıpkı vücudun tutulduğu hastalıkların münasip idmanlarla iyi edilebildiği gibi Mesela
    top oyunu, vücutta hasıl olan taşlarla böbrek hastalarına; ok atmak,
    akciğerle göğüse, ağır yürüyüşler mideye, ata binmek baş ağrılarına iyi
    gelir, vs Bu sebeple bir kimsenin zihni dağınıksa matematikle meşgul
    olsun; çünkü bir davayı ispat ederken biraz dalıverse davaya ta
    baştan başlaması lazım gelir Eğer zekası farkları görüp ayırmaktan acizse
    iskolastikleri tetkik etsin Çünkü onlar; "kılı kırk yararlar"

Bir konuyla bir diğeri arasında münasebet kurmakta ve bir meseleyi ispat edip
    aydınlatmaya yarayacak delilleri hatırlatmakta güçlük çekiyorsa hukuk davalarını tetkik etsin
    Böylece her zeka hastalığına ilaç olacak birer reçete bulunabilir
    Alıntı

3. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Kitap Sevgisi ile ilgili başka bir kompozisyon örneği:

Kitap okumak bence hayattaki en güzel şeylerden biridirKitap insana bir çok şeyi ğretir. Bilgilendirir ve kültürlendirir. Kitapların benim hayatımda büyük bir yeri vardır. Sürekli okumak hatta başından hiç ayrılmak istemiyorum. Kitaplar bende öyle bir alışkanlık yaptı ki okumadan duramıyorum.

Kitaplar insana unutulmaz şeyler yaşatırKitaplar insanın yalnızlığını giderir. Bizimle arakadaş olurlarKitaplar bizim hayatımızda yardımcımızdır. Kitaplar insanı hayata hazırlar. Kitap bize sevinç ve mutluluk hissi verir. Ve bence bu hisleri yaşamak çok güzel bir duygudur hayata hazırlar. Kitap bize sevinç ve mutluluk hissi verir. Ve bence bu hissi yaşamak çok
    güzel bir duygudur.

Ben en çok macera kitaplarını ve şiir kitaplarını seviyorum. Ayrıca masalları ve öğüt veren kitapları da severim. Roman,masal,hikaye gibi kitaplar bizim kişiliğimizin aynasıdır.
    Ben kitapları çok seviyorum. Ve bu yüzden hep bir kütüphanem olsun istemişimdir. Kitapların hepsi benim olsa ne güzel olurdu. Hepsini okurdum. Hiçbirini incitmez sayfalarını yırtmazdım. Onları okurdum. Benim kitaplara duyduğum sevgi gerçek bir
    sevgi. Ben kitapları asla bırakmam, bırakamam. Bence herkez kitap okumalıOkuma yazma bilen bir kişi için bu hiçte zor bişey değil. Bence kitap okumak, internette vakit geçirmekten, televizyon izlemekten ve birçok şeyden daha güzel. Kitaplar gerçek dostudur. Seni asla sırtından vurmaz. Yalan söylemez ve seni üzmez.
    Arkadaşlar size tavsiyem sizde kitap okuyun. Ve onlarla arkadaş olunSiz onları bırakmazsanız onlarda sizi bırakmaz!

Bu Sayfayı Paylaş